Filtry samochodowe – gwarancja zdrowia Twojego i samochodu

Filtry samochodowe - gwarancja zdrowia Twojego i samochodu

Filtry samochodowe pełnią w samochodzie szereg funkcji, które wpływają nie tylko na „zdrowie” pojazdu, ale także zdrowie jego kierowcy. To części, o których śmiało można powiedzieć: zadbaj o nie, a one zadbają o ciebie. Do czego służą i dlaczego są tak ważne? 

Filtr paliwa

Zadaniem filtru paliwa jest oczyszczanie benzyny lub oleju napędowego z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą do nich trafić przy tankowaniu bądź w trakcie eksploatacji. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na komfort i płynność jazdy. Zanieczyszczone paliwo może znacznie skrócić żywotność elementów silnika.  Nowoczesne silniki wysokoprężne z listwą wtryskową Common Rail czy też wtryski bezpośrednie w jednostkach benzynowych są szczególnie wrażliwe na czystość paliwa. Wymianę filtra należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba też mieć na uwadze warunki jazdy oraz roczny kilometraż. Dobrą praktyką jest każdorazowa wymiana filtra przy przeglądzie. Jednak kierowcy, którzy przejeżdżają rocznie ponad 20-30 tys. km powinni dokonywać wymiany częściej. 

Filtr oleju 

Filtr oleju jest odpowiedzialny za jakość pracy silnika oraz jego niezawodność. Wychwytuje on zanieczyszczenia z oleju silnikowego, które mogą doprowadzić do m.in. do zatarcia silnika oraz innych awarii, znacznie kosztowniejszych niż wymiana. Najczęstszą awarią filtra jest jego nieszczelność. Wówczas olej, zamiast przepływać przez medium filtracyjne, przepływa przez szczeliny, niosąc zanieczyszczenia do silnika, tym samym skracając jego żywotność oraz narażając na awarię. Podobnie jak w przypadku filtra paliwa, wymiana filtra oleju powinna odbywać się regularnie wedle zaleceń producenta. 

Filtr powietrza

Mieszanka paliwowa, wbrew obiegowej opinii, składa się głównie z powietrza, z domieszką benzyny lub oleju napędowego. Filtr powietrza odpowiada za to, aby powietrze w mieszance paliwowej było czyste, co jest kluczowe dla żywotności silnika. Na rynku dostępne są filtry powietrza wykonane z materiałów sztucznych (najczęściej poliester) oraz naturalnych (bawełna i celuloza). Przy wyborze filtra należy zwrócić szczególną uwagę na jego zdolność filtracji oraz zalecane okresy między wymianami (im dłuższe, tym ekonomiczniejszy w eksploatacji filtr). Filtr powietrza powinien być sprawdzany regularnie, najlepiej co kilka-, kilkanaście tysięcy kilometrów oraz wymieniany zgodnie z jego stanem, który zależy zwłaszcza od warunków eksploatacji. 

Filtr kabinowy

Jest to jedyny filtr, który nie wpływa na zdrowie samochodu, jednak jest bezpośrednio odpowiedzialny za zdrowie kierowcy. Filtruje on powietrze trafiające do wnętrza kabiny pojazdu, wyłapując kurz, pył, zarodniki grzybów, a przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia gazy powstałe w wyniku spalania paliwa. Standardowe filtry powietrza usuwają zanieczyszczenia wielkości ok. 1 mikrona. W przypadku tego filtra, jakość powietrza będzie zależna w znacznej mierze od jakości filtra. Na rynku są również dostępne filtry z aktywnym węglem, które usuwają zanieczyszczenia a oprócz tego redukują brzydkie zapachy i jeszcze skuteczniej chronią przed gazami spalinowymi.

Najnowsze wpisy

Samochód a upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasz pojazd?

Wysokie temperatury są dokuczliwe i szkodliwe nie tylko dla nas. Samochód również je odczuwa, a praca w takich ...
Jakie wybrać ubezpieczenie nieruchomości, aby chroniło od burz i tornad?

Jakie wybrać ubezpieczenie nieruchomości, aby chroniło od burz i tornad?

Pogoda zrobiła się absolutnie nieprzewidywalna. Obrazki, które jeszcze kilka lat temu oglądaliśmy z regionów oddalonych od Polski o ...
Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Lato 2021 z całą pewnością nie będzie należało do chłodnych. Anomalie pogodowe na świecie pokazują, że z globalnym ...