Objawy szwankującej klimatyzacji – kiedy trzeba naprawić klimatyzację w aucie?

klimatyzacja_samochodowa

Klimatyzacja samochodowa to obecnie standardowy element wyposażenia większości samochodów osobowych, poruszających się po polskich drogach. Jak rozpoznać objawy awarii poszczególnych podzespołów, wchodzących w skład układu klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa działa dokładnie na takiej samej zasadzie, jak klimatyzacja w domu albo w biurze. Ma jedynie mniejsze rozmiary i inne źródło napędu dla sprężarki. W samochodach z silnikami benzynowymi i diesla sprężarka klimatyzacji (kompresor klimatyzacji) jest napędzany przez pasek wieloklinowy, przekazujący napęd z koła pasowego na wale korbowym.
W samochodach z napędami hybrydowymi i silnikami elektrycznymi sprężarka klimatyzacji jest napędzana przez silnik elektryczny.

Przeczytaj również: Jak chronić samochód przed upałem?

Jak działa klimatyzacja samochodowa w uproszczeniu?

Klimatyzacja samochodowa jest uruchamiana przez kierowcę, za pomocą elementów sterujących , znajdujących się na pulpicie (desce rozdzielczej). W starszych samochodach są to elementy analogowe, w nowszych cyfrowo – analogowe (pokrętła plus przyciski i wyświetlacze cyfrowe), albo całkowicie cyfrowe (panel dotykowy na ekranie dotykowym).

Po uruchomieniu klimatyzacji aktywuje się sprzęgło sprężarki klimatyzacji. Pasek wieloklinowy zaczyna przekazywać napęd z koła pasowego na wale korbowym na sprężarkę.
W samochodach z napędem elektrycznym i hybrydowym uruchamiany jest silnik elektryczny, który napędza sprężarkę.

W każdym układzie klimatyzacji stosowany jest czynnik chłodniczy. To mieszanina gazów o odpowiednich właściwościach, ułożona wedle określonych proporcji. W przeciętnym układzie klimatyzacji samochodowej jest ok. 500 g czynnika chłodzącego. Wraz z nim stosuje się kilkadziesiąt gram oleju mineralnego, który ma za zadanie smarowanie sprężarki klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja? Po uruchomieniu sprężarka spręża czynnik chłodniczy i sprawia, że zaczyna on krążyć w układzie. Sprężony czynnik jest gorący i trafia do skraplacza (chłodnicy klimatyzacji), gdzie ulega schłodzeniu. Czynnik jest chłodzony pędem powietrza albo przez wentylator elektryczny. Następnie czynnik trafia do zaworu rozprężnego, a potem do parownika. W parowniku czynnik odbiera ciepło z powietrza, kierowanego do wnętrza kabiny przez wentylator elektryczny. Z czynnika odbierany jest nadmiar wilgoci (przez filtr osuszacz klimatyzacji). Czynnik znów trafia do sprężarki.

Typowe awarie klimatyzacji samochodowej

Awarię układu klimatyzacji samochodowej można bardzo łatwo rozpoznać. Klimatyzacja nie chłodzi, chłodzi z niewystarczającą siłą, przerywa swoje działanie, albo generuje niemiłą woń. W tym ostatnim przypadku po prostu należy zastosować czyszczenie klimatyzacji (odgrzybianie klimatyzacji) za pomocą ozonu albo specjalnego środka bakteriobójczego.

Awarie poszczególnych części klimatyzacji samochodowej – jak rozpoznać, który element się zepsuł?

Jakie są objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji?

 • Typowe objawy uszkodzenia kompresora klimatyzacji to hałas, przerywanie pracy albo całkowity brak pracy klimatyzacji.

Jak rozpoznać uszkodzone sprzęgło klimatyzacji?

 • Klimatyzacja nie uruchamia się, albo uruchamia się z trudem na skutek problemów z załączeniem napędu na kompresor.
 • Hałas podczas pracy – po załączeniu klimatyzacji.

W niektórych przypadkach można wymienić samo sprzęgło klimatyzacji, ale w wielu niezbędna może być wymiana całego kompresora.

Jakie są objawy uszkodzonego zaworu rozprężnego klimatyzacji?

 • Słabe chłodzenie.
 • Szron na parowniku albo na kratkach nawiewów.
 • Zmiany temperatury powietrza z nawiewów.

Zawór rozprężny klimatyzacji może się zawiesić w pozycji otwartej (przez co do parownika będzie przepływać zbyt wiele czynnika chłodniczego), albo w pozycji zamkniętej (do parownika będzie trafiać zbyt mało czynnika chłodzącego). Awaria zaworu rozprężnego może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów układu, w tym najdroższego – sprężarki.
.
Za mało czynnika w klimatyzacji – objawy awarii

 • Niska skuteczność działania klimatyzacji – klimatyzacja bardzo słabo chłodzi.
 • Klimatyzacja w ogóle nie chłodzi – w układzie w ogóle nie ma czynnika.

Za dużo czynnika w klimatyzacji – objawy awarii

 • Jeśli w układzie jest zbyt dużo czynnika chłodniczego, dojdzie do rozsadzenia układu i powstania nieszczelności. Na skutek wycieku gazu, klimatyzacja będzie zachowywać się tak, jak w przypadku zbyt małej ilości czynnika w układzie.

Uszkodzony skraplacz klimatyzacji – objawy awarii

 • Brak chłodzenia albo niewystarczające chłodzenie.
 • Uszkodzenie skraplacza powoduje wycieki czynnika chłodzącego.

Skraplacz klimatyzacji najczęściej ulega awariom na skutek uszkodzeń mechanicznych albo działania korozji.

Objawy uszkodzonego parownika klimatyzacji

 • Wycieki czynnika chłodniczego z układu, powodujące małą wydajność i słabe chłodzenie, albo brak chłodzenia.

Naprawa klimatyzacji samochodowej w Krakowie – zapraszamy do IRMAR

Nasza firma posiada specjalistyczny sprzęt do serwisowania (odgrzybiania i sprawdzania szczelności) a także do napraw układów klimatyzacji samochodowej. Dysponujemy także wiedzą i dostępem do informacji technicznej producenta.
Jeśli klimatyzacja samochodowa w Twoim samochodzie nie działa we właściwy sposób – jak najszybciej odwiedź nasz warsztat w Krakowie!
Nasi specjaliści znajdą przyczynę awarii i usuną ją w najszybszy możliwy sposób.

Profesjonalna naprawa klimatyzacji samochodowej w Krakowie – zapraszamy do Irmar!

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...