Zimowa pułapka na wycieraczki

zimowa-pulapka-na-wycieraczki

Zamarznięte wycieraczki – to przydarza się większości kierowców w trakcie zimy. Przymarznięte wycieraczki można uwolnić, bez ich uszkodzenia. Doradzimy też, w jaki sposób zabezpieczyć wycieraczki szyb przed przymarzaniem. To nieprawda, że po każdym sezonie zimowym trzeba wymieniać wycieraczki samochodowe. Wycieraczki mogą przetrwać nawet ciężką zimę.

W setkach artykułów i poradników wspomina się o tym, że po zimie niemal zawsze trzeba wymienić wycieraczki w samochodzie. Dlaczego? Bo zazwyczaj uszkodzeniom ulegają ich pióra, a dokładnie delikatne elementy, przylegające do szyb i zgarniające zanieczyszczenia oraz wodę. A dlaczego ulegają one zniszczeniu?
Zazwyczaj dzieje się to w następujący sposób. Wieczorem albo w nocy pojawia się marznący deszcz albo szadź. Wycieraczki przymarzają do szyby. Kierowca chce rano uruchomić auto a potem włącza wycieraczki. Wycieraczki nie działają na mrozie, albowiem są uwięzione przez zamarzniętą wodę.
Kierowca wysiada z auta i odrywa je ręcznie od szyby, powodując oderwanie się najdelikatniejszej części pióra wycieraczki. Pióro udaje się uwolnić, ale element czyszczący, przylegający do szyby, dalej jest uwięziony. Wycieraczki nadają się do wyrzucenia.
Czasami kierowca próbuje innego sposobu na przymarznięte wycieraczki. Po prostu włącza mechanizm, czekając, aż ten oderwie wycieraczki od szyb. Zamarznięte wycieraczki nie działają, a do tego można doprowadzić do spalenia silnika, napędzającego wycieraczki. A warto pamiętać o tym, że jest on bardzo drogi.

Przeczytaj również: Za co można dostać mandat zimą?

Jak uwolnić zamarznięte wycieraczki szyb?

Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Kiedy wycieraczki przymarzną, trzeba spryskać całą szybę oraz pióra wycieraczek rozmrażaczem do szyb w sprayu. Następnie trzeba odczekać kilka minut. Jeśli na szybie zostanie lód, należy proces powtórzyć. W przypadku samych piór wycieraczek trzeba spryskać je nawet kilka razy, aż lód, który je uwięził, całkowicie się roztopi.
To najbezpieczniejszy sposób na uwolnienie zamarzniętych wycieraczek.

 Co jeszcze niszczy wycieraczki samochodowe w trakcie zimy?

Jeśli kierowca usuwa z szyby śnieg albo lód za pomocą wycieraczek samochodowych, może być pewien, że dojdzie do ich bezpowrotnego uszkodzenia. Taka sama sytuacja będzie mieć miejsce, kiedy kierowca będzie usuwał za pomocą wycieraczek samochodowych zamarznięte albo zaschnięte ptasie odchody.

Przeczytaj również: Zimowa jazda – napęd na przód czy na tył?

Jak zabezpieczyć wycieraczki samochodowe przed przymarznięciem?

Jest kilka sposobów, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć wycieraczki szyb przed uszkodzeniem. Jak można to zrobić?
• Można podnosić wycieraczki na noc, żeby nie przymarzły. Przed użyciem trzeba usunąć lód i śnieg z szyby.
• Można zastosować odmrażacz do szyb. Dobry produkt powinien zabezpieczyć szybę przed zamarzaniem co najmniej na kilka nocy.
• Można zastosować pokrowiec na szybę. Albo na całe auto. Wtedy nic nie przymarznie, a szyby będą czyste.
• Można parkować pod wiatą, albo w garażu.
• Można zastosować atermiczną osłonę na przednią szybę.
• Stary sposób sprzed lat – można położyć na szybie tekturę.

Warto dbać o wycieraczki samochodowe. Choć nie należą do najdroższych części auta, to jednak ich zakup też nie jest za darmo.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...