Narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym samochodzie

Awaria samochodu – rzecz naturalna – może przydarzyć się nam w dowolnej chwili. W większości przypadków nie są to rzeczy groźne i nie wymagają wzywania fachowej (i zazwyczaj kosztownej) pomocy. Wystarczy zaopatrzyć się – i wozić ze sobą – zestaw przydatnych narzędzi, które będą dla nas wsparciem podczas niespodziewanych incydentów na drodze. Do najpotrzebniejszych „przyborów” należą oczywiście wszelkiego rodzaju klucze – od płaskich po nasadkowe. Przydatne mogą okazać się także klucze do odkręcania kół różnego rodzaju śrubokręty, obcęgi, oraz nadające się w sam raz np. przy awarii oświetlenia zapasowe żarówki, czy bezpieczniki.

Nowo zakupione pojazdy zazwyczaj są wyposażone w specjalną skrzynkę zawierającą podstawowe narzędzia. Taki zestaw jednak może czasem nie być wystarczający nawet do dokonania drobnych napraw. Dodatkowo narzędzia te z reguły są nietrwałe, wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Chyba każdy kierowca – a już zwłaszcza taki, który w wolnych chwilach lubi sobie „pomajsterkować”, powinien dążyć do rozbudowy takiego asortymentu, nie tylko poprzez powiększanie swojej „kolekcji”, ale także wymianę dostępnych już elementów na nowe.

Do najprostszych zadań związanych z naprawą auta wystarczą nam zwykłe klucze płaskie. Są to najczęściej używane tego typu narzędzia, pozwalające – za sprawą różnych rozmiarów końcówek – odkręcić różne rodzaje śrub. Do trochę bardziej wymagających prac mechanicznych potrzebne są już inne rodzaje kluczy – np. oczkowe lub nasadowe. Narzędzia te umożliwią dostęp do trudno dostępnych miejsc, bez większego zagrożenia ześlizgnięcia się klucza ze śruby podczas wykonywania obrotu. Klucze oczkowe występują w kilku różnych wersjach – m.in. płasko-oczkowych wyposażonych z jednej strony w końcówki oczkowe, a z drugiej w szczękowe. Dostępne są też chociażby klucze oczkowe półotwarte, a także klucze oczkowe osadzone. Nierzadko sytuacja zmusza nas do użycia klucza typu „fajka”. Zazwyczaj wtedy, gdy śruby i nakrętki umiejscowione są głęboko w otworach i nie ma możliwości dostania się do nich w inny sposób. Klucze fajkowe dwustronne przydatne są podczas odkręcania kół, czego z reguły nie można powiedzieć o znajdujących się w „podstawowej” skrzynce narzędziach.

Wszelkiego rodzaju śrubokręty, których używać będziemy do majsterkowania i drobnych samochodowych napraw muszą być wykonane z naprawdę solidnego materiału. Może się okazać, że słabej jakości sprzęt tylko pogorszy trudną już sytuację (np. poprzez uszkodzenie śruby), zamiast pomóc ją rozwiązać. Śrubokręty niższej klasy mogą też nieprzyjemnie poobijać nasze palce. Najlepszym wyjściem jest posiadanie pod ręką dwóch par śrubokrętów – zarówno krzyżakowych, jak i płaskich – o różnej długości. Do tego dołożyć trzeba jeszcze kombinerki, oraz kilka innych rodzajów dodatkowych narzędzi – np. młotek, opaski zaciskowe, czy też inne przydatne typy kluczy. Warto – a wręcz należy wozić ze sobą także podnośnik samochodowy, który będzie pomocny przy operacji wymiany koła, a który zakupić można w cenie do 100 złotych.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...