Przygotowanie auta do sprzedaży – wszystko co musisz wiedzieć

Przygotowanie auta do sprzedaży

Przygotowanie auta do sprzedaży nie jest trudne. Trzeba tylko poznać kilka odpowiedzi na pytania i czasami warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Odpowiemy na szereg pytań, nurtujących sprzedających pojazdy używane. Jak przygotować auto do sprzedaży i gdzie wystawić auto do sprzedaży? Powiemy także, jak je wycenić.

Niektóre samochody sprzedają się jak świeże bułeczki. Inne miesiącami czekają na klientów. Co jest tego powodem? Być może złe przygotowanie samochodu do sprzedaży. Albo specyfika danego auta, która nie jest interesująca dla większości nabywców.

Czy odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży sprawi, że każde auto uda się sprzedać?

Które samochody używane sprzedają się najlepiej? Wielozadaniowe auta rodzinne. Można tu zaliczyć kompaktowe kombi, limuzyny klasy D i wszelakiej maści SUV i crossovery. Bo przecież są różne rodziny i mają różne potrzeby. Klasyczne podziały aut mogą tu nie mieć znaczenia. Największym powodzeniem cieszą się auta europejskie, nieco mniejszym japońskie. Wsród europejskich, prym wiodą pojazdy niemieckie. Nadal sporym powodzeniem cieszą się silniki diesla, choć benzynowe są na topie. Od kilku lat wyraźny jest trend, który podkreśla zainteresowanie autami premium. Są też chętni na małe autka miejskie.

Samochód krajowy, od pierwszego właściciela, bezwypadkowy, w dobrym stanie technicznym i w atrakcyjnej cenie – to jest coś, co powinno (przynajmniej w teorii) sprzedać się jak ciepłe bułeczki w supermarkecie. Jeśli do tego auto jest w jakimś stopniu (mniejszym lub większym) rodzinne i europejskie – powinno udać się je sprzedać szybko. Nie zabraknie też klientów na auto do sprzedaży, sprowadzone z UE. Ale również w dobrym stanie technicznym, w dobrej cenie, odpowiadające szerokiej definicji pojazdu rodzinnego. Co może odstraszyć potencjalnych klientów? Bardzo wysoka cena, niecodzienny kolor, tuningowe dodatki, świadczące  o tym, że ktoś mógł takiego auta używać do sportowego wyżywania się na drogach.

Które samochody będzie trudniej sprzedać? Na pewno samochody, które nie pasują do definicji auta rodzinnego. Auta z nadwoziem coupe, samochody terenowe, samochody sportowe, kabrio – na taki pojazd trzeba znaleźć odpowiedniego klienta. Może być to trudne na ogólnym portalu i warto poszukać klienta w specyficznych miejscach, gromadzących fanów takich pojazdów.

Kolejna grupa aut, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem, to pojazdy amerykańskie i pochodzące z krajów Dalekiego Wschodu. Auta amerykańskie zazwyczaj mają bardzo duże rozmiary i bardzo duże silniki, co wiąże się z paliwożernością.

Na polskim rynku pojawiają się samochody chińskie, nadal można spotkać nieliczne auta hinduskie. Jednak trudno je sprzedać. Ludzie są nieufni, albowiem obawiają się wysokiej awaryjności, braku części zamiennych i braku chęci współpracy ze strony warsztatów.

Nie sposób nie zauważyć tego, że wielu kupujących ma nierealne wymagania. To właśnie przez to na rynku nadal panoszą się nieuczciwi handlarze. Ludzie wierzą w to, że można sprowadzić do Polski używane, 15 letnie auto z zachodniej Europy, które ma 150 tys. km przebiegu i jest w idealnym stanie technicznym. Do tego jest oczywiście, bardzo tanie. Wymagania takich osób mogą spełnić jedynie nieuczciwi handlarze, którzy sprowadzają powypadkowego grata i maskują jego uszkodzenia w najtańszy możliwy sposób.

Przeczytaj również: Kupujący może Cię o to zapytać – co to jest ABS, ASR i ESP? Czy Twoje auto ma je na wyposażeniu?

Przygotowanie auta do sprzedaży bez oszustwa

Kłamstwo nie popłaca. Przepisy prawa zabraniają podawania nieprawdziwych informacji na temat przebiegu, stanu technicznego auta, czy też jego historii. Nawet tak popularny slogan, jak „nie wymaga wkładu finansowego” może być powodem problemów w przyszłości. Nie ma samochodów, które nie wymagają wkładu finansowego. Serwis olejowy i zakup nowych wycieraczek to już jest wkład finansowy.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży – potencjalny klient powinien się uśmiechać na widok auta

Kilku czy kilkunastoletnie auto z pewnością nie będzie miało idealnego lakieru. Chyba, że zostało poddane korekcie i położono na nim ceramikę. Albo oklejono je folią. Jednak jeśli samochód będzie umyty i nawoskowany, z pewnością spodoba się potencjalnemu nabywcy. Warto pomyśleć o wyczyszczeniu wnętrza, wypraniu tapicerki (żeby usunąć plamy i woń papierosów), nabłyszczeniu tworzyw w środku i na zewnątrz. Nawet zwykłe czernidło do opon nadaje samochodowi sporo uroku.

