Sprawdzaj i wymieniaj olej regularnie

Odpowiedni olej silnikowy to podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego silnika. Nawet najnowocześniejszy silnik nie jest w stanie długo i prawidłowo pracować, gdy olej jest zużyty. Dlatego tak ważna jest jego częsta kontrola i regularna wymiana. Możemy to robić na własną rękę, warto jednak czasami odwiedzić profesjonalny zakład motoryzacyjny. 

Jakie funkcje zatem spełnia olej w silniku? Większość kierowców  uważa, że jest niezbędny do naoliwienia elementów ruchomych. Jest to prawda, ale nie pełna. Olej służy także m.in. do utrzymywania prawidłowej temperatury w silniku. Przed dłuższą wyprawą samochodem warto sprawdzić stan oleju i uzupełnić jego ewentualne braki.

Poza chłodzeniem olej (a konkretnie dodatki czyszczące) utrzymuje także nasz silnik w czystości. Chronią wnętrze naszego silnika przed dostającymi się ubocznymi produktami wytwarzanymi podczas spalania. Zwykle w olejach przygotowanych dla silników diesla dodatków czyszczących jest więcej, niż dla olei dostosowanych wyłącznie do silników benzynowych.

Olej silnikowy to bardzo złożony element, przez co ulega stosunkowo szybkiemu zużyciu prze dużej eksploatacji samochodu. Może ulec korozji chemicznej. Dosyć szybko wyczerpują się dodatki zapewniające jego lepkość. Z czasem wzrasta także ilość paliwa rozpuszczonego w oleju. Podczas jazdy samochodem głównie w zimie na krótkich dystansach (wówczas silnik jest niedogrzany) substancje w oleju nie są w stanie niwelować wilgoci co także negatywnie wpływa na jakość oleju.

Jak często wymieniać olej silnikowy? Mechanicy samochodowi zwykle radzą robić to po przejechaniu przedziału 10-15 tys. km. Jeżeli jednak auto jest eksploatowane w trudnych warunkach (tak jak wspomnieliśmy powyżej) powinno się „zaglądać” do oleju i wymieniać go jeszcze częściej. Jeżeli zaniedbamy wymianę regulację i kontrolę oleju nasz silnik jest mniej chroniony, a to skraca jego żywotność i jakość pracy.

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę oleju samodzielnie to pamiętajmy, aby absolutnie nie wylewać starego zużytego oleju do ścieków albo do śmietnika. Jeżeli nie mamy jak zutylizować starego oleju, albo po prostu nie czujemy się na siłach by zrobić to prawidłowo warto skorzystać z usług warsztatu samochodowego.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...