Grypa za kierownicą, czyli dlaczego lepiej kurować się w domu niż za kółkiem?

Późna jesień i zima to trudny okres nie tylko dla samochodów, ale także dla nas samych. Krótki dzień, mało słońca i długie wieczory niekorzystnie wpływają na nastrój. Niska temperatura na zewnątrz, wysoka w pomieszczeniach, wiatr, wilgoć powodują wiele chorób. To wszystko znacznie obniża jakość naszego sterowania samochodem.

Polskie prawo ściśle określa możliwości, a raczej ich brak siadania za kierownicą, gdy jesteśmy pod, nawet niewielkim wpływem alkoholu. Nie jest natomiast sprecyzowane czy, jak i na ile człowiek jest w stanie kierować samochodem, gdy po prostu jest chory. A osoba z wysoką temperaturą, katarem, dreszczami, bólem głowy stanowi nie mniejsze niebezpieczeństwo niż kierowca po kilku głębszych.

Najniebezpieczniejsze dla kierowania pojazdem są te najpowszechniejsze objawy przeziębienia i grypy. Katar, kaszel, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni i stawów, senność, poczucie skrajnego zmęczenia znacznie obniżają koncentrację na jeździe. Na komfort i bezpieczeństwo jazdy znacznie wpływają takie proste z pozoru czynności jak wycieranie nosa czy odruchowe kichanie. A przecież na drodze liczą się sekundy. Brak refleksu i opóźniona reakcja mogą uniemożliwić podjęcie szybkiej decyzji o hamowaniu pojazdu czy zmiany pasa ruchu.

Osłabieni chorobą kierowcy wolniej reagują na zmieniające się warunki na drodze stanowią duże zagrożenie. Gdy nasze samopoczucie przed wyjazdem jest bardzo złe najlepiej po prostu zrezygnować z jazdy w ogóle.

Szczególnym rodzajem choroby niebezpiecznym dla kierowania samochodem jest cukrzyca. Ze statystyk wynika, że w naszym kraju cierpi na nią blisko 3 miliony osób. Gdy ktoś ma objawy niedocukrzenia może zdarzyć się, że traci świadomość na kilka sekund.

Kolejną bardzo istotną sprawą przy kierowaniu pojazdem w trakcie choroby są zażywane leki. Należy postępować zgodnie ze znanym z reklam zaleceniem „przed zażyciem przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą”. Na instrukcji powinno być wyraźnie napisane czy dany lek wpływa na zdolność do kierowania pojazdem. Zwłaszcza niewskazane dla kierujących pojazdem są silne leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne i nasenne.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...