Kupno samochodu za granicą – o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Kupno samochodu za granicą - o czym należy pamiętać, co sprawdzić przed zakupem?

Zakup samochodu z zagranicy przez osobę fizyczną to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przez naszych rodaków. Kupno auta z zagranicy jest najczęściej zlecane osobom, albo firmom, które zajmują się sprowadzaniem takich pojazdów do kraju. Ale nie zawsze. Zakup samochodu za granicą obarczony jest sporym ryzykiem, albowiem nieuczciwi handlarze często ściągają do kraju auta uszkodzone, powypadkowe albo po powodzi. Dlatego doradzimy, co należy zrobić i co sprawdzić przed zakupem.

Zakup samochodu z zagranicy obarczony jest bardzo dużym ryzykiem. Dlaczego? Nieuczciwi sprzedawcy bardzo często kupują najtańsze auta na zachodzie Europy. Są to samochody mocno uszkodzone, powypadkowe, skorodowane, po zalaniu, po kradzieży itd. Takie auta można pozyskać na szrotach, a także na aukcjach internetowych, organizowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Uszkodzone auto można też pozyskać od klienta prywatnego.
Kupno samochodu za granicą to dopiero początek. Auto jest ściągane do Polski, nieuczciwy handlarz przygotowuje je do sprzedaży i wystawia. Samochód może mieć przekręcony licznik, zamaskowane uszkodzenia techniczne, ślady po wypadku, ślady korozji, czy ślady po zalaniu. Jest bardzo wiele środków chemicznych do szybkich napraw, które mogą na krótki czas ukryć nawet poważne awarie.

Zakup auta z zagranicy – zacznij od sprawdzenia auta po VIN

W przestrzeni internetowej działa co najmniej kilkanaście dobrych firm, w których można wykupić raport po numerze VIN. Taki raport kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Zakup auta za granicą musi być poprzedzony sprawdzeniem po numerze VIN, albowiem dzięki niemu można się dowiedzieć, czy auto nie było kradzione, czy nie było zalane i czy nie uczestniczyło w wypadku drogowym.
Raport VIN pozwoli także sprawdzić, jakie auto miało zapisane przebiegi podczas kontroli stanu technicznego i czy nie było zarejestrowane jako taksówka.
Poza tym można sprawdzić ilość właścicieli i współwłaścicieli pojazdu.
Wszystkie te zdarzenia powinny być zapisane przez ubezpieczycieli.

Uwaga! Raport VIN pozwoli znaleźć informacje o tym, czy auto uczestniczyło w wypadku. Ale już na przykład nie pozwoli na sprawdzenie, czy pojazd miał kolizję, jeśli kierowcy dogadali się między sobą, bez udziału policji i ubezpieczyciela.
Co oczywiste, raport VIN w żaden sposób nie pokaże stanu technicznego samochodu.

Jeśli sprzedawca nie chce podać numeru VIN – zalecamy, aby zrezygnować z zakupu auta.

Kupno auta za granicą – sprawdź samochód przed zakupem w dobrym warsztacie

Kupowanie auta za granicą jest skomplikowane i drogie. O wiele łatwiej można kupić auto, które już zostało sprowadzone przez kogoś do kraju. Wtedy można skorzystać ze sprawdzenia auta przed zakupem.

Warsztat samochodowy IRMAR to świetne miejsce, aby sprawdzić samochód przed zakupem. Poznasz dokładny stan techniczny auta. Przeprowadzimy skrupulatną diagnostykę, badanie zawieszenia i powłoki lakierniczej. Nasze badanie pozwoli Ci podjąć decyzję, czy dane auto warto kupić. W razie uszkodzeń – oszacujemy koszty inwestycji, jakie trzeba ponieść, żeby przywrócić pojazd do stanu używalności.

Kupiłem auto za granicą – co dalej?

Po pozytywnym wyniku badania auta w wybranym, dobrym warsztacie, można auto kupić. Oczywiście wcześniej negocjując cenę, jeśli sprzedający się na to zgodzi.

