Jakie wybrać CB radio?

Wyruszamy w trasę. Auto zatankowane najlepszym paliwem, wszystkie usterki naprawione u mechanika, bagażnik obładowany do oporu. Nowy smartfon mieni się przyczepione do przedniej szyby. Wersja z GPS zastąpiła poprzednika, z którego przemawiał do nas Krzysztof Hołowczyc, wskazując najdłuższą i najszybszą trasę. Czy coś jeszcze moglibyśmy zabrać na pokład? Wielu kierowców, głównie tych regularnie podróżujących po świecie, zaopatruje się także w CB radio, które pozwala na sprawną komunikację z innymi kierowcami. A co za tym idzie np ominięcie korków czy innych utrudnień na trasie.
CB radio nabyć można różnymi kanałami. W internecie, na bazarze, nawet na stacjach benzynowych. Jeżeli jesteśmy laikami w temacie warto po pierwszy taki zakup wybrać się gdzieś gdzie uzyskamy fachowce doradztwo i pomoc.
Na początek, jak przy każdym zakupie, warto ustalić jakim budżetem dysponujemy. Kupno najtańszego sprzętu, jaki tylko jest na rynku oczywiście odradzamy. „Co tanie, to drogie” – CB radiem z tej najniższej półki możemy nie nacieszyć się zbyt długo, a i w czasie używania mocno narzekać na jakość. CB radio to koszt w przedziale ok. 200 zł do ok tysiąca. Popytajmy innych kierowców, którzy korzystali już z takich urządzeń, warto też poczytać opinie w sieci. Nie przesadzajmy z ilością funkcji, bo wtedy te najpotrzebniejsze mogą nie być dla nas zbyt dostępne. W trakcie jazdy nie ma czasu na zabawę, liczy się prostota obsługi.

Kupując sprzęt musimy zwrócić uwagę na długość anteny. Wiadomo: im dłuższa, tym zasięg zwykle lepszy. Jednak długa antena może sprawiać nam pewne trudności – przy dużych prędkościach rośnie opór powietrza, możemy też mieć czasem problemy przy wjeździe na parkingi zlokalizowane pod ziemią. Trzeba też się zastanowić, czy zasięg 100 km jest nam niezbędny? Zwykle najistotniejsze są informacje o tym, co dzieje się w promieniu 20 km.

 

Wybierając radio zwracamy też uwagę na to, czy montujemy urządzenie na stałe. Jeżeli poruszamy się jednym samochodem to lepsze będzie takie rozwiązanie, m.in. poprzez zapewnienie lepszego zasięgu anteny o tej samej długości. Jeżeli chcemy korzystać z CB radia w kilku pojazdach możemy wybrać urządzenie z podstawą magnetyczną.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!

 

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...