Jak przechowywać opony, których akurat nie używamy?

Jak przechowywać opony, których akurat nie używamy?

Większość z nas używa dwóch kompletów ogumienia do auta. Po sezonie zimowym zmieniamy opony na letnie, a po kilku miesiącach znowu na zimowe. Tego problemu nie mają osoby posiadające produkty całoroczne. Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni zmieniać ogumienie, to pojawia się pytanie: Gdzie i jak przechowywać nieużywany komplet?

Oględziny opon po sezonie

Gdy guma jest założona na koła, to nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić jej kondycji. Taką możliwość mamy dopiero po ściągnięciu. Wtedy możemy bez problemu przejść do wstępnych oględzin.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na datę produkcji. Jeżeli nasze opony są starsze niż 10 lat, to nie ma sensu ich dalej użytkować. Taka guma może pęknąć w każdej chwili i spowodować wypadek. Dwie podstawowe rzeczy, na których w samochodzie nie wolno oszczędzać, to właśnie opony i hamulce! To od tych elementów zależy bezpośrednio nasze zdrowie i życie.

Następnie zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika i jego równomierne zużycie. Według polskiego prawa, głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm.

Ostatnia rzecz, na którą powinniśmy położyć nacisk, to uszkodzenia mechaniczne. Dokładnie obejrzyjmy oponę, zwracając uwagę na to, czy nie ma ubytków i czy nie jest nigdzie poszarpana albo czy nie są w nią wbite jakieś ciała obce. W przypadku wątpliwości powinniśmy zwrócić się o poradę do wulkanizatora.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Jeżeli chcemy uniknąć problemów, to najlepiej zostawić je w zakładzie, który nam wymieniał gumy. Większość profesjonalnych wulkanizatorów oferuje takie usługi. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, bo nie będziemy musieli wyładowywać rzeczy i je przenosić, a później po sezonie powtarzać te same czynności.

Jeżeli jednak chcemy sami zadbać o swoje opony, to pamiętajmy, aby najpierw je wyczyścić i usunąć z bieżnika wszystkie drobne kamienie. Należy je dokładnie umyć i wysuszyć. Na koniec warto zakonserwować ogumienie specjalnym środkiem. Tak przygotowane opony będzie można po sezonie idealnie wyważyć.

Najważniejsze uwagi i wskazówki

Przede wszystkim pomieszczenie, w którym przechowujemy produkty, powinno być suche. Guma nie może mieć styczności z żadnymi chemikaliami. Trzymajmy ją z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki, piece czy pracujące maszyny.

Opony należy przechowywać w pozycji pionowej i raz w miesiącu obrócić je o 90o, aby zapobiec odkształceniom. Nie wolno ich wieszać na hakach, które powodują odkształcenia i deformację.

Jeżeli posiadamy opony na felgach, to możemy je trzymać w poziomie, jedna na drugiej. Pamiętajmy jednak o zmniejszeniu ciśnienia w nich, tak, aby ciężar nie opierał się na gumie, tylko na felgach. W przypadku takich produktów można stosować również specjalne stojaki: pionowe lub montowane do ścian i sufitów.

Najnowsze wpisy

Różnica pomiędzy oponami zimowymi a oponami letnimi z homologacją zimową

Różnica pomiędzy oponami zimowymi a oponami letnimi z homologacją zimową

Opona letnia z homologacją zimową brzmi na pozór sprzecznie. Jeszcze niedawno opony całoroczne były nowiną, do której nie ...
Polisa na życie a COVID-19. Czy po chorobie oferta polisy może być gorsza

Polisa na życie a COVID-19. Czy po chorobie oferta polisy może być gorsza?

COVID-19, pomimo pojawienia się wyczekiwanych szczepionek, nadal jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. To sprawia, że do ...
Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samodzodzie?

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Skórzana tapicerka w aucie to obiekt pożądania niejednego mężczyzny. Nadaje ona samochodowi stylu i charakteru, podnosi prestiż i ...