Jakie wybrać CB radio?

Wyruszamy w trasę. Auto zatankowane najlepszym paliwem, wszystkie usterki naprawione u mechanika, bagażnik obładowany do oporu. Nowy smartfon mieni się przyczepione do przedniej szyby. Wersja z GPS zastąpiła poprzednika, z którego przemawiał do nas Krzysztof Hołowczyc, wskazując najdłuższą i najszybszą trasę. Czy coś jeszcze moglibyśmy zabrać na pokład? Wielu kierowców, głównie tych regularnie podróżujących po świecie, zaopatruje się także w CB radio, które pozwala na sprawną komunikację z innymi kierowcami. A co za tym idzie np ominięcie korków czy innych utrudnień na trasie.
CB radio nabyć można różnymi kanałami. W internecie, na bazarze, nawet na stacjach benzynowych. Jeżeli jesteśmy laikami w temacie warto po pierwszy taki zakup wybrać się gdzieś gdzie uzyskamy fachowce doradztwo i pomoc.
Na początek, jak przy każdym zakupie, warto ustalić jakim budżetem dysponujemy. Kupno najtańszego sprzętu, jaki tylko jest na rynku oczywiście odradzamy. „Co tanie, to drogie” – CB radiem z tej najniższej półki możemy nie nacieszyć się zbyt długo, a i w czasie używania mocno narzekać na jakość. CB radio to koszt w przedziale ok. 200 zł do ok tysiąca. Popytajmy innych kierowców, którzy korzystali już z takich urządzeń, warto też poczytać opinie w sieci. Nie przesadzajmy z ilością funkcji, bo wtedy te najpotrzebniejsze mogą nie być dla nas zbyt dostępne. W trakcie jazdy nie ma czasu na zabawę, liczy się prostota obsługi.

Kupując sprzęt musimy zwrócić uwagę na długość anteny. Wiadomo: im dłuższa, tym zasięg zwykle lepszy. Jednak długa antena może sprawiać nam pewne trudności – przy dużych prędkościach rośnie opór powietrza, możemy też mieć czasem problemy przy wjeździe na parkingi zlokalizowane pod ziemią. Trzeba też się zastanowić, czy zasięg 100 km jest nam niezbędny? Zwykle najistotniejsze są informacje o tym, co dzieje się w promieniu 20 km.

 

Wybierając radio zwracamy też uwagę na to, czy montujemy urządzenie na stałe. Jeżeli poruszamy się jednym samochodem to lepsze będzie takie rozwiązanie, m.in. poprzez zapewnienie lepszego zasięgu anteny o tej samej długości. Jeżeli chcemy korzystać z CB radia w kilku pojazdach możemy wybrać urządzenie z podstawą magnetyczną.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!

 

Najnowsze wpisy

Metody spawania aluminium – jakie techniki są wykorzystywane?

Spawanie aluminium to czynność bardzo często stosowana w przemyśle samochodowym. Nie należy ono do najtrudniejszych, jednak mogą je ...
Czytaj więcej

Woskowanie samochodu – wykonywać samodzielnie czy na profesjonalnej myjni? Różnice.

Lakier na każdym samochodzie z dnia na dzień staje się coraz starszy. Przeciętna żywotność samochodów wskazywana przez producentów ...
Czytaj więcej

„Niewidzialna wycieraczka” – czym jest? Czy warto ją nałożyć podczas wizyty w myjni?

Uporczywy deszcz na drodze nie jest mile widziany. Utrudnia widoczność, przez co należy używać wycieraczek, te jednak zużywają ...
Czytaj więcej