Czy olej do diesla można wlać do silnika benzynowego?

Dlaczego i co jaki czas należy wymieniać olej silnikowy?

Kierowcy czasami dają zadają sobie pytanie, czy olej do diesla nadaje się do benzyny? Czy do silnika benzynowego można wlać olej do diesla? Czym się różni olej do diesla od benzyny? Odpowiedź w naszym artykule.

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego ma kluczowy wpływ na trwałość silnika, właściwą pracę jednostki napędowej, a także na trwałość osprzętu silnika. Na przykład turbosprężarki, jeśli została zastosowana w danej jednostce napędowej.
Niewłaściwy olej silnikowy (olej o złej specyfikacji) to powód bardzo wielu problemów technicznych, związanych z jednostką napędową oraz jej osprzętem.
Źle dobrany olej silnikowy może spowodować przyspieszone zużycie elementów mechanicznych jednostki napędowej (układu korbowo – tłokowego, układu rozrządu), turbosprężarki lub kompresora, łańcucha rozrządu a także niewłaściwe działanie układu zmiennych faz rozrządu.
W poprzednich artykułach wyjaśnialiśmy, jak łatwo i bezbłędnie można dobrać olej silnikowy do konkretnego modelu auta.

Przeczytaj również: Jaki olej do diesla?

Olej do benzyny a do diesla – czym się różnią od siebie?

Różnice pomiędzy olejem do diesla a olejem do silnika benzynowego są niewielkie i występują tylko w nielicznych olejach silnikowych. Zdecydowana większość olejów silnikowych to oleje, które można stosować i do diesla i do silnika benzynowego. A zatem olej do diesla, wlany do benzynowego nie spowoduje uszkodzenia silnika. Olej do silnika benzynowego wlany do diesla również.

Na czym polegają różnice pomiędzy olejami silnikowymi?

  • Nieliczne oleje silnikowe są przeznaczone specjalnie do silników diesla. Od olejów do silników benzynowych różnią się domieszką dodatków, które mają na celu usuwanie z jednostki napędowej osadów nisko i wysokotemperaturowych, charakterystycznych dla jednostek wysokoprężnych. Taki olej do diesla w benzynie nie wyrządzi jakichkolwiek szkód.
  • Niektóre oleje silnikowe są przeznaczone do silników diesla z filtrami cząstek stałych. Mają one oznaczenia low saps. Co to oznacza? To oleje niskopopiołowe. Każdy silnik zużywa pewną ilość oleju silnikowego (zgodnie z założeniem, minimalną, ale nawet niektóre nowoczesne jednostki napędowe potrafiły zużywać 1 l oleju na 1000km). Olej zostaje spalony razem z paliwem, na denku tłoka. W trakcie spalania oleju silnikowego powstaje mnóstwo sadzy. Mogłaby ona doprowadzić do szybkiego zapchania filtra cząstek stałych. Dlatego zaleca się stosować oleje niskopopiołowe.
    Taki olej do diesla w silniku benzynowym nie wyrządzi jakichkolwiek szkód. Nie ma się czym przejmować. Olej silnikowy diesla wlany do silnika benzynowego nie spowoduje żadnego uszkodzenia.
  • W sprzedaży można znaleźć oleje, zalecane do stosowania w silnikach benzynowych, zasilanych z instalacji gazowej LPG. W tym przypadku w oleju stosuje się dodatki, które mają zapobiec wypalaniu gniazd zaworowych, a także szybkiemu zakwaszaniu oleju. Albowiem spalanie gazu zachodzi w wyższych temperaturach, a sam olej ulega szybszej degradacji (to dlatego, we wcześniejszym artykule na naszym blogu zalecamy wymieniać olej w silniku z LPG co 10 tys. km przebiegu).

Taki olej jest po prostu bardziej odporny na zużycie. Co się stanie, jeśli wlejemy go do diesla? Nic. Olej z diesla do benzyny także nie wyrządzi szkód.

Podsumowując: nie ma osobnych olejów do silników diesla i do silników benzynowych, które różniłyby się znacząco składem. Jeśli już, to są to niewielkie różnice w dodatkach uszlachetniających. Wlanie oleju diesla do silnika benzynowego (np. oleju z oznaczeniem low saps) nie spowoduje żadnych uszkodzeń. I odwrotnie.

Najważniejsze jest to, aby stosować się do zaleceń producenta samochodu odnośnie specyfikacji oleju pod kątem normy SAE (np. 5W30) i spełniania norm jakościowych producenta danego auta.
Nie można też zapomnieć o regularnej wymianie oleju silnikowego wraz z filtrem, jak również o utrzymywaniu jego właściwego poziomu.

Przeczytaj również: Wymiana oleju – jak często?

Wymiana oleju silnikowego w Krakowie – w warsztacie IRMAR

Pamiętaj o terminowej wymianie oleju silnikowego wraz z filtrem. Odwiedź warsztat IRMAR w Krakowie – nasi mechanicy przeprowadzą wymianę w profesjonalny sposób.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...