Wybieramy opony – czym się kierować?

Temperatura odczuwalna bliższa zeru niż 20 stopni to znak, że można już zacząć myśleć o wymianie opon przez sezonem zimowym. A, że lepiej wymienić opony za wcześnie niż za późno sprawdźmy czym warto się kierować dokonując tego, wcale nie łatwego zakupu.

Jak mantrę przypominamy fakt, że opony są jednym z najważniejszym elementów bezpieczeństwa w samochodzie, choćby dlatego, że jako jedyne mają styczność z podłożem w trakcie jazdy. Dlatego też kupując opony należy brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto się zapoznać z tym, jakiego rodzaju opony są dostosowane do naszego modelu auta (np. rozmiar).

 

Jeżeli kupujemy opony używane musimy dokładnie ocenić ich stan. Należy sprawdzić, jak wygląda bieżnik opony. Co prawda polskie prawo dopuszcza do jazdy bieżnik na poziomie 1,6 mm, jednak nie warto być w tym temacie minimalistą i nabyć opony z bieżnikiem co najmniej kilkumilimetrowym.  Bieżnik nie może odznaczać się nieregularnymi otarciami, a obrzeża opon pozbawione muszą być wybuleń.

Decydując się na zakup należy obrać pewne kryteria. Niestety, nie może to być tylko cena. Warto zapoznać się przed zakupem z publikacjami, których autorzy oceniają opony, badają ich skuteczność i jakość w różnych warunkach, oczywiście możemy też skorzystać z porad zaufanego mechanika samochodowego czy wulkanizatora.

Przed wizytą w sklepie lub na stronie internetowej warto też przeprowadzić wewnętrzny sondaż potrzeb. Czy jeździmy w  trasy, czy głównie po mieście? Czy korzystamy z auta służbowo? Czy wymagać będziemy w zimie od naszego auta możliwe największych osiągów?

Gdzie kupujemy opony? Według badań niemal połowa kierowców nabywa ogumienie w internecie. Nieco mniej nabywa je stacjonarnie. Niewielki odsetek decyduje się na zakup w hipermarketach, kierując się w tym przypadku obawami o jakość lub ograniczoną dostępność poszczególnych rozmiarów opon. Obserwując internetowy handel oponami można stwierdzić, ze wśród zimówek dominują raczej opony nowe, choć nie jest bardzo zdecydowana przewaga.

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...