Brudny samochód może słono kosztować

11111111111111111111111

Brudny samochód jest nie tylko nieestetyczny, ale też nielegalny. Za nie umyte auto możemy słono zapłacić. Niektóre brudy mogą być podpięte pod… uniemożliwienie identyfikacji pojazdu przez policję!

Krajobraz w Krakowie w końcówce lutego jest dość przygnębiający. Mimo siarczystych mrozów śniegu jest niewiele, ulice są szare i brudne. Chociaż za pasem marzec, jakichkolwiek oznak wiosny jeszcze nie widać. O zieleni na drzewach możemy tylko pomarzyć. Smutną przestrzeń potęgują jeżdżące po naszych ulicach samochody. Nie oszukujmy się, znaczna część pojazdów poruszających się po mieście to kilkunastoletnie “okazje”, sprowadzone zza zachodniej granicy. Jeśli wielu kierowców nie dba o podstawowe naprawy, w miarę regularne wizyty na kontroli u mechanika samochodowego, to co dopiero mówić o dbaniu o czystość samochodu i odwiedziny w myjni samochodowej. A jazda brudnym autem nie tylko szpeci, ale też jest niebezpieczna. Przez brudną szybę widzimy mniej, zapaskudzone reflektory nie świecą, jak należy. Niektórym to jednak nie przeszkadza.

Jeśli na właścicieli aut nie działa ani estetyka, ani bezpieczeństwo to może zadziała prawo? W kodeksie ruchu drogowego są paragrafy pozwalające policji dać mandat za brudny pojazd. Za co dokładnie?

Prawo wymaga, aby auto miało czyste i przede wszystkim czytelne tablice rejestracyjne. Brudne nie mogą być także szyby, światła i lusterka. Policjant może także skontrolować zawartość płynu do spryskiwacza. Nie stosowanie się do przepisów grozi mandatem od 20 do nawet 500 złotych. W najlepszym wypadku otrzymamy upomnienie. Pamiętajmy, że to prawo nie wzięło się z sufitu. Brudne szyby bardzo ograniczają widoczność, i tak zmniejszoną do minimum w okresie jesiennym i zimowym. Jazda bez lusterek też jest praktycznie nierealna. Płynu do spryskiwaczy używamy niemal codziennie. Dlatego mimo mrozów warto zadbać o czystość pojazdu i regularne mycie na myjni. Zyska na tym nasze bezpieczeństwo, estetyka i kieszeń.

 

Najnowsze wpisy

Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje ...

Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ...

Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Każdy rodzaj materiału wymagać będzie właściwej techniki łączenia, jak i użycia różnorodnych gazów osłonowych, ażeby móc uniknąć nieprawidłowości ...