Podróż w upalne dni

Przed nami pierwsze w tym roku upalne dni. Wysoka temperatura w dniach pracy może jednak wszystkim dać się we znaki. Zwłaszcza tym, którzy na co dzień dużo podróżują samochodem, i w po mieście i w trasie. Co zrobić, żeby taka podróż nie była mordęgą, byłą bezpieczna dla kierowców pasażerów i naszych pojazdów?

Podstawą dbania o komfort w czasie jazdy jest sprawna klimatyzacja. Aktualnie niemal każdy samochód jest seryjnie wyposażany w tzw. „klimę”. Dzięki niej w czasie upałów mamy lepsze samopoczucie, pomaga także w koncentracji. Żeby działała jak należy trzeba regularnie ją konserwować, odkażać i wymieniać filtr kabinowy.

Z klimatyzacji, jak i z każdego innego udogodnienia, należy korzystać rozsądnie. Gdy podróżujemy na krótkich odcinkach nie ustawiajmy minimalnej temperatury. Podobnie jeśli często wysiadamy z samochodu: grozi to szokiem temperaturowym a w następstwie przeziębieniem. Dojeżdżając do celu możemy uchylić okno, aby dzięki podniesieniu temperatury w samochodzie uniknąć szoku termicznego. Kończąc jazdę należy, jeśli to możliwe, zaparkować samochód w cieniu.

 Jeśli to niemożliwe, a chcemy ograniczyć nagrzewanie samochodu możemy nabyć maty przeciwsłoneczne na przednią i boczne szyby. Trzeba pamiętać, że w zaparkowanym samochodzie temperatura może przekraczać 50 stopni Celsjusza. Gdy ruszamy z powrotem w trasę najpierw warto jechać z otwartymi szybami, a dopiero później włączyć klimatyzację.

Jazda z uchylonymi oknami jest niezbędna w samochodach bez klimatyzacji. Nie mogą być one zbytnio otwarte, gdyż grozi nam zawianie ucha bądź karku. Najlepszym sposobem jazdy w upale będzie jednak zaplanowanie kilku postojów więcej.

Przed wyjazdem należy dokładnie oczyścić szyby – światło wpadające do środka przez brudne okna jest bardziej uciążliwe. Ubierzmy także okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem. Nie zapomnijmy wziąć w podróż zapasu wody mineralnej.

Przed podróżą należy sprawdzić układ chłodzenia i uzupełnić ewentualne braki płynu. Warto też sprawdzić olej silnikowy.

Gdy już ruszymy w drogą, nie traćmy koncentracji. W końcu znaczna część wypadków zdarza się w słoneczną pogodę, gdy kierowcy czują się na drogach zbyt pewnie…

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...