Wady i zalety korzystania z nawigacji GPS

Samochody wyposażone w nawigację GPS są obecnie standardem – również na polskim rynku motoryzacyjnym. Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup „gadżetu”, jakim jest nawigacja samochodowa, ułatwiając sobie tym samym podróżowanie – zwłaszcza na dalekich trasach. Choć tradycyjne mapy samochodowe odeszły już dawno do lamusa, nowoczesne urządzenia GPS nie zawsze potrafią zastąpić je w stu procentach. Nawigacja, jak każda tego typu technologia nie jest nieomylna, o czym świadczy ilość wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy ślepo jej zaufali. GPS potrafi wskazać najkrótszą drogę… a także wyprowadzić na manowce nieostrożnych użytkowników dróg.

System GPS powstał już kilkadziesiąt lat temu, jednak początkowo dostępny był jedynie na użytek amerykańskiej armii. Na dzień dzisiejszy – głównie za sprawą precyzyjnej technologii, która pozwala obliczyć lokalizację obiektu z dokładnością do kilku metrów – korzysta z niego już kilkadziesiąt milionów kierowców na całym świecie. Obecnie nawigacja samochodowa potrafi wyczyniać cuda, będąc wielofunkcyjnym urządzeniem, na którym posłuchamy muzyki, czy też obejrzymy zdjęcia lub filmy. Kluczowym zadaniem GPS-u jest jednak to, do czego został on pierwotnie stworzony – czyli wyznaczanie trasy na podstawie położenia danego obiektu (w tym przypadku pojazdu). Korzystanie z nawigacji podczas jazdy daje kierowcy spory komfort, a także swoiste poczucie bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą systemu GPS jest tryb głośnomówiący, dzięki któremu możemy skupić się na tym, co mamy przed sobą, zamiast nieustannie zerkać na wyświetlacz. Oprócz wspomnianych udogodnień, wiele nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych oferuje dodatkowe funkcje, takie jak np. wbudowany bluetooth, lub zestaw audio-video. Nadprogramowe akcesoria mogą przydać się zwłaszcza podczas nieplanowanych postojów, pomagając skutecznie zabić czas.

Brak najnowszej wersji oprogramowania, lub też błędy wynikające ze złej synchronizacji urządzenia mogą skutecznie uprzykrzyć życie kierowcom. Zdarzało się, że samochód zakończył swoją podróż… w jeziorze – wszystko za sprawą pomyłki GPS-u. Oczywiście takie sytuacje są rzadkością, jednak pokazują nam, czym może poskutkować zdanie się na łaskę jednego małego urządzenia. Posiadacze nawigacji samochodowej powinni korzystać z niej bardzo rozważnie, kierując się przede wszystkim własnym „zmysłem” drogowym. Warto też pamiętać, aby nasz sprzęt nawigacyjny posiadał najnowsze mapy. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, typu remonty, objazdy i inne utrudnienia na trasie.

Producenci nawigacji zaczynają prześcigać się w pomysłach dotyczących wytwarzanych przez nich urządzeń. Jedną z najnowszych opcji jest… możliwość wypożyczenia konkretnych map (np. na kilkudniowy wyjazd zagraniczny). Taka alternatywa nie sprawdzi się jednak, gdy kierowca często podróżuje w różne miejsca. W przypadku korzystania z nawigacji samochodowej należy też pamiętać o zakupie właśnie odpowiednich map. Kierowca poruszający się jedynie po Polsce, raczej nie powinien zawracać sobie głowy kupnem oprogramowania zawierającego np. mapy Europy.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...