Jak bezpiecznie parkować samochód?

Parkowanie samochodu to czynność, z którą kierowcy mierzą się wielokrotnie każdego dnia. Manewr ten z reguły nie powinien sprawiać nikomu trudności, jednak w niektórych przypadkach potrafi nam napsuć sporo krwi. Źle wykonany manewr parkowania może zakończyć się dla pojazdu otarciem karoserii, czy nawet stłuczką, a dla nas wizytą u lakiernika lub u dobrego mechanika samochodowego. Warto więc stosować się do kilku prostych wskazówek, które usprawnią wykonywanie tej z reguły nielubianej przez kierowców czynności.

Parkowanie jest naturalnym i nieodłącznym elementem ruchu drogowego. Jest to na ogół manewr bezpieczny – o ile wykonujemy go zgodnie z przepisami. Nawet jednak najlepszym kierowcom zdarza się uszkodzić – zazwyczaj w niewielkim stopniu – samochód podczas parkowania. Zwłaszcza, gdy dokonują tej operacji na zatłoczonych parkingach – np. przy dużych centrach handlowych. Powinniśmy omijać z daleka tego typu miejsca, jeśli chcemy uniknąć wszelakich rys i zadrapań na karoserii. Najlepiej zatrzymywać auto w miejscu raczej pustym, gdzie nie ma zbyt dużo samochodów. Pozwoli to nam zaoszczędzić czasu, oraz nerwów związanych z szukaniem miejsca do parkowania (nie mówiąc już o stresie wywołanym samym manewrem).

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieodpowiednio zaparkowany pojazd może stwarzać zagrożenie innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie powinniśmy przede wszystkim parkować przed przejściami dla pieszych – utrudni to widoczność i może doprowadzić np. do sytuacji, w której pieszy nie zauważy nadjeżdżającego drogą samochodu, co przypuszczalnie będzie kosztować go utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Wskazane jest parkowanie z dala od innych aut, a jeśli już musimy zrobić to w pobliżu właśnie przejścia dla pieszych, lepiej zrobić to za nim, aniżeli przed.

Jednym z najtrudniejszych rodzajów parkowania jest parkowanie równoległe – tzw. „koperta”. Wykonuje się je tyłem, mając z reguły mało miejsca. W celu bezpiecznego wykonania „koperty” trzeba ustawić samochód jak najbliżej pojazdu, za którym chcemy zaparkować i mocno zakręcić kierownicą. W momencie, gdy tył auta schowa się, należy odważnie odkręcić kierownicę i ustawić się równolegle do krawężnika, pamiętając o tym, aby zapewnić sobie przestrzeń do wyjechania.

 Łatwiejszym manewrem – choć wciąż trudnym – jest parkowanie prostopadłe tyłem. Operacja ta polecana jest zwłaszcza w przypadku, gdy mamy niewiele miejsca, a im częściej będziemy ją wykonywać, tym łatwiej będzie nam podczas następnych razów. Parkowanie prostopadłe tyłem wymaga odpowiedniej koncentracji, dlatego gdy czujemy, że możemy mu nie podołać, powinniśmy z niego zrezygnować lub przeprowadzać je z minimalną prędkością. Można zastosować również jeszcze inny rodzaj parkowania, tj. parkowanie prostopadłe przodem. W tym wypadku potrzeba nam zdecydowanie więcej miejsca, a sam manewr najlepiej rozpocząć będąc w znacznej odległości od linii drugiego auta.

Tak naprawdę najważniejsze podczas parkowania są cierpliwość i odpowiednia koncentracja kierowcy. Lepiej też wycofać się z już rozpoczętej czynności parkowania i powtórzyć ją, tracąc przy tym kilka cennych minut, niż ryzykować stłuczką, a w konsekwencji wizytą w serwisie samochodowym. Powinniśmy być także cierpliwi i spokojnie czekać, gdy kierowca innego pojazdu ma problemy z poprawnym zaparkowaniem, gdyż w podobnej sytuacji on może odwdzięczyć nam się tym samym. Istnieją także specjalne czujniki parkowania, które ułatwią ową czynność, zwłaszcza osobom mającym z tym ewidentny problem. Taki czujnik jest już w standardowym wyposażeniu niemal każdego nowego samochodu, natomiast jego montaż w pojazdach starszego typu niestety nie jest usługą tanią.

Najnowsze wpisy

Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy ...

Regeneracja rozrusznika i alternatora – czy lepiej kupić tanie zamienniki czy zregenerować oryginalne podzespoły?

Instalacja elektryczna samochodu to bardzo ważny element wpływający na sprawność pojazdu. Im jest on nowszy, tym więcej elementów ...

Polerowanie trzy-etapowe lamp samochodowych – jak sprawić, aby Twoje reflektory wyglądały jak nowe.

W czasie użytkowania samochodu, jego części naturalnie się zużywają. Przez to auto traci atrakcyjny wygląd. Ważnym i widocznym ...