Filtr kabinowy, filtr paliwa, filtr oleju – czym się różnią i do czego służą?

filtry-samochodowe-gwarancja-zdrowia-twojego-i-samochodu

Filtry samochodowe pełnią szereg funkcji, które wpływają nie tylko na „zdrowie” pojazdu, ale także bezpieczeństwo jego kierowcy. To części, o których śmiało można powiedzieć: zadbaj o nie, a one zadbają o ciebie. Dowiedz się do czego służy filtr kabinowy, paliwa, oleju i powietrza oraz jak często należy je wymieniać.

Co to jest filtr kabinowy i jak często go wymieniać?

Filtr kabinowy to jedyny filtr samochodowy, który nie wpływa na zdrowie samochodu, jednak jest bezpośrednio odpowiedzialny za zdrowie kierowcy. Filtruje on powietrze trafiające do wnętrza kabiny pojazdu, wyłapując kurz, pył, zarodniki grzybów, a przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia gazy powstałe w wyniku spalania paliwa. Standardowe filtry powietrza usuwają zanieczyszczenia wielkości ok. 1 mikrona. W przypadku filtru kabinowego, jakość powietrza będzie zależna w znacznej mierze od jego jakości. Na rynku są również dostępne filtry kabinowe z aktywnym węglem, które usuwają zanieczyszczenia a oprócz tego redukują nieprzyjemne zapachy i jeszcze skuteczniej chronią przed gazami spalinowymi.

Kiedy wymienić filtr paliwa?

Zadaniem filtru paliwa jest oczyszczanie benzyny lub oleju napędowego z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą do nich trafić przy tankowaniu lub w trakcie eksploatacji. Zanieczyszczone paliwo nie tylko wpływa na komfort i płynność jazdy, ale może też znacznie skrócić żywotność elementów silnika. Nowoczesne silniki wysokoprężne z listwą wtryskową Common Rail czy też wtryski bezpośrednie w jednostkach benzynowych są szczególnie wrażliwe na czystość paliwa, dlatego właściciele tzw. dieselów jeszcze częściej powinni pomyśleć o kontrolowaniu filtru paliwa. Wymianę należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta lub częściej, jeżeli zaobserwujemy problemy ze spadkiem mocy silnika naszego pojazdu. Innymi objawami zanieczyszczonego filtru paliwa są m.in. wyższe zużycie paliwa, problemy z rozruchem czy wyczuwalny zapach oleju. Należy też mieć na uwadze warunki jazdy oraz roczny kilometraż. Dobrą praktyką jest każdorazowa wymiana filtra paliwa przy przeglądzie. Jednak kierowcy, którzy przejeżdżają rocznie ponad 20-30 tys. km powinni dokonywać wymiany częściej.

Zobacz także: Serwisowanie klimatyzacji w samochodzie

Do czego służy filtr oleju?

Filtr oleju jest odpowiedzialny za jakość pracy silnika oraz jego niezawodność. Wychwytuje on zanieczyszczenia z oleju silnikowego, które mogą doprowadzić m.in. do zatarcia silnika oraz innych awarii, znacznie kosztowniejszych niż wymiana filtru. Najczęstszą awarią filtru oleju jest jego nieszczelność. Wówczas, olej zamiast przepływać przez medium filtracyjne, przepływa przez szczeliny, niosąc zanieczyszczenia do silnika, tym samym skracając jego żywotność oraz narażając na awarię. Podobnie jak w przypadku filtru paliwa, wymiana filtru oleju, powinna odbywać się regularnie wedle zaleceń producenta.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Mieszanka paliwowa, wbrew obiegowej opinii, składa się głównie z powietrza, z domieszką benzyny lub oleju napędowego. Filtr powietrza w samochodzie odpowiada za to, aby powietrze w mieszance paliwowej było czyste, co jest kluczowe dla żywotności silnika. Na rynku dostępne są filtry powietrza wykonane z materiałów sztucznych (najczęściej poliester) oraz naturalnych (bawełna i celuloza). Przy wyborze filtra należy zwrócić szczególną uwagę na jego zdolność filtracji oraz zalecane okresy między wymianami (im dłuższe, tym ekonomiczniejszy w eksploatacji filtr). Samochodowy filtr powietrza powinien być sprawdzany regularnie, najlepiej co kilka-kilkanaście tysięcy kilometrów oraz wymieniany zgodnie z jego stanem, który zależy zwłaszcza od warunków eksploatacji.

Dlaczego wymiana filtrów samochodowych jest ważna?

O filtry do samochodu należy dbać, a ich wymiana powinna odbywać się regularnie, aby zapewnić sobie i pojazdowi długie i „zdrowe życie”.

Zapraszamy do IRMAR Serwis w Krakowie na wymianę filtrów w Twoim samochodzie!

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...