Jazda w upale – jak jeździć samochodem, kiedy jest upał?

upal-953ffe8172cf99e65bdc51427c9

Jazda w upale jest męcząca – i przez to może być bardzo niebezpieczna dla kierowcy. Zmęczenie spowodowane zbyt wysoką temperaturą może doprowadzić do wypadku. Jak jeździć samochodem w upał? Jak przygotować auto do jazdy w upale?

Upał jest zdecydowanie mniej uciążliwy od silnego mrozu. Z wielu powodów. Jednym z nich jest chociażby to, że nie musimy nosić bardzo grubych ubrań, które utrudniają ruch. Równocześnie, upał powoduje silne zmęczenie. Jest też bardzo szkodliwy dla osób, które mają problemy z sercem. Takie osoby mogą mieć problemy z oddychaniem w trakcie upalnych dni. Od czego warto zacząć? Od odpowiedniego przygotowania auta do drogi.

Jazda samochodem w upale – jak przygotować auto do drogi?

Przed rozpoczęciem jazdy należy schłodzić wnętrze auta. Pojazd wystawiony na działanie promieni słonecznych może się wyjątkowo mocno nagrzać w środku. Temperatura we wnętrzu kabiny i pod maską może osiągnąć nawet powyżej 60 st. Celsjusza. W takiej temperaturze można od razu zemdleć.
Jak schłodzić wnętrze samochodu? Trzeba otworzyć wszystkie drzwi i poczekać minutę, aż temperatura we wnętrzu samochodu wyrówna się z tą na zewnątrz.
Można też schłodzić wnętrze auta jeszcze szybciej. Otworzyć wszystkie okna i ruszyć. W trakcie jazdy pęd powietrza schłodzi wnętrze samochodu i wyrówna jego temperaturę z powietrzem na zewnątrz.
Po wyrównaniu temperatury z tą na zewnątrz, można uruchomić klimatyzację samochodową. O czym warto pamiętać? Temperatura wewnątrz auta może być niższa maksymalnie o 7 st. Celsjusza od temperatury na zewnątrz. Jeśli różnica temperatur przekroczy 7 st. Celsjusza, kierowca i pasażerowie mogą dostać szoku termicznego. I będą chorować – zacznie się od przeziębienia.
W autach nie mających klimatyzacji kierowca może otworzyć okna, opuszczając je o kilka centymetrów. Dzięki temu we wnętrzu auta pojawi się nieco chłodniejsze powietrze, choć nie będzie można go porównać z tym, generowanym przez klimatyzację. Niestety, będzie też skutek uboczny jazdy z otwartymi oknami – szum. Podczas jazdy z większymi prędkościami może on być bardzo uciążliwy.

O czym jeszcze powinien pamiętać kierowca? Warto zabrać ze sobą coś do picia. Najlepsza jest zimna woda mineralna. Ale są też osoby, które w trakcie upałów lubią pić ciepłą herbatę. Doskonale gasi ona pragnienie.

W trakcie dłuższej jazdy warto robić sobie kilkunastominutowe przerwy, aby odpocząć na przykład w cieniu drzew. Dotyczy to zwłaszcza tych kierowców, których auta nie są wyposażone w układ klimatyzacji.

Pamiętaj o tym, aby chronić pojazd przed bezpośrednim wpływem silnych promieni słonecznych. Będą one powodować nagrzewanie wnętrza, w tym kierownicy i foteli. Promienie słoneczne przyspieszają uszkodzenia elementów gumowych (w tym uszczelek i piór wycieraczek), