Nieprzyjemny zapach z nawiewu samochodowego

nieprzyjemny-zapach-z-nawiewu-samochodowego

Zapach spalin z nawiewu, kwaśna woń spalonego oleju silnikowego, woń stęchlizny – nie jest dobrze, gdy śmierdzi z nawiewu w aucie. Co jest powodem tych niemiłych woni? Sprawdźmy to!

Nawiewy we wnętrzu kabiny samochodu to końcowa część układu wentylacji i klimatyzacji samochodowej. Standardowy układ wentylacji pompuje (za pomocą wentylatora elektrycznego) do środka kabiny powietrze, które może być ogrzewane przez nagrzewnicę samochodową (podzespół, przez który przepływa gorący płyn chłodniczy, ogrzewający powietrze), albo schładzane przez parownik klimatyzacji samochodowej.
W podszybiu (pomiędzy maską silnika a przednią szybą) zamontowane są otwory wlotowe, przez które powietrze jest zasysane do wnętrza kabiny auta.
Teraz sprawdzimy, co może sprawić, że pojawia się nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie?

Smród z nawiewu – typowe powody

Zapach spalenizny z nawiewu może być spowodowany przez silnik wycieraczek, który powoli ulega uszkodzeniu po długotrwałej, intensywnej pracy. To, że śmierdzi spalenizną z nawiewu w samochodzie może być też spowodowane awarią układu elektrycznego. Gdzieś, pod deską rozdzielczą, albo pod maską auta, zrobiło się zwarcie, albo przez przewód elektryczny został puszczony prąd o zbyt dużych parametrach. Na skutek tego otulina przewodu elektrycznego zaczyna się topić.

Smród spalenizny z nawiewu może być też powodowany przez awarie silnika. Najczęściej przez wycieki oleju silnikowego, który styka się z gorącymi elementami silnika i ulega spaleniu. Powodem awarii są najczęściej uszkodzone uszczelki silnika (pod pokrywą zaworów, pod głowicą, simmeringi wału korbowego i wałka rozrządu).
To także jeden z powodów, dla którego pojawia się zapach oleju z nawiewu na postoju. Powodem może być też nieostrożne dolewanie oleju do silnika i rozlanie go. Dopóki olej nie odparuje z gorącego bloku silnika – smród będzie się utrzymywać.

Smród z nawiewu w samochodzie może być też powodowany przez wycieki spalin z nieszczelnego układu wydechowego – skorodowanego kolektora wydechowego, uszkodzonej uszczelki kolektora wydechowego, zużytej plecionki, nieszczelnej rury wydechowej na odcinku pomiędzy kolektorem a katalizatorem itd.

Nieprzyjemny zapach z nawiewów w samochodzie jest bardzo często powodowany przez zabrudzone parowniki klimatyzacji samochodowej, albo (lub dodatkowo) przez zanieczyszczony układ wentylacji samochodowej.
Nieprzyjemny zapach z nawiewu, o woni stęchlizny, zapach moczu z nawiewu w samochodzie, kwaśny zapach octu z nawiewu w samochodzie to wszystko są problemy, powodowane przez zanieczyszczony parownik. Aby go oczyścić, wystarczy zastosować profesjonalne czyszczenie. Podobnie w przypadku układy wentylacji. Stosuje się ozonowanie (bez chemii), suchą mgłę ze środkiem dezynfekującym (np. na bazie srebra), albo wprowadza się specjalną piankę ze środkiem bakteriobójczym. Takie czyszczenie powinno się przeprowadzać raz na rok.
Co powoduje ten smród? Bakterie, wirusy i grzyby, które trzeba usunąć.

Innym powodem przez który czuć nieprzyjemny zapach z nawiewu samochodu może być też zapchany, długo nie wymieniany filtr kabinowy. Powinno się go wymieniać raz na rok. Filtr czyści powietrze, pompowane do wnętrza kabiny auta. Zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia, małe owady i pyłki. Jeśli jest długo nie wymieniany, może na nim powstać nowy biologiczny świat. I będzie on powodować dziwny zapach z nawiewu w samochodzie.

A co jeśli śmierdzi z nawiewu bez klimatyzacji? Nie każde auto ma na wyposażeniu klimatyzację. Powodem mogą być wirusy, grzyby i drobnoustroje, które osadzają się w kanałach wentylacji auta. Czyszczenie ich przebiega tak samo, jak w przypadku klimatyzacji. A zatem trzeba zastosować ozon, suchą mgłę ze środkiem bakteriobójczym albo piankę ze środkiem bakteriobójczym.

Zapach gazu z nawiewu, w autach z instalacją gazową LPG, nie wróży nic dobrego. Oznacza to, że jest wyciek, powodujący ucieczkę gazu z instalacji. Gaz może wyciekać z kolektora dolotowego (w starszych instalacjach), z mocowań węży przy reduktorze (w starszych instalacjach), czy też z przewodów, prowadzących gaz do wtryskiwaczy gazu wtrysku bezpośredniego (w nowych instalacjach). Powodem może być też zła regulacja instalacji (starszych typów), przez co za dużo gazu trafia do silnika. To wszystko powoduje smród w aucie z nawiewu. Warto pamiętać, że gaz jest silnie wybuchowy. Zatem to nie tylko niemiła woń, powodująca ból głowy. To czerwona lampka ostrzegawcza, aby jak najszybciej odwiedzić warsztat.

Śmierdzi z nawiewu w samochodzie? Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie!

Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną analizę i znajdą przyczynę, dlaczego czuć smród z nawiewu po odpaleniu, dlaczego śmierdzi z nawiewu po wyłączeniu klimatyzacji, dlaczego czuć gazem i dlaczego w ogóle śmierdzi z nawiewu w samochodzie. Problem zostanie usunięty a Ty będziesz mogła/mógł cieszyć się komfortem we wnętrzu Twojego samochodu.
Profesjonalny serwis klimatyzacji w Krakowie – zapraszamy do Irmar!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...