Mycie auta w gorące dni – czy można myć samochód w upały?

1015271433

Mycie auta w upale nie jest dobrym rozwiązaniem. Współczesne samochody mają bardzo delikatne powłoki lakiernicze. Mycie samochodu w upał może doprowadzić do uszkodzeń.

W trakcie gorącego auta samochód narażony jest na szereg uszkodzeń. Warto pamiętać o tym, że gorące promienie słoneczne mają wiele niepożądanych skutków. Jakich?

  • Nagrzewają delikatny lakier samochodu. A ten jest bardzo cieniutki (np. 100 mikronów na dachu, a czasami tylko 70 mikronów na bocznych elementach nadwozia).
  • Powodują wysychanie elementów gumowych, np. wycieraczek, uszczelek, uszczelek dachu i opon, przyspieszając ich uszkodzenia.
  • Nagrzewają tworzywa we wnętrzu auta, mogąc je uszkodzić.
  • Promieniowanie ultrafioletowe powoduje utratę koloru przez tapicerkę.

Myjąc auto w trakcie gorącego dnia trzeba być przygotowanym na to, że woda będzie bardzo szybko wysychać. Przez to na lakierze i na szybach będzie pojawiać się całe mnóstwo plam.

Przeczytaj również: Czyste wnętrze auta – co warto wiedzieć?

Czy można myć samochód w upały?

To zależy od sytuacji i od miejsca.
Mycie auta w upale jest możliwe, jeśli pojazd nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słońca. Jeśli auto stoi w cieniu i jego nadwozie ostygło – można je umyć. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie stosować bardzo zimnej wody. Nie można doprowadzać do szoku termicznego. Może on być powodem łuszczenia się lakieru bezbarwnego, tzw. clear (zewnętrznej warstwy powłoki lakierniczej).
Trzeba pamiętać o tym, aby w trakcie upału nie nakładać na auto wosku ani ceramiki.

Mycie auta w upale wiąże się też ze wspomnianą wcześniej niegodnością, czyli przyspieszonym wysychaniem wody na szybach i nadwoziu i pojawianiu się plam. Trzeba jak najszybciej usuwać wodę za pomocą chłonnych ręczników, albo ściągaczek do wody.

Przeczytaj również: Typowe błędy podczas mycia samochodu

Jak umyć auto w trakcie upału?

Należy:

  • Ustawić samochód w cieniu, na minimum 2 godziny, aby lakier ostygł.
  • Bezwzględnie należy stosować mycie wstępne, aby usunąć typowe dla gorących dni problemy, jak zaschnięte ptasie odchody, kurz itd.
  • Podczas mycia auta należy stosować metodę na dwa wiadra, aby uniknąć rysowania lakieru drobinkami kurzu i piasku. Jak to robić? W jednym wiadrze musi znajdować się woda z szamponem, a w drugim czysta woda. Gąbkę należy jak najczęściej płukać we wiadrze z czystą wodą, aby usunąć z niej drobinki piasku.
  • Nadwozie należy szybko osuszyć, aby nie doprowadzić do powstania plam.

Najnowsze wpisy

Jazda na zimowych oponach latem – czy warto?

Opony samochodowe są drogie. Nic zatem dziwnego, że czasami kierowcy starają się maksymalnie wykorzystać posiadane ogumienie. Niestety, jazda ...

Jazda samochodem w nocy – czy jest się czego bać?

Czy nocna jazda samochodem jest niebezpieczna? Są kierowcy, dla których jazda samochodem w nocy jest czymś nie do ...

Jazda na letnich oponach w zimie – czy to dozwolone? Czy to bezpieczne?

Czy jazda na letnich oponach w zimie jest dozwolona? Czy jest mandat za jazdę zimą na letnich oponach? ...