Kupno auta z zagranicy – krok po kroku

  • Jeśli sprzedającym auto jest osoba prywatna, musi przygotować umowę – kupna sprzedaży, a także kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i zaświadczenie o wyrejestrowaniu.
  • W przypadku sprzedaży auta z zagranicy przez komis, kupujący otrzyma rachunek albo fakturę.
  • Dokumenty w językach obcych trzeba będzie przetłumaczyć na język polski w biurze tłumacza przysięgłego. Jest to konieczne, aby móc zarejestrować samochód.

Przeczytaj również: Rzeczoznawca samochodowy – kiedy może być potrzebny?

Zakup auta za granicą a urząd skarbowy

Czy kupując auto z zagranicy trzeba zapłacić podatek?
Tak, oczywiście. Jakie są stawki podatku?

  • W przypadku samochodów z silnikami benzynowymi albo diesla, podatek akcyzowy wynosi 3,1% wartości ceny auta, jeśli silnik samochodu ma pojemność do 2000 cm3.
  • Jeśli auto z silnikiem spalinowym ma pojemność powyżej 2000 cm3, akcyza wynosi 18,6% wartości ceny auta.
  • W przypadku samochodów z napędem hybrydowym (spalinowo – elektrycznym typu plug in, czyli ładowanych z gniazdka) z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000cm3, podatku się nie płaci. Jeśli silnik spalinowy auta hybrydowego ma pojemność powyżej 2000cm3, stawka podatku akcyzowego wynosi 9,3% wartości ceny auta.

Podatek trzeba opłacić w ciągu 30 dni od daty kupna auta, w Urzędzie Skarbowym. Ale uwaga! Nie później niż w dniu rejestracji auta. Albowiem potwierdzenie dokonania wpłaty za podatek będzie niezbędne, aby móc zarejestrować pojazd.

Zakup auta za granicą a podatek VAT – czy trzeba płacić VAT od wartości auta? Nie, albowiem w przypadku zakupu samochodu używanego, nie trzeba płacić VAT (co innego, jeśli jest to zakup nowego samochodu za granicą przez osobę fizyczną, w salonie).

Kolejny krok to tak zwany przegląd zerowy (dla samochodów z zagranicy) przeprowadzony w Stacji Kontroli Pojazdów. Zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym jest niezbędne, aby móc zarejestrować pojazd. Jeśli pojazd jest niesprawny, będzie trzeba go naprawić i po raz kolejny przejść przegląd.
Co ważne: z racji braku ubezpieczenia OC, samochód nie może poruszać się po drogach. Chyba, że ma wykupione jeszcze ubezpieczenie (np. 30 dniowe) w kraju, z którego został sprowadzony.

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą? Przedostatni krok to wizyta w Wydziale Komunikacji, właściwym dla miejsca zamieszkania. Obecnie koszt rejestracji auta, wraz z nowymi tablicami rejestracyjnymi, wynosi 256 złotych.
O czym trzeba pamiętać? O zabraniu starych tablic rejestracyjnych, dowodu opłaty podatku w urzędzie skarbowym, a także zaświadczenia o pozytywnym przejściu badania technicznego. Poza tym dowodu, dokumentów pojazdu i umowy kupna – sprzedaży, albo rachunku lub faktury za zakup samochodu.
I już wiesz, jak kupić auto z zagranicy krok po kroku.

Co jeszcze pozostaje? Wykupienie ubezpieczenia OC. A także AC albo mini AC, aby uchronić pojazd przed kradzieżą.

Zakup samochodu za granicą od osoby fizycznej (czyli samodzielny wyjazd po samochód za granicę) jest bardziej skomplikowany i bardziej ryzykowny, niż sprawdzenie w kraju auta sprowadzonego z zagranicy przez inną osobę albo firmę.

Przeczytaj również: Duże zagrożenie zakupem auta po powodzi, przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy

Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu auta przed zakupem

Odwiedź dobry warsztat samochodowy, taki jak IRMAR, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Nie ryzykuj!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...