Stęchlizna w samochodzie – skąd bierze się ta nieprzyjemna woń?

stechlizna-w-samochodzie-skad-bierze-sie-ta-nieprzyjemna-won

Zapach stęchlizny w samochodzie nie należy do przyjemnych. Wręcz odwrotnie. Zapach stęchlizny w aucie działa wyjątkowo negatywnie na kierowcę i pasażerów. A także na potencjalnych klientów, kiedy ktoś chce sprzedać auto. Jak usunąć zapach stęchlizny w samochodzie?

Ciężko jest określić słowami woń stęchlizny. Bez względu jakby to opisać, woń jest wyjątkowo nieprzyjemna.
Skąd bierze się woń stęchlizny? Z wilgoci. Woń stęchlizny jest charakterystyczna dla zawilgoconych domów i mieszkań, w których są nieszczelne dachy, niezaizolowane mury albo gdzie brak jest dobrej wentylacji. Podobnie jest w samochodzie. Woń stęchlizny pojawia się wtedy, gdy we wnętrzu znajduje się za dużo wilgoci.
Woń stęchlizny pojawia się także w domach i biurach, w których pracuje nieczyszczony układ klimatyzacji. I znów, podobnie jest w samochodzie. Zanieczyszczona klimatyzacja jest powodem woni stęchlizny.

Warto pamiętać, że stęchlizna to nie tylko nieprzyjemna woń. To może być także poważne zagrożenie dla zdrowia (wszystko wyjaśnimy dalej).
Przeanalizujemy teraz trzy przypadki, które powodują, że pojawia się stęchlizna w aucie. Wyjaśnimy też, jak usunąć zapach stęchlizny z samochodu, w każdym przypadku.

Przeczytaj również: Jak działa klimatyzacja?

Woń stęchlizny z nawiewów samochodu

Co sprawia, że z nawiewów auta wydobywa się woń stęchlizny? Najczęstszym powodem tego, że śmierdzi stęchlizną w samochodzie jest zanieczyszczona klimatyzacja. A dokładnie, jej parownik lub parowniki (w rozbudowanych układach).
Czym są parowniki? To podzespoły układu klimatyzacji, w których dochodzi do schładzania powietrza, kierowanego do wnętrza auta przez wentylatory. Powietrze przepływa przez parownik i ulega schłodzeniu.  Skutkiem ubocznym całego procesu jest wilgoć, która osadza się na ściankach parownika. Powinna być ona odprowadzana na zewnątrz za pomocą specjalnej gumowej rurki. Jednak zawsze sporo wilgoci zostaje.  Parowniki są zamontowane pod deską rozdzielczą. Jest tam ciemno i ciepło. Po wyłączeniu silnika samochodu ciepło utrzymuje się przez długi czas we wnętrzu auta. To wszystko powoduje, że powstaje mikroklimat, w którym rozwijają się bakterie, grzyby i pleśń. Część z nich dociera do parownika wraz z powietrzem.
Bakterie, grzyby i pleśń są powodem woni stęchlizny. Ale dodatkowo mogą powodować także problemy zdrowotne: alergiczne (przypominające przeziębienie), a także ciężkie schorzenia.

  • Stęchlizna w samochodzie bez klimatyzacji? To też jest możliwe. Niemiła woń będzie pochodzić z zanieczyszczonych nawiewów samochodu.
  • Jak usunąć problem, w obydwu przypadkach? Najlepsza metoda to ozonowanie klimatyzacji układu wentylacji. Bez użycia środków chemicznych można skutecznie zabić wszystkie wirusy, bakterie i grzyby. Takie metody są stosowane w warsztatach. Drugie rozwiązanie, stosowane przez specjalistów, to sucha mgła, ze środkiem dezynfekującym, np. na bazie srebra. Czyści skutecznie, jak ozonowanie.

Można zastosować specjalny środek do czyszczenia klimatyzacji, który ma bardzo długą rurkę. Dzięki niej wprowadza się piankę czyszczącą ze środkiem bakteriobójczym do parownika i innych części układu klimatyzacji i wentylacji.

Woń stęchlizny z zawilgoconej tapicerki

To, że śmierdzi stęchlizną w samochodzie może być spowodowane tym, że do wnętrza pojazdu dostaje się woda. Wykładzina podłogowa jest mokra. Może na niej pojawić się toksyczna pleśń (charakterystyczne, białe naloty).

Co jest powodem?

  • Nieszczelne uszczelki drzwi, które przepuszczają wodę do środka. Trzeba je wymienić na nowe.
  • Nieszczelności w grodzi pomiędzy silnikiem a kabiną pasażerską. Np. uszkodzone uszczelnienie komputera silnika, uszczelnienie pedału hamulca lub sprzęgła. Trzeba je wymienić na nowe.
  • Nieszczelności spowodowane dziurami w płycie podłogowej, wyżartymi przez korozję. Takie auto może nie nadawać się do dalszej eksploatacji.
  • Należy znaleźć przyczynę nieszczelności, usunąć ją, następnie wyprać dokładnie tapicerkę na podłodze albo w bagażniku i wysuszyć ją.

 Silna woń stęchlizny we wnętrzu auta

To, że bardzo śmierdzi w aucie stęchlizną może być spowodowane zalaniem samochodu albo tym, że pojazd przeżył powódź. W takiej sytuacji woda mogła dostać się do środka, niosąc ze sobą mnóstwo zanieczyszczeń. Woda zmoczyła nie tylko tapicerkę i wykładzinę podłogi, ale także gąbki wewnątrz przednich i tylnych foteli.
Woda mogła dostać się do wnętrza w trakcie powodzi, albo na skutek uszkodzonego szyberdachu, otwartego szyberdachu w trakcie deszczu jak również pozostawionego otwartego okna w trakcie ulewy.

Co można zrobić?

  • woń stęchlizny w takim przypadku jest niezwykle trudna do usunięcia. Często jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej tapicerki we wnętrzu auta, włącznie z tkaninami zewnętrznymi, gąbkami wewnątrz, jak również z boczkami drzwi, na nowe. Wymienić trzeba też tkaniny w bagażniku.
  •  Auto po powodzi to jeżdżące nieszczęście, w którym niemal każdy podzespół elektryczny i elektroniczny będzie się psuć.

Przeczytaj również: Odgrzybiamy klimatyzację!

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...