Jeśli auto było serwisowanie regularnie – warto to poprzeć fakturami za serwis i naprawy. Potencjalny klient będzie wiedział, że samochód był zadbany i wszystkie awarie były usuwane na bieżąco.

Jeśli w aucie były wykonywane ważniejsze naprawy, np. wymieniono wtryskowacze, dwumasowe koło zamachowe ze sprzęgłem, turbosprężarkę, albo elementy zawieszenia – warto mieć na to potwierdzenie z warsztatu. Kupujący ucieszy się, że sam nie będzie musiał inwestować w takie części. Nie ma co tego ukrywać. W każdy samochodzie takie elementy ulegają zużyciu.

Obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie potencjalnego kupującego o tym, że pojazd przeżył kolizję, wypadek, został zalany, albo uszkodzony w jakikolwiek inny sposób. Nie ma co ukrywać. Kupujący sprawdzi historię auta po numerze VIN – i cała historia auta wyjdzie na jaw. Podobnie ma się rzecz ze stanem technicznym. Wszystkie kłamstwa sprzedającego mogą zostać szybko zweryfikowane.

W samochodzie, który ma zostać wystawiony do sprzedaży, warto usunąć wszystkie wady techniczne. Albo – poinformować o nich w ogłoszeniu. To jednak może odstraszyć potencjalnych kupujących.

  • Załóżmy, że auto ma powybijane końcówki drążków kierowniczych. Równocześnie jest wystawione w ogłoszeniu jako samochód zadbany i będący w ciągłym użytkowaniu. Jedno przeczy drugiemu.
  • Zdarza się, że ktoś sprzedaje wartościowe auto, za kilkadziesiąt tys. złotych i nie usuwa w nim awarii, gdzie koszt naprawy wynosi kilkaset złotych. Wielu kupujących odbiera to jako zapowiedź oszustwa i maskowanie prawdziwych problemów.

Jak wycenić auto do sprzedaży – czyli cena czyni cuda

Cena ma bardzo duży wpływ na to, czy auto uda się sprzedać i na to, jak szybko uda się je sprzedać. Przygotowanie auta do sprzedaży musi obejmować wycenienie go.

Jak sprawdzić średnią wartość samochodu?

  • Można spróbować wyliczyć online koszt ubezpieczenia AC dla danego pojazdu. Ubezpieczyciel poda wartość, jaką wg niego ma dany pojazd, z danego rocznika i z danej wersji językowej.
  • Można sprawdzić średnie ceny danego auta na portalach z ogłoszeniami, zawężając poszukiwania do określonego modelu, rocznika i wersji silnikowej.
  • Warto podwyższyć cenę o 500 – 1000 zł i napisać „do negocjacji”. Każdy kupujący będzie dążył do obniżenia ceny.
  • Za każde uszkodzenie auta trzeba obniżyć cenę pojazdu o kilka – kilkanaście procent.

Gdzie wystawić auto do sprzedania?

W przypadku zdecydowanej większości aut, pojazd należy wystawić do sprzedaży na portalach motoryzacyjnych. Trzeba ponieść niewielką opłatę za ogłoszenie. Drugie dobre źródło to lokalne portale ogłoszeniowe, mające rozbudowane działy motoryzacyjne, z ogłoszeniami o sprzedaży aut.

W przypadku pojazdów oryginalnych, wspomnianych wcześniej coupe, aut sportowych, terenowych, rzadko spotykanych, a także zabytkowych i składaków – trzeba poszukać amatorów w wyspecjalizowanych grupach. Na przykład na portalach społecznościowych. Wiele z takich grup ma swoje działy z ogłoszeniami. Albo w ogóle specjalizuje się w sprzedaży konkretnych samochodów.

Przeczytaj również: Czy w aucie, które wystawiasz do sprzedaży, jest czysta klima? Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji?

Gdzie przygotować auto do sprzedaży?

Można zlecić to w wielobranżowym warsztacie samochodowym. Takim jak Irmar.

  • w trakcie przeglądu mechanicy sprawdzą, jakie podzespoły w aucie wymagają wymiany;
  • pracownicy myjni dokładnie umyją auto, wyczyszczą i nabłyszcza jego wnętrze, a na lakier położą wosk, który pozwoli nadać samochodowi błysku. Są różne specjalistyczne kosmetyki, które mogą maskować ryski (jak kolorowe woski), odświeżać tworzywa sztuczne (regeneratory) itd. Są też proste i szybkie metody na usunięcie rys z szyb (polerowanie) czy też przywrócenie reflektorom pełnej przejrzystości.
  • Właścicielowi auta pozostanie już tylko zrobienie ładnych zdjęć (im więcej i im ładniejsze, tym lepiej), zamieszczenie ogłoszenia i przygotowanie dokumentów.

Ile kosztuje przygotowanie auta do sprzedaży? To wszystko zależy od skali prac, jakie będą musiały być wykonane.

Zapraszamy do Irmar! Nasi specjaliści zajmą się Twoim samochodem i przygotują go do sprzedaży!

…a jeśli kupisz kolejne auto używane, dokładnie je sprawdzimy! I będziemy je serwisować!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...