Jak myć samochód i nie wylewać wody do kanału? Zadbaj o samochód i ziemię

Zadbaj o auto i o Ziemię - jak myć samochód i nie wylewać wody do kanału?

Myjnia parowa (eko myjnia) to najskuteczniejsza i najbardziej ekologiczna metoda mycia samochodu. Myjka parowa do samochodu zużywa bardzo niewiele wody, a równocześnie jest bardzo skuteczna w usuwaniu zanieczyszczeń. Jednak mycie parowe samochodu musi być przeprowadzane przez dobrze przeszkolonych specjalistów. Amator może przegrzać i uszkodzić lakier auta.

Czyszczenie samochodu za pomocą myjni parowej ma szereg nazw. Spotyka się takie określenia, jak mycie auta bez wody, mycie auta na sucho, czyszczenie parowe samochodu, a także eko-mycie i ekologiczne mycie samochodu. Czyszczenie samochodu parą ma coraz więcej zwolenników. Dlatego w naszym artykule wyjaśnimy, na czym to polega i dlaczego warto z takiego rozwiązania korzystać.

Myjnia parowa samochodowa – mycie samochodu suchą parą

Każdy z nas wie, czym jest para wodna. Wystarczy spojrzeć np. na czajnik. Po zagotowaniu się wody, dzięki odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu, powstaje para wodna, albo inaczej para mokra. Czy taką parą myje się samochody w myjni parowej? Nie. Myjka parowa do aut wykorzystuje tak zwaną suchą parę.

Co to jest sucha para? To przegrzana para wodna, poddana działaniu wyższej temperatury. W ten oto sposób powstaje para sucha, o niskiej wilgotności (4 – 8 procent zawartości wody). Zatem nie można powiedzieć, że możliwe jest mycie samochodu bez wody. Dzięki zastosowaniu suchej pary możliwe jest skuteczne mycie samochodu przy użyciu minimalnej ilości wody.

Przeczytaj również: Rodzaje myjni samochodowych – ich wady i zalety

Myjka parowa do auta w rękach doświadczonego pracownika

Myjki parowe, stosowane w profesjonalnej myjni parowej to urządzenia przenośne, zasilane elektrycznie, wielkości dwóch odkurzaczy. Myjki parowe generują odpowiednią temperaturę i duże ciśnienie, co pozwala operatorowi myjki na skuteczne czyszczenie samochodu. Operator wykorzystuje dyszę, przypominającą lancę stosowaną w myjce wysokociśnieniowej. Sucha para wydobywa się z końcówki dyszy pod dużym ciśnieniem (do 12 bar) i ma bardzo wysoką temperaturę (np. 140 st. C, w zależności od urządzenia).

Mycie samochodu parą (suchą parą) skutecznie usuwa wszelakiego typu zanieczyszczenia: zaschnięte owady, kurz, brud, błoto… Nie potrzebne są ani mocne, ani ekologiczne środki do mycia samochodów. Sama sucha para wystarcza. Skoro nie używa się kosmetyków, również zanieczyszczenia z takiej myjni są mało szkodliwe dla środowiska.

Myjnia parowa bezdotykowa nie powoduje jakichkolwiek uszkodzeń lakieru, jak szczotki. Nie ma mowy o powstawaniu hologramów. Skoro nie ma potrzeby używania agresywnych środków chemicznych, lakier jest bardziej bezpieczny.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć myjki parowej do czyszczenia felg, np. aluminiowych. I już nie trzeba stosować agresywnych środków z dodatkiem kwasów.

Kolejny plus myjni parowej to ogromna oszczędność wody. Mycie samochodu parownicą wymaga zużycia zaledwie kilkunastu litrów wody.

Myjka parowa ma także wiele innych zastosowań, takich jak czyszczenie tapicerki albo wnętrza silnika. Sucha piana, w przeciwieństwie do wodnej czy samej wody, nie szkodzi elementom elektronicznym. Myjka parowa do tapicerki pozwala na skuteczne usuwanie plam z tłuszczu i innych zanieczyszczeń.
Wysoka temperatura pozwala także na usuwanie bakterii i roztoczy, jakie mogą gromadzić się na wykładzinie podłogowej, w bagażniku oraz na fotelach samochodu.

O czym należy pamiętać? Wspomnieliśmy już o tym. Myjnia parowa musi być obsługiwana przez doświadczonego i dobrze przeszkolonego pracownika. Nieodpowiednie posługiwanie się myjką parową może doprowadzić do przegrzania i bezpowrotnego uszkodzenia lakieru samochodu.

Samochodowa myjnia parowa w Krakowie – zapraszamy do IRMAR!

Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic i dbasz o swoje auto, a także o ekologię – odwiedź IRMAR. Częścią naszej firmy jest eko myjnia parowa. U nas wyczyścisz swoje auto bez obaw o hologramy i inne uszkodzenia. Bez jakichkolwiek agresywnych środków chemicznych. Serdecznie zapraszamy do IRMAR!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...