Ubezpieczenia pod lupą (3): szyby samochodowe

Oprócz OC, AC i assistance ubezpieczenie szyb jest coraz częściej wybieranym rodzajem gwarancji bezpieczeństwa dla naszego samochodu. Czy warto przeznaczyć kolejną kwotę  na “szklaną” polisę? Według statystyk ubezpieczycieli samochodów co dziesiąta zgłaszana szkoda dotyczy pękniętej szyby. A łączne koszty naprawy mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Ubezpieczenie szyb nie jest obowiązkowe, jednak wydaje się, że jest to rozwiązanie bardzo rozsądne. Choćby z tego względu, że dzięki tej polisie zgłoszenie uszkodzonej szyby nie powoduje utraty zniżek na ubezpieczenia OC lub AC.
Ile zaoszczędzimy dzięki nabyciu polisy ubezpieczenia szyb, a przytrafi nam się usterka? Wszystko zależy od rozmiaru szkody. Niektóre usterki można usunąć stosunkowo niedużym kosztem, np. gdy mamy do czynienia z małym, okrągłym uszkodzeniem nie przekraczającym 1 cm średnicy. Wtedy wystarczy zainwestować kilkadziesiąt złotych. Gorzej sprawa wygląda gdy trzeba wymienić całą szybę. Wiele zależy od tego, czy musimy wymienić szybę przednią, boczną lub tylną, oraz od tego czy szyby są na uszczelkach czy wklejane do nadwozia. Koszt szyby zależy także od marki samochodu. Niektóre modele wymagają zakupu szyb za około 500 zł.

Wybierając polisę ubezpieczeniową dla naszych szyb warto sprawdzić do jakiej sumy ubezpieczyciel pokryje nasze szkody. A tak, jak wspomnieliśmy, naprawa tego kruchego elementu auta jest droga i może wynieść np. 2 tys. zł. Istotnym elementem polisy jest też zapis w jakim terminie naprawa zostanie zorganizowana. Musimy także koniecznie sprawdzić ile czasu mamy na zgłoszenie szkody, żeby została ona uznana i była podstawa do przyznania nam odszkodowania. Warto dbać by do czasu zgłoszenia szkoda się nie zwiększyła. A tym bardziej, jeżeli już przeznaczyliśmy pieniądze na polisę szyb – to nie zaczynajmy naprawy na własną rękę.

 

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...