Podróż w upalne dni

Przed nami pierwsze w tym roku upalne dni. Wysoka temperatura w dniach pracy może jednak wszystkim dać się we znaki. Zwłaszcza tym, którzy na co dzień dużo podróżują samochodem, i w po mieście i w trasie. Co zrobić, żeby taka podróż nie była mordęgą, byłą bezpieczna dla kierowców pasażerów i naszych pojazdów?

Podstawą dbania o komfort w czasie jazdy jest sprawna klimatyzacja. Aktualnie niemal każdy samochód jest seryjnie wyposażany w tzw. „klimę”. Dzięki niej w czasie upałów mamy lepsze samopoczucie, pomaga także w koncentracji. Żeby działała jak należy trzeba regularnie ją konserwować, odkażać i wymieniać filtr kabinowy.

Z klimatyzacji, jak i z każdego innego udogodnienia, należy korzystać rozsądnie. Gdy podróżujemy na krótkich odcinkach nie ustawiajmy minimalnej temperatury. Podobnie jeśli często wysiadamy z samochodu: grozi to szokiem temperaturowym a w następstwie przeziębieniem. Dojeżdżając do celu możemy uchylić okno, aby dzięki podniesieniu temperatury w samochodzie uniknąć szoku termicznego. Kończąc jazdę należy, jeśli to możliwe, zaparkować samochód w cieniu.

 Jeśli to niemożliwe, a chcemy ograniczyć nagrzewanie samochodu możemy nabyć maty przeciwsłoneczne na przednią i boczne szyby. Trzeba pamiętać, że w zaparkowanym samochodzie temperatura może przekraczać 50 stopni Celsjusza. Gdy ruszamy z powrotem w trasę najpierw warto jechać z otwartymi szybami, a dopiero później włączyć klimatyzację.

Jazda z uchylonymi oknami jest niezbędna w samochodach bez klimatyzacji. Nie mogą być one zbytnio otwarte, gdyż grozi nam zawianie ucha bądź karku. Najlepszym sposobem jazdy w upale będzie jednak zaplanowanie kilku postojów więcej.

Przed wyjazdem należy dokładnie oczyścić szyby – światło wpadające do środka przez brudne okna jest bardziej uciążliwe. Ubierzmy także okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem. Nie zapomnijmy wziąć w podróż zapasu wody mineralnej.

Przed podróżą należy sprawdzić układ chłodzenia i uzupełnić ewentualne braki płynu. Warto też sprawdzić olej silnikowy.

Gdy już ruszymy w drogą, nie traćmy koncentracji. W końcu znaczna część wypadków zdarza się w słoneczną pogodę, gdy kierowcy czują się na drogach zbyt pewnie…

Najnowsze wpisy

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG ...