Zapach benzyny w samochodzie

zapach-benzyny-w-samochodzie

Co oznacza zapach benzyny w samochodzie? Czy zapach benzyny w aucie jest niebezpieczny?
Oczywiście, problem dotyczy także aut z silnika wysokoprężnymi, bo zapach paliwa w samochodzie diesel to także poważny problem. Dlaczego czuć benzyną w samochodzie? Sprawdźmy.

Samochody z silnikami benzynowymi i diesla (a także z silnikami benzynowymi, zasilanymi z instalacji LPG) są wyposażone w układ zasilania paliwem. Układ wykorzystuje kilka podzespołów – bak (w którym gromadzone paliwo), wlew paliwa z korkiem bezpieczeństwa (dzięki któremu możliwe jest tankowanie), przewody paliwowe, elektryczna pompa paliwa w baku, filtr paliwa (wymienny, albo stały, z siatki), pompa wysokiego ciśnienia (występuje tylko w autach z bezpośrednim wtryskiem paliwa), listwa wtryskowa, wtryskiwacze wtrysku pośredniego MPI albo wtrysku bezpośredniego, układ pochłaniania oparów par paliwa i układ powrotny (dzięki któremu niewtryśnięte paliwo wraca z powrotem do baku).
Układ paliwowy albo układ zasilania (w zależności od wybranej nazwy) musi być szczelny. Paliwo (benzyna i olej napędowy) jest bardzo łatwopalne. Wycieki paliwa mogą doprowadzić do groźnego pożaru i wybuchu. Opary paliwa są niezdrowe. Dlatego, jeśli śmierdzi benzyną w aucie (albo olejem napędowym) trzeba to jak najszybciej sprawdzić.

Zapach benzyny po odpaleniu – czy to normalne, że czuć benzynę?

Wielu użytkowników pyta na forach internetowych, dlaczego w aucie śmierdzi benzyna, dlaczego śmierdzi na zewnątrz (co czuć latem, po otwarciu okna), a zapach benzyny w samochodzie po odpaleniu jest szczególnie wyczuwalny.
Są kierowcy, którzy uważają, że to normalne zjawisko. Dlaczego? Bo zimny silnik musi pracować na bogatej mieszance i co oczywiste, potrzebuje więcej paliwa. Stąd też woń paliwa w samochodzie i na zewnątrz, przy silniku.
To bzdura. Bez względu na to, czy samochód pracuje na bogatej czy ubogiej mieszance, nigdzie nie powinno być czuć paliwa. Układ paliwowy musi być w stu procentach szczelny. W przeciwnym razie może dojść do pożaru.

Przeczytaj również: Nie przesadzaj z rezerwą

Zapach paliwa w samochodzie – przyczyny

Postaramy się wymienić typowe przyczyny zapachu paliwa w samochodzie. Zarówno oleju napędowego (w dieslach) jak i benzyny.
Prosimy wziąć pod uwagę to, że są to typowe, uniwersalne przyczyny, z jakimi nasi mechanicy spotkali się w trakcie swojej pracy. Jednak każdy samochód to przypadek indywidualny. Nie wiemy tego, czy auto nie uczestniczyło w wypadku, nie było naprawiane przez właściciela w niefachowy sposób, nie wiemy, jakiego rodzaju części w nim stosowano, ani jak je eksploatowano. Dlatego w indywidualnym przypadku powód awarii i zapachu paliwa może być inny.
Jego znalezienie wymaga profesjonalnej diagnostyki. Jesteśmy w stanie zapewnić taką w naszym warsztacie IRMAR, w Krakowie.

A teraz postaramy się wymienić typowe przyczyny, które powodują wyczuwalną woń paliwa w aucie albo na zewnątrz samochodu.

  • Skorodowany bak z metalu albo pęknięty bak z tworzywa sztucznego – może powodować zapach paliwa w samochodzie na postoju.
  • Uszkodzone przewody paliwowe – mogą powodować zapach benzyny na zewnątrz samochodu, albo, że śmierdzi benzyną w samochodzie po otwarciu oknem.
  • Uszkodzona listwa paliwowa, nieszczelna, powodujące, że paliwo wycieka przy silniku. Może powodować zapach benzyny przy odpalaniu silnika.
  • Uszkodzone przewody paliwowe przy silniku, albo przy filtrze paliwa. Mogą powodować zapach benzyny w aucie podczas jazdy, albo zapach paliwa w samochodzie z nawiewu.
  • Zapchany filtr paliwa albo uszkodzone uszczelnienia przy filtrze paliwa. To częsty powód, przez który w aucie śmierdzi paliwem (także w dieslu).
  • Uszkodzone uszczelnienia przy pompie wysokiego ciśnienia (w silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa). Mogą być też uszkodzone przyłącza. Może powodować zapach benzyny po odpaleniu i zapach benzyny z nawiewu.
  • Uszkodzony przewód paliwowy powrotny (niskiego ciśnienia). Może również powodować, że w aucie śmierdzi benzyną, a także wyczuwalny jest zapach benzyny w aucie podczas postoju.
  • Uszkodzone łączenie pomiędzy wlewem paliwa a bakiem. Zdarza się zwłaszcza w starszych autach.
  • Skorodowany wlew paliwa. Może powodować wylewanie się niewielkich ilości paliwa, co powoduje zapach benzyny w samochodzie po zatankowaniu.
  • Zapchany filtr oparów paliwa. Jego zadaniem jest pochłanianie oparów paliwa. Zazwyczaj jest montowany pod maską, w okolicach błotnika auta. W większości aut nie trzeba go wymieniać, bo służy nawet przez 300, 400 czy 500 tys. km bez awarii. Ale czasami filtr węglowy może się zapchać. Wtedy czuć zapach benzyny w samochodzie i zapach paliwa z nawiewu.

Kierowca powinien dokładnie sprawdzić, gdzie czuć woń paliwa. Czy jest to zapach paliwa na zewnątrz samochodu, czy w środku, czy czuć go pod maską, z tyłu auta, czy w okolicach miejsca kierowcy.
Czy może pojawić się zapach benzyny w aucie LPG? Oczywiście. Samochód na gaz musi mieć sprawny układ paliwowy. W autach z bezpośrednim wtryskiem paliwa benzyna jest cały czas podawana do cylindrów, wraz z gazem. W pozostałych benzyna jest potrzebna do uruchamiania silnika.
Zapach paliwa w aucie diesel może mieć takie same przyczyny, jak w aucie zasilanym benzyną.

Czuć benzyna w Twoim samochodzie? Odwiedź warsztat IRMAR w Krakowie!

Wycieki benzyny są bardzo niebezpieczne. Ich podstawowym objawem jest zapach paliwa w samochodzie. Przyczyna zapachu zostanie szybko ustalona przez naszych mechaników w trakcie diagnostyki auta. A następnie usuniemy ją jak najszybciej, w profesjonalny sposób. Czasami winna może być niewielka uszczelka, albo przewód, który trzeba wymienić.
Odwiedź warsztat samochodowy w Krakowie!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...