Awaria na trasie – zachowaj spokój

To miały być wakacje życia. Niestety, w trakcie jazdy auto nagle stanęło i nie chce jechać dalej – co robić? Wzywać pomoc drogową? Można, ale w ostateczności. Najpierw spróbujmy coś zaradzić sami. Spokój w tej mocno stresującej chwili to podstawa.

Oczywiście są przypadki beznadziejne, gdzie bez lawety się nie obejdzie. Do lamusa raczej odesłać trzeba patenty takie, jak zastępowanie paska klinowego rajstopami czy zatykanie baku. Ale są usterki, z którymi poradzimy sobie sami.

Z relacji pracowników pomocy drogowej wiemy, że zdarzają się sytuacje, że byli wzywani do aut w którym po prostu… zabrakło paliwa. Przeoczenie tego faktu, lub zapomnienie o zaopatrzeniu się w ropę lub benzynę może nas sporo kosztować. Często zdarza się, że w odpaleniu auta przeszkadzają zabezpieczenia zamontowane w celu przeciwdziałaniu kradzieżom. Może tym razem to akurat to?

Gdy zerknięcie do baku nie pomogło zajrzyjmy pod maskę. Przyglądnąć musimy się wszystkim przewodom oraz wężykom, które są tam zlokalizowane. Może z któregoś leje się paliwo? Warto obejrzeć także akumulator. Tutaj zmysł wzroku może nie wystarczyć. Warto więc chwycić delikatnie za klemy – czy aby na pewno zostały dobrze przykręcone? Poruszajmy złączami – niestety, często na pierwszy rzut oka nie wydają się być poluzowane.

Kolejnym etapem oględzin usterki jest sprawdzenie skrzynki z bezpiecznikami. Odzwierciedlenie tam mają problemy z silnikiem, radiem, klimatyzacją, wycieraczkami czy światłami. Sprawdźmy,  czy któryś z bezpieczników nie jest wypalony (patrząc pod światło na drucik). Wtedy trzeba wymienić go na zapasowy (o tym samym amperażu).

Bywają jednak sytuacje, gdy nie poradzimy sobie sami. Wtedy niezbędne jest wezwanie pomocy drogowej. Wybierając się w trasę warto zatem zabrać ze sobą numery do sprawdzonych lawet. W oczekiwaniu na przyjazd pomocy drogowej nie zapomnijmy o przetransportowaniu samochodu na pobocze oraz ustawieniu trójkąta ostrzegawczego.

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...