Rodzaje myjni samochodowych – wady i zalety

Rodzaje myjni samochodowych - wady i zalety

Samochód trzeba regularnie myć. Regularne czyszczenie karoserii samochodu oraz od czasu do czasu, podwozia samochodu, pozwala na zapewnienie pojazdowi ładnego wyglądu i ochronę auta przed korozją. Dla wielu kierowców jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym mycie pojazdu, jest myjnia samochodowa (np. myjnia bezdotykowa, albo myjnia automatyczna). Jaką myjnię warto wybrać, żeby skutecznie umyć auto, a na dodatek ochronić jego lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Teoretycznie, polskie prawo pozwala na mycie samochodów jedynie tam, gdzie jest odpływ wody do kanalizacji. Zatem (teoretycznie) myjnia samochodowa samoobsługowa albo automatyczna, powinna być jedynym miejscem, w którym kierowcy myją auta. W praktyce jest jednak inaczej i wielu kierowców myje auta na swoich własnych działkach.
Mieszkańcy miast, np. bloków i kamienic, w ogóle nie mają możliwości samodzielnego umycia samochodu. Dla nich automatyczna myjnia jest jedynym możliwym rozwiązaniem, które pozwala dokładnie umyć auto.

Polscy kierowcy mogą korzystać z szeregu myjni, które oferują swoje usługi na terenie kraju. Spójrzmy zatem na rodzaje myjni samochodowych i na to, co one oferują.

Myjnia samochodowa – jaką wybrać?

Myjnia automatyczna, tzw. dotykowa – w tym przypadku stosowane są automatyczne szczotki oraz dodatkowe urządzenia, które nakładają środki czystości, woski i spłukują zanieczyszczenia.
Istnieje kilka rodzajów myjni automatycznych: myjnie tunelowe (samochód przemieszcza się w tunelu czyszczącym), myjnie portalowe (samochód stoi nieruchomo, a nad nim przesuwa się rama ze szczotkami i dodatkowymi urządzeniami),
Ten rodzaj myjni może powodować zarysowania lakieru (tzw. hologramy) na skutek działania szczotek. Na nadwoziu auta mogą znajdować się plamy zaschniętego błota i pył. Ruchome szczotki mogą sprawić, że te elementy będą wirować, powodując zarysowania.
Zaletą takich myjni jest to, że oferują one usługi niedostępne w innych rodzajach myjni. Np. może to być myjnia samoobsługowa z myciem podwozia. Podwozie auta warto umyć przed położeniem zabezpieczenia antykorozyjnego, albo po zimie.

Samoobsługowa myjnia samochodowa, bezdotykowa – to miejsce, w którym kierowca wjeżdża do odpowiedniego boksu i korzysta z dostępnych urządzeń, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Kierowca korzysta z myjek wysokociśnieniowych. Wybierając odpowiedni program, można przeprowadzić płukanie, mycie wstępne (za pomocą piany aktywnej, zmiękczającej zanieczyszczenia), mycie właściwe, a także nakładanie wosku na mokro. Wiele firm oferuje dodatkowe usługi, takie jak myjnia samochodowa z odkurzaczem piorącym (można szybko wyprać tapicerkę).
W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby nie przybliżać końcówki lancy zbyt blisko do lakieru. Jeśli dysza będzie zbyt blisko lakieru, to może go uszkodzić.
Ten rodzaj mycia bezdotykowego nie pozwala na dokładne umycie auta. W wielu przypadkach pozostaną zanieczyszczenia na lakierze, które można usunąć tylko gąbką. Myjnia bezdotykowa z aktywna pianą, generowaną przez lancę, nie jest w stanie usunąć śladów po owadach, zanieczyszczeń na felgach aluminiowych, albo silnych zanieczyszczeń na lakierze.

Bezdotykowa myjnia detailingowa – dokładne mycie samochodów to jedna z usług, oferowanych przez salony detailingowe. W tym przypadku mycie wykonywane jest ręcznie, zgodnie z najlepszymi zasadami i z użyciem specjalistycznych środków do zmiękczania zanieczyszczeń, usuwania smoły, ptasich odchodów,, śladów po owadach itd.
Do mycia wykorzystywane są miękkie gąbki, stale płukane, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia lakieru i porysowania go.
Także i w tym przypadku można liczyć na dodatkowe usługi, takie jak myjnia samochodowa z praniem tapicerki.
Wadą tego rodzaju mycia auta jest bardzo wysoka cena usługi.

Myjnia parowa bezdotykowa – to najbardziej skuteczne i najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Jednak w niesprawnych rękach może być bardzo niebezpieczne dla lakieru – można go przegrzać. Auto myjnia bezdotykowa parowa wymaga świetnie wyszkolonego personelu.
Jak myje się pojazd za pomocą pary? Do tego celu służy specjalne urządzenie, które generuje strumień gorącej i suchej pary, o bardzo niskiej wilgotności. Taka para pozwala na skuteczne usunięcie nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń z nadwozia – w dodatku bez konieczności stosowania jakichkolwiek środków chemicznych.
Do mycia całego auta potrzebna jest niewielka ilość wody. Dlatego jest to także rozwiązanie ekologiczne.

To podstawowe rodzaje myjni samochodowych. Są też inne rozwiązania, mniej popularne. Takie jak mobilna myjnia samochodowa, w której mobilny serwis wykorzystuje myjkę wysokociśnieniową.

Przeczytaj również: Jak zadbać o samochód, żeby zimowe warunki nie zniszczyły lakieru?

Dlaczego warto regularnie myć auto?

Brud, kurz i błoto, w połączeniu z wilgocią i solą drogową w trakcie zimy tworzą idealne warunki do rozwoju korozji.
Ptasie odchody, zalegające na lakierze, powodują powstawanie białych plam.
Martwe owady wydzielają kwas, który niszczy lakier.

To tylko niektóre przykłady.

Skorzystaj z najbezpieczniejszej metody czyszczenia auta – z myjni parowej w IRMAR

Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach i dbasz o swoje auto – odwiedź nasz warsztat. Nasza nowoczesna i ekologiczna myjnia parowa pozwoli oczyścić Twoje auto z wszelakiego typu zanieczyszczeń. Korzystamy z urządzeń wysokiej klasy. Nasz personel jest wysoko wykwalifikowany, zatem lakier Twojego auta jest w bezpiecznych rękach!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...