Rodzaje myjni samochodowych – wady i zalety

Rodzaje myjni samochodowych - wady i zalety

Dbanie o karoserię twojego pojazdu to nie tylko kwestia wyglądu i komfortu. Im dłużej brud zalega na lakierze, tym bardziej go na dłuższą metę uszkadza i sprawia, że traci on swój naturalny blask i wysycenie. Z jakiej myjni skorzystać, żeby najefektywniej i najoszczędniej  utrzymać swoje auto w czystości? Przeczytaj i poznaj specyfikę różnych rodzajów myjni samochodowych.

Myjnia bezdotykowa – tania, ale nie najlepsza

Myjnie bezdotykowe znacznie zyskały na popularności i spotkać je można w zasadzie na każdym kroku. Ich zaletą jest niska cena, dostępność i łatwość w użyciu, ale niestety ma ona także kilka wad. Nie zawsze będziemy w stanie usunąć wszystkie zabrudzenia, np. zaschnięte owady, a ponadto istnieje ryzyko uszkodzenia warstw lakieru, jeśli są one już osłabione. Ponadto, ta myjnia jest bardzo niefunkcjonalna zimą, gdyż nie ma na niej programu suszenia, co powoduje zamarzanie wody na karoserii.

Myjnia automatyczna – wygodna, ale ryzykowna

Myjnie automatyczne nie wymagają praktycznie niczego, poza zamknięciem szyb. Jednak w tym przypadku, ta wygoda obarczona jest pewnym ryzykiem. Pierwsze jest takie, że szczotki po prostu nie dotrą do wszystkich zakamarków i zapłacimy za bardzo przeciętnej jakości mycie. Po drugie, małe kamyczki czasami przyczepiają się do szczotki i mogą uszkodzić karoserię, więc trzeba się z takim ryzykiem liczyć.

Myjnia ręczna – dobra, ale droga

Myjnia ręczna jest dobra pod tym względem, że są w niej używane szczotki i kosmetyki wysokiej jakości. Usługi w takiej myjni nie kończą się na podstawowym myciu, ale można rozszerzyć je o woskowanie, perfumowanie, czy mycie felg. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że myjnia ręczna może być kosztowna, co sprawia że mało ekonomiczne jest częste korzystanie z niej.

Myjnia parowa – idealny kompromis

Myjnia parowa to świetna alternatywa dla poprzednich rozwiązań. Wykorzystuje ona suchą parę pod wysokim ciśnieniem, za pomocą której z łatwością usuwa nawet bardzo trudne zabrudzenia. Ponadto ma tą zaletę, że sucha para nie uszkadza elektroniki, co pozwala bezpiecznie myć tą metodą silnik. Para z łatwością dociera nawet w bardzo trudne zakamarki, przez co jest to najdokładniejsza metoda czyszczenia. Nie można zapomnieć o tym, że korzystając z niej, nie ma konieczności korzystania z dużej liczby chemii i oszczędzana jest woda, której zużywane są śladowe ilości. Myjnia parowa to nowocześniejsze i bardziej przyjazne człowiekowi i środowisku rozwiązanie, które znajduje coraz szerszą rzeszę zwolenników.

Decydując się na mycie samochodu w myjni warto przeanalizować wszystkie za oraz przeciw i nie zawsze kierować się czasem lub ceną, bo te mogą finalnie okazać się zgubne w skutkach dla karoserii naszego pojazdu.

Najnowsze wpisy

Jak przygotować samochód na zimę?

Jak przygotować samochód na zimę?

Temperatury odczuwalnie już spadły, drzewa zgubiły liście i na przestrzeni nadchodzących tygodni warunki na drogach będą się pogarszały. ...
Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Lato odeszło na dobre i warunki na drodze systematycznie pogarszają się. Częstsze deszcze nie ułatwiają jazdy, a temperatura, ...
Rodzaje myjni samochodowych - wady i zalety

Rodzaje myjni samochodowych – wady i zalety

Dbanie o karoserię twojego pojazdu to nie tylko kwestia wyglądu i komfortu. Im dłużej brud zalega na lakierze, ...