Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blask

powloka-ceramiczna-chron-swoj-samochod-i-nadaj-mu-blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę wymagającym częstego nakładania, powłoka ceramiczna na lakier jest tym, czego potrzebujesz.

Działanie powłoki ceramicznej na lakier

Jak działa powłoka ceramiczna na lakier? Płynne polimery lub kwarc związują się z lakierem samochodowym, chroniąc go i nadając mu blask na długi czas. Znacznie łatwiej też utrzymać czystość karoserii, a zaschnięte owady na masce przestają być zmorą. W przeciwieństwie do wosku czy „gołego” lakieru, ceramika do lakieru robi znacznie lepszą robotę jeśli chodzi o utrzymanie nieskazitelnej czystości wozu. To za sprawą cząsteczek hydrofobowych, które znajdują się w powłokach dobrej jakości. Deszcz, brudna woda z ulicy czy błoto nie przywierają do ceramiki, dzięki czemu bardzo łatwo je usunąć. Co więcej, deszczówka spływa po niej, nie pozostawiając po sobie smug. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie stałymi bywalcami są gołębie, z pewnością znasz te uczucie zdenerwowania, kiedy zostawią na twoim wozie swoje odchody. Nie ma lepszej ochrony przed ptasimi nieczystościami, niż właśnie powłoka ceramiczna na lakier.

Ceramika do lakieru – ochrona nie tylko przed brudem

Klimat zmienia się na naszych oczach i długie tygodnie bez chmury, z temperaturami przekraczającymi 30 stopni przestały już kogokolwiek dziwić. Jeśli jednak zostawisz na dłuższy czas samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych, możesz być pewien, że z czasem lakier zblednie, straci swoje oryginalne wysycenie, a w ekstremalnych przypadkach może nawet popękać. Ważną kwestią jest też jaka ceramika zostanie zastosowana na auto. Odpowiednio dobrana ceramika na lakierze uchroni Twoje auto przed niszczycielskimi promieniami UV i pozwoli ci przez długi czas cieszyć się pięknymi, wysyconymi barwami karoserii.

Jak nakładać powłokę ceramiczną?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do samodzielnego nakładania powłok ceramicznych na auto. Jednak zdecydowaną wadą wykonywania tej czynności samodzielnie jest jej czasochłonność. Ile schnie ceramika na aucie? Samo schnięcie to nie problem. Powłoka ceramiczna zaaplikowana na lakier wysycha maksymalnie w ciągu kilkunastu minut. Jednak cały proces wymaga bardzo dokładnego przygotowania karoserii, co zajmuje dużo więcej czasu. Choć koszt samodzielnego aplikowania ceramiki na lakier samochodowy będzie niższy, warto się jednak w tej kwestii zdać na specjalistów.

Ceramika na aucie to nie koszt, to inwestycja

Może się wydawać, że ceramika na lakierze jest względnie droga. Nic bardziej mylnego. Wosk w najlepszym wypadku utrzyma się na samochodzie przez dwa miesiące. To zależy, jak często będziesz odwiedzał myjnie i jakie środki czyszczące wybierzesz. Ceramika jest znacznie trwalsza. Dobrze dobrane preparaty, jeśli są odpowiednio nałożone, mogą służyć lata. Oczywiście to również zależy od tego, jak będziesz obchodził się z pojazdem, ale nie ulega wątpliwości, że różnica żywotności jest o wiele większa. Jeśli porównasz koszty woskowania przez ok. 2 lata, okaże się, że wydatek na ceramikę okazał się dobrą inwestycją i w długiej perspektywie twój portfel ci podziękuje. Nie wspominając już o tym, że zaoszczędzisz cenny czas, a twój samochód będzie lśnił jak nowy. Efekt połyku jest odporny na słońce i upływ czasu, i jedna wizyta na myjni pozwoli na nowo odsłonić piękno auta.

Zobacz także: Powłoki ochronne lakieru – czy ta inwestycja się opłaca?

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...