Czym jest immobiliser? Co zrobić, jeśli się zepsuje?

Czym jest immobiliser? Co zrobić, jeśli się zepsuje?

Immobiliser – co to jest? Jak działa immobiliser? Immobilizer to dziś niemalże standardowe wyposażenie każdego auta. Czasami immobiliser jest źródłem poważnych problemów, które uniemożliwiają uruchomienie samochodu. Powód może być prozaiczny, albo poważny. Sprawdzimy, jak działa najpopularniejszy immobiliser w kluczyku i jak usunąć generowane przez niego problemy.

Immobilizer (immobilizer w kluczyku) to standardowy element wyposażenia każdego nowego samochodu, sprzedawanego w Europie. Jest stosowany od 1998 roku. Ponieważ jest tak popularny, warto wiedzieć, jak działa, gdzie jest zamontowany, a także jakie są typowe objawy awarii.

Immobiliser – co to jest?

Co to jest immobiliser? To skuteczny element zabezpieczenia antykradzieżowego, który, zdaniem wielu ekspertów, zmniejszył ilość potencjalnych kradzieży samochodów o kilkadziesiąt procent.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy homologowany samochód, wprowadzany na rynek europejski od 1998 roku, ma na wyposażeniu immobiliser. Jest to tak zwany immobiliser fabryczny. Oczywiście, może się zdarzyć, że w aucie immobilisera nie ma. Dlaczego? Bo na przykład uległ uszkodzeniu i został zdemontowany. Albo do Polski został sprowadzony samochód używany, pokradzieżowy, w którym immobiliser został zdemontowany albo uszkodzony.

Spójrzmy na budowę typowego, standardowego immobilisera, stosowanego w samochodzie.

Immobiliser jest zbudowany z następujących elementów:

 • Chipa z zapisanym kodem, zamontowanego na płycie głównej sterownika silnika ECU;
 • Odbiornika sygnału, połączonego przewodem ze sterownikiem silnika ECU;
 • Nadajnika, który jest zamontowany w kluczyku, kluczyku elektronicznym, albo na karcie uruchamiającej auto. Może też mieć formę breloka dołączanego do kluczyków, w systemach dostępu bezkluczykowego (nie wymagających wkładania klucza albo klucza elektronicznego do stacyjki i naciskania przycisków otwierania drzwi na kluczyku). Nadajnik jest zasilany za pomocą baterii.
 • Chipa z zapisanym kodem, wbudowanego w płytkę nadajnika.

Ciekawostka: w kilkunastu popularnych autach stosowano inne rozwiązanie. Była to klawiatura, na której kierowca wybijał kod (to tzw. immobiliser na kod).

Przeczytaj również: Co to jest ESP? Jak działa ESP w samochodzie?

Jak działa immobiliser w samochodzie, gdzie stosuje się klucz z immobilizerem

Spójrzmy na najpopularniejsze rozwiązanie, w którym producenci aut najczęściej stosują klucze z immobilizerem.
Jak to działa krok po kroku?

 • Kierowca naciska przycisk na kluczyku, uruchamiając centralny zamek.
 • Kierowca wsiada do środka auta. Umieszcza mechaniczny kluczyk w stacyjce, albo klucz elektroniczny w odpowiednim miejscu na desce rozdzielczej auta.
 • Kierowca przekręca kluczyk w stacyjce, albo naciska przycisk START (w przypadku kluczyka elektronicznego).
 • Nadajnik w kluczyku wysyła kod do odbiornika, który jest połączony z ECU.
 • Kiedy kod wysłany przez kluczyk zgadza się z kodem, zapisanym w ECU, sterownik silnika uruchamia jednostkę napędową.

Teraz już wiemy, jak działa immobiliser. A co blokuje immobiliser, aby nie pozwolić na uruchomienie silnika przez niepożądaną osobę? Co odcina immobiliser? Przede wszystkim zapłon silnika. Może też blokować pompę paliwa. Immobilizer aktywny – co to znaczy? Oznacza to, że system działa i chroni auto.

Czy immobiliser to skuteczne zabezpieczenie?

Złodzieje mają sposoby na oszukanie immobilisera. Co ciekawe, robią to łatwo zwłaszcza w przypadku nowoczesnych aut z dostępem bezkluczykowym. Dzięki specjalnemu urządzeniu są w stanie przechwycić sygnał pomiędzy kluczykiem a nadajnikiem, skopiować go, a następnie uruchomić dzięki niemu pojazd.
Dlatego zaleca się, aby nie polegać tylko na tej metodzie zabezpieczenia pojazdu.

Uszkodzony immobiliser – objawy awarii

Uszkodzony immobiliser w kluczyku, albo inny problem, powodujący jego niewłaściwe działanie, uniemożliwia uruchomienie samochodu.

Jakie są typowe objawy uszkodzenia immobilisera?

 • Nie działa immobilizer – kontrolka świeci na desce rozdzielczej. Ma ona postać kluczyka, auta z kluczykiem itd.
 • Pomimo naciskania przycisku START albo przekręcenia kluczyka w stacyjce, nie można uruchomić samochodu. Nie słychać startującego rozrusznika.
 • …równocześnie można otworzyć samochód, w którym jest centralny zamek.

Jeśli bowiem nie działa ani centralny zamek, ani immobiliser – powód awarii może być prozaiczny: rozładowana bateria w kluczyku. Trzeba rozebrać kluczyk, wymontować starą i zamontować nową baterię. Jeśli immobilizer nie działa po wymianie baterii, trzeba szukać problemu gdzie indziej.

Jakie są powody awarii immobilisera? Takie, w których świeci się kontrolka, immobiliser nie czyta kluczyka (albo karty lub breloka), czyli ogólnie wszystkie, gdzie nie można uruchomić silnika przez immobiliser?

 • Uszkodzona bateria nadajnika – od tego zaczynamy,
 • Uszkodzony nadajnik w kluczyku.
 • Uszkodzony odbiornik przy ECU, odbierający sygnał.
 • Rozkodowanie urządzeń.

Samodzielna naprawa immobilisera

Samodzielna naprawa może obejmować jedynie wymianę baterii w kluczyku.
Inne czynności mogą spowodować jedynie większe uszkodzenia. Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, a także odpowiednie oprogramowanie do kodowania.

Często w sieci można spotkać różnego rodzaju porady, w których doradza się na temat samodzielnych napraw immobilisera. Można znaleźć w nich takie nonsensy, jak „bezpiecznik od immobilisera” (nic takiego nie istnieje).

W przypadku mechanicznego uszkodzenia obudowy, można kupić nową obudowę od kluczyka, zlecić dorobienie jej grotu w specjalistycznym warsztacie dorabiania kluczy, a następnie przełożyć nadajnik ze starego kluczyka do nowego. Samodzielnie można też wymienić uszkodzone przyciski.
Resztę prac należy powierzyć specjalistom.

Profesjonalna naprawa immobilisera i elektroniki samochodowej w Krakowie

Jeśli immobilizer nie czyta kluczyka w Twoim aucie, nie działa immobilizer w kluczyku (nie działa nadajnik), albo na desce rozdzielczej pali się kontrolka od immobilisera – wezwij lawetę i przywieź auto do warsztatu IRMAR. Nasi mechanicy przeprowadzą skrupulatną diagnostykę, znajdą przyczynę problemu i ją usuną.

Profesjonalna naprawa układu immobilisera w Krakowie – zapraszamy do IRMAR!

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...