Przyciemnianie szyb – zrób to sam!

Przyciemnianie szyb to jeden z tańszych i mniej skomplikowanych sposobów na nadanie naszemu pojazdowi odmiennego wyglądu. Na rynku znajdziemy wiele ofert na przyklejenie foli przyciemniającej. Jednak możemy sporo zaoszczędzić, jeżeli sami zdecydujemy się na wykonanie tej czynności. Potrzebujemy uzbroić się w folię, niezbędne akcesoria i sporo spokoju i cierpliwości.
Proceder rozpoczniemy oczywiście od nabycia foli. Folię kupimy w sklepach z akcesoriami i materiałami motoryzacyjnymi. Na rynku znajdziemy wiele odcieni i kolorów, więc bez problemu możemy znaleźć coś dla siebie. Jeżeli decydujemy się na samodzielne przyklejenie folii oznacza to już samo w sobie mniejsze wydatki, więc nie ma co na tym etapie szukać kolejnych oszczędności i wybierać najtańszej folii. Folia niskiej jakości i źle dobrana może już po paru miesiącach się odkleić, co sprawi, że nasze auto zamiast konkretnie się prezentować, będzie wyglądać po prostu brzydko.

 

Kolejne niezbędne narzędzia to nożyki do przycinania foli. Czasami dołączone są z folią w zestawie. Jeżeli nie, to zaopatrzmy się w ostry nożyk, np. taki, jaki służy do przycinania tapet. Niezbędna będzie także packa, służąca do usunięcia pęcherzyków powietrza i wody. Przyda się także wodny rozpylacz.

Po zaopatrzeniu przystępujemy do działania. Najpierw należy wymontować wszelkie przylegające do szyby plastikowe elementy. Następnie należy wyczyścić i odtłuścić szyby – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Potem trzeba folię dokładnie dopasować do rozmiaru szyby i odpowiednio przyciąć. Wato przy tej okazji posłużyć się jakimś dodatkowym źródłem światła od środka pojazdu, np. latarką. Oczywiście zdecydowanie łatwiejsze będzie naklejenie folii na szybach wyjętych z pojazdu.

Przed naklejeniem folii można spryskać płynem do naczyń – dzięki czemu folia po nałożeniu na szybę będzie do niej przylegać. Bezpośrednio przed przyłożeniem należy zwilżyć zarówno szybę, jak i folię.  Po nałożeniu folii należy pozbyć się nadmiaru wody pod nią zebranej oraz pęcherzyków powietrza. Jeśli chcemy uniknąć rys na folii to możemy okręcić packę w delikatną ściereczkę. Na koniec czekamy do wyschnięcia i montujemy z powrotem plastikowe akcesoria.

 

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...