Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

65200662_6142034382601_8058591861255700480_n

Zakup samochodu za granicą wciąż cieszy się wśród Polaków znacznym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na ten krok, poszukując niższych cen, większego wyboru lub lepszego stanu (często poruszają się one po lepszych drogach, a właścicieli stać na porządny serwis).  Jednak znalezienie i zakup odpowiedniego pojazdu może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób nieposiadających obycia w handlu w danym Państwie. Co zrobić, by uniknąć pułapek?

Zakup auta za granicą – o czym należy pamiętać i co sprawdzić?

Jak wykazują statystyki najczęściej problemy związane z zakupem auta za granicą pojawiają się podczas próby jego rejestracji w Polsce. Kłopotliwe i dość kosztowne okazują się wszelkie braki w dokumentacji. Bardzo często napotykanymi problemami są również cofanie stanu licznika i zatajanie przeszłości pojazdu (powypadkowej, jako taxi, czy w nauce jazdy). Nie zawsze również samochód wyglądający na zadbany naprawdę jest w dobrym stanie. 

By uniknąć problemów związanych z dokumentacją, warto zadbać o zgodność przedstawianych dokumentów z obowiązującym w danym Państwie prawem – np. w Niemczech samochód musi posiadać ważne badanie techniczne, aby było możliwe uzyskanie tablicy wyjazdowych i wyjechanie samochodem na kołach. Podobne przepisy panują na terenie Wielkiej Brytanii. 

Zanim wyruszymy więc na zakupy do danego kraju, konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami. 

Do zarejestrowania pojazdu w Polsce potrzeba m.in:

  • Tablic rejestracyjnych z kraju pochodzenia,
  • Potwierdzenie własności pojazdu (faktura, umowa kupna-sprzedaży),
  • Dowód odprawy celnej – dla aut spoza EOG,
  • Dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.

Gdzie szukać pomocy w kupnie samochodu?

Dla wielu osób dobrą praktyką wydaje się zabranie ze sobą znajomego, który lepiej od nas zna się na samochodach. Choć wydaje się to bezpieczną opcją, nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty – znajomy nawet z największym doświadczeniem bez dostępu do podnośników i kanału nie będzie w stanie przeprowadzić pełnej diagnozy stanu pojazdu. Może być jednak bardzo przydatny, szczególnie jeśli włada lepiej od nas językiem kraju, do jakiego się udajemy (przyda się podczas dopytywania o szczegóły i negocjacji).

Bardzo rozsądnym wyborem jest skorzystanie z oferty serwisów i stacji diagnostycznych za granicą. Nie tylko dysponują one odpowiednim sprzętem, ale również bardzo dobrze znają modele samochodów, którymi się zajmują, łącznie z ich najsłabszymi punktami. Choć w bogatszych państwach będzie to oznaczało nieco większy wydatek, niż w Polsce, przyda się do zweryfikowania ocenionego przez nas (lub zabranego znajomego) stanu technicznego auta. 

 

Najnowsze wpisy

Samodzielna naprawa niewielkich ubytków lakieru, czyli pasta polerska, drobnoziarnisty papier ścierny i wosk

Niewielkie ubytki lakieru, rysy, drobne otarcia oraz wykwity korozji to problemy, z którymi właściciel samochodu może poradzić sobie ...

Koło dwumasowe – jak wydłużyć jego życie?

Koło zamachowe dwumasowe to odpowiednik koła zamachowego sztywnego, powstały ze względu na rosnącą pojemność i moc silników, szczególnie ...

Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy?

Lakier na karoserii samochodu pełni zarówno funkcje ozdobne, jak też chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Specjalna ...