Wybieramy opony – czym się kierować?

Temperatura odczuwalna bliższa zeru niż 20 stopni to znak, że można już zacząć myśleć o wymianie opon przez sezonem zimowym. A, że lepiej wymienić opony za wcześnie niż za późno sprawdźmy czym warto się kierować dokonując tego, wcale nie łatwego zakupu.

Jak mantrę przypominamy fakt, że opony są jednym z najważniejszym elementów bezpieczeństwa w samochodzie, choćby dlatego, że jako jedyne mają styczność z podłożem w trakcie jazdy. Dlatego też kupując opony należy brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto się zapoznać z tym, jakiego rodzaju opony są dostosowane do naszego modelu auta (np. rozmiar).

 

Jeżeli kupujemy opony używane musimy dokładnie ocenić ich stan. Należy sprawdzić, jak wygląda bieżnik opony. Co prawda polskie prawo dopuszcza do jazdy bieżnik na poziomie 1,6 mm, jednak nie warto być w tym temacie minimalistą i nabyć opony z bieżnikiem co najmniej kilkumilimetrowym.  Bieżnik nie może odznaczać się nieregularnymi otarciami, a obrzeża opon pozbawione muszą być wybuleń.

Decydując się na zakup należy obrać pewne kryteria. Niestety, nie może to być tylko cena. Warto zapoznać się przed zakupem z publikacjami, których autorzy oceniają opony, badają ich skuteczność i jakość w różnych warunkach, oczywiście możemy też skorzystać z porad zaufanego mechanika samochodowego czy wulkanizatora.

Przed wizytą w sklepie lub na stronie internetowej warto też przeprowadzić wewnętrzny sondaż potrzeb. Czy jeździmy w  trasy, czy głównie po mieście? Czy korzystamy z auta służbowo? Czy wymagać będziemy w zimie od naszego auta możliwe największych osiągów?

Gdzie kupujemy opony? Według badań niemal połowa kierowców nabywa ogumienie w internecie. Nieco mniej nabywa je stacjonarnie. Niewielki odsetek decyduje się na zakup w hipermarketach, kierując się w tym przypadku obawami o jakość lub ograniczoną dostępność poszczególnych rozmiarów opon. Obserwując internetowy handel oponami można stwierdzić, ze wśród zimówek dominują raczej opony nowe, choć nie jest bardzo zdecydowana przewaga.

 

 

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...