Co zrobić jak zamarznie płyn do spryskiwaczy?

co-zrobic-jak-zamarznie-plyn-do-spryskiwaczy

Zamarzł płyn do spryskiwaczy w Twoim aucie? To problem, z którym spotyka się wieli użytkowników aut w trakcie wczesnej zimy albo późnej jesieni. Zamarznięty płyn do spryskiwaczy można bardzo szybko rozmrozić. Jak to zrobić? Doradzimy.

Współczesne zimy są często dość nieprzewidywalne. Czasami już pod koniec listopada pojawiają się pierwsze przymrozki. A to sprawia, że może się zdarzyć, że zima zaskoczyła właściciela auta. I w zbiorniczku zamarzł płyn do spryskiwaczy. Jak sobie poradzić?

Co się stanie jak zamarznie płyn do spryskiwaczy?

Przede wszystkim – nie działają dysze do spryskiwania szyb. Usunięcie zanieczyszczeń z szyby nie jest łatwe, kiedy robi się to „na sucho”. Poza tym takie postępowanie niszczy wycieraczki samochodowe.
To, że nie działają spryskiwacze szyb – to najmniejszy problem, który pojawia się w trakcie małego mrozu (minus 1). Już taki lekki mróz wystarczy, żeby zamarzł letni płyn do spryskiwaczy.
Może być dużo gorzej. Jeśli mróz jest silny (powyżej 10 st. C) może dojść do zamarznięcia płynu do spryskiwaczy w zbiorniczku. Zbiorniczek jest zamontowany w okolicach przedniego koła, prawego lub lewego. Jeśli dojdzie do zamarznięcia płynu, może dojść do rozerwania i trwałego uszkodzenia zbiorniczka. Ponadto, na dnie zbiorniczka zamontowana jest elektryczna pompa płynu. Na skutek zamarznięcia płynu także i ona może zostać uszkodzona. Zamarznięty letni płyn do spryskiwaczy może również rozerwać przewody z tworzywa sztucznego, prowadzące płyn do dyszy.

Zamarzł zimowy płyn do spryskiwaczy…

Wydaje się, że zamarznąć może jedynie letni płyn do spryskiwaczy. Czy może zamarznąć zimowy płyn do spryskiwaczy?
Niestety, może. W jakiej sytuacji? Załóżmy, że kierowca kupił zimowy płyn do spryskiwaczy w koncentracie, który należy odpowiednio rozwodnić. Kierowca użył zbyt wiele wody. Przez to zimowy płyn do spryskiwaczy okazał się odporny na mróz do – 5 st. C (do minus pięciu stopni Celsjusza). Tymczasem w trakcie mroźnej nocy słupek rtęci spadł do minus 10 st. C. I płyn w zbiorniczku zamarzł.

Przeczytaj również: Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

Kierowca wsiada do auta, naciska dźwignię spryskiwaczy i… nic.
Co zrobić gdy zamarzł płyn do spryskiwaczy?

Jeśli mróz był tylko w nocy i to lekki, a w trakcie jazdy już mrozu nie ma, zazwyczaj wystarczy po prostu przejechać autem kilkanaście kilometrów.
Ciepło z jednostki napędowej rozgrzeje zbiorniczek płynu do spryskiwaczy, a także przewody i dysze. Po rozmrożeniu płynu warto zużyć jak najwięcej płynu letniego, a w jego miejsce wlać zimowy płyn do spryskiwaczy. Albo koncentrat zimowego płynu do spryskiwaczy.
Do zbiorniczka z letnim, zamarzniętym płynem można również wlać alkohol izopropylowy. Po kilkunastu minutach rozpuści on lód. Pół litra takiego alkoholu kosztuje kilka złotych. Wystarczy wlać niewiele.

Najlepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż później zastanawiać się, co zrobić z zamarzniętym płynem do spryskiwaczy. Jak to zrobić?
Najwygodniej do zbiorniczka z dużą ilością letniego płynu dolać całe opakowanie koncentratu zimowego płynu do spryskiwaczy. W trakcie jazdy koncentrat wymiesza się z letnim płynem.

Co zrobić jak płyn do spryskiwaczy zamarznie – czy stosować denaturat?

Starsi kierowcy mają prostą radę na zamarznięty płyn do spryskiwaczy – denaturat. To sposób na zamarznięty płyn do spryskiwaczy, znany jeszcze z czasów PRL. Denaturat jest tani i ogólnie dostępny. I jak każdy alkohol rozmrozi zamarznięty płyn do spryskiwaczy, a także skutecznie zabezpieczy go przed kolejnym zamarznięciem.

Jest tylko jeden problem. Denaturat ma bardzo niemiłą woń. A do tego powoduje powstawanie smug na szybie. A to już skutecznie utrudnia korzystanie z auta.

Teraz już wiesz, co robić, jak zamarzł płyn do spryskiwaczy i jak się przed tym zabezpieczyć.
Znasz też najskuteczniejsze sposoby na zamarznięty płyn do spryskiwaczy.

Przeczytaj również: Płyn do spryskiwaczy – co warto o nim wiedzieć?

Problemy z układem oczyszczania przedniej szyby – odwiedź warsztat Irmar w Krakowie

Sprawny układ oczyszczania przedniej i tylnej szyby jest potrzebny kierowcy przez cały rok. Jeśli w Twoim aucie są problemy z wycieraczkami, mechanizmem wycieraczek, silnikami wycieraczek, dyszami albo uszkodzeniami, spowodowanymi przez zamarznięty płyn do spryskiwaczy – odwiedź warsztat Irmar w Krakowie.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...