Dbaj o amortyzatory! One są odpowiedzialne za Twoje bezpieczeństwo!

450px-NISSAN_FUGA_Y50_front_shock_absorber-450x400

Czy wiesz, do czego służy amortyzator w samochodzie? Czy wiesz, jak amortyzator w aucie wpływa na Twoje bezpieczeństwo? Jeśli dostrzeżesz objawy awarii amortyzatora – nie zwlekaj, tylko odwiedź warsztat samochodowy. Jakie to objawy? Wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu.

Do czego służą amortyzatory w samochodzie i jak wpływają na bezpieczeństwo jazdy?

Amortyzatory w samochodzie mają dwa zadania:

 • Pierwsze, najważniejsze, utrzymanie stałego kontaktu kół z nawierzchnią drogi. Bez względu na to, czy jest to nawierzchnia prosta, asfaltowa, pofałdowana, luźna (szutrowa albo piaskowa), koło ma zawsze przylegać do nawierzchni drogi. Dzięki temu na koła samochodu może być przekazywana siła napędowa. Poza tym auto będzie reagować właściwie na ruchy kierownicą. Będzie też zapewniona właściwa droga hamowania oraz działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa.
 • Drugie, dodatkowe, zmniejszenie drgań, co wpływa na komfort jazdy i trwałość podzespołów, zamontowanych do podwozia albo ramy auta.

Ile jest amortyzatorów w samochodzie? Bez względu na rodzaj zawieszenia, stosuje się jeden amortyzator na koło.

Budowa amortyzatora

Standardowy amortyzator składa się z takich części jak:

 • Tuleje metalowe;
 • Zbiornik wyrównawczy;
 • Cylinder roboczy;
 • Tłok;
 • Tłoczysko;
 • Prowadnica tłoczyska;
 • Zawór denny;
 • Osłona gumowa;
 • Mocowanie amortyzatora;
 • W przypadku przednich części zawieszenia, takich jak kolumna MacPhersona, stosuje się górne łożysko amortyzatora. Odpowiada ono za obracanie się amortyzatora przy skręcie koła.

Budowa amortyzatora przedniego jest taka sama, jak tylnego. Jedyną różnicą są wymienione wcześniej łożyska, w przypadku amortyzatorów zblokowanych ze sprężynami, w kolumnach MacPhersona.

We wnętrzu amortyzatora musi znajdować się czynnik tłumiący. Stosuje się trzy rodzaje amortyzatorów samochodowych:

 • Amortyzatory gazowe – czynnikiem tłumiącym jest mieszanina gazów;
 • Amortyzatory olejowe – czynnikiem tłumiącym jest olej;
 • Amortyzatory o zmiennej sile tłumienia – stosuje się w nich dodatkowe elementy, które np. utrudniają albo ułatwiają przepływ oleju. Inne rozwiązanie to elementy metalowe w oleju i specjalne cewki elektryczne. Ma to na celu możliwość wyboru przez kierowcę trybu charakterystyki jazdy: bardzo komfortowego albo sportowego.

Jak dbać o amortyzatory?

Przede wszystkim unikaj jazdy po dziurawych drogach i nie przeciążaj samochodu.
Reaguj na objawy awarii. Jeśli Twoje auto zaczyna się mocno kołysać, jest podatne na boczne porywy wiatru, gorzej się prowadzi, włącza się ABS przy lekkim hamowaniu, pojawiają się wycieki oleju z amortyzatorów olejowych, wydłuża się droga hamowania – jak najszybciej odwiedź mechanika.

Stan amortyzatorów jest sprawdzany w trakcie corocznego przeglądu technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów.

Przeczytaj również: Gdy szwankuje zawieszenie – co robić?

Naprawa amortyzatorów samochodowych

Czy możliwa jest naprawa amortyzatorów samochodowych? Możliwa jest wymiana łożyska amortyzatora albo górnej gumy amortyzatora. Samych amortyzatorów się nie wymienia, tylko montuje się nowe. Nie ma możliwości regeneracji amortyzatorów samochodowych.

Jak dobrać amortyzatory do samochodu? Dobierz amortyzatory do konkretnego modelu auta, biorąc pod uwagę markę, model, rodzaj nadwozia i wersję silnikową. Skorzystaj z oferty sklepów, które umożliwiają dobór amortyzatora po numerze VIN. Jakie amortyzatory wybrać? Nie musisz kupować najdroższych, najbardziej opłacalny jest zakup zamienników średniej jakości. Są one trwałe i dużo tańsze od amortyzatorów OEM (oryginalnych, jak na pierwszy montaż).

Chcesz zamontować nowe amortyzatory do samochodu? Odwiedź IRMAR w Krakowie

Nasz warsztat samochodowy w Krakowie przeprowadzi kompleksową diagnostykę Twojego zawieszenia. Nasi specjaliści wymienią amortyzatory w Twoim aucie i ustawią geometrię zawieszenia. Wymiana amortyzatorów w Krakowie – tylko w IRMAR!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...