Czym się kierować wybierając ubezpieczenie?

Dla posiadaczy samochodów (i nie tylko) ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowe. Unikanie opłaty składki wiąże się z surowymi karami toteż większość kierowców stanie nie przed dylematem „czy” wybierać ubezpieczyciela, ale na „którego” się zdecydować.
Rynek ubezpieczeń w Polsce to kilkanaście zakładów, do tego nie mała ilość agentów i pośredników. Jest więc w czym wybierać. Jakim czynnikami zatem kierować się przy wyborze optymalnej polisy?

Zdecydowana większość wykupujących polisę ubezpieczeniową kieruje się przede wszystkim ceną. Przed zdecydowaniem się na którąś z firm ubezpieczeniowych warto się rozeznać w wysokości składki. Można skorzystać z jednej z porównywarek internetowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to wyliczenia przykładowe i nie zawsze są w stu procentach precyzyjne. Faktyczną kwotę składki poznamy osobiście odwiedzając zakład ubezpieczeń lub agenta.

Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zakres ubezpieczenia. Co prawda ubezpieczenie OC ma jasno określone wymogi, wynikające z ustawy, to jednak oferta ubezpieczycieli wykracza poza konieczne minimum. Ubezpieczenie AC jest już dowolne i jego zakres jest dużo obszerniejszy i dużo bardziej indywidualny dla każdego ubezpieczyciela.

Warto też przeanalizować pakiety promocyjne. Np. niektórzy agenci oferują zniżki przy zakupie pakietu OC razem z AC. Na zniżki możemy też liczyć, gdy decydujemy się na takie dodatki jak assistance czy ubezpieczenie szyb. Niektóre firmy oferują zniżki także na pakiety nie związane bezpośrednio z samochodem, np. ubezpieczenia na życie. Możemy na tym zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.

Gdy zdecydujemy się na jedną z firm nie oznacza to, ze jesteśmy skazani na nią do końca żywotności naszego auta, albo naszej przygody za kółkiem. Firmy często manewrują cenami, żeby zwabić nowych klientów, dlatego warto stale obserwować rynek ubezpieczycieli.

Poza informacjami zawartymi na stronie i wynikającymi z obliczeń w kalkulatorach warto też przeprowadzić „wywiad środowiskowy” dotyczący konkretnego ubezpieczenia. Popytajmy znajomych, czy w danej firmie mieli np. problem z wypłatą odszkodowania. Poczytajmy opinię ekspertów na ten poszczególnych firm. Pamiętajmy jednak, że mamy na rynku do czynienia z ogromną konkurencją, więc niektóre opinie będą, delikatnie mówiąc, nie do końca obiektywne.

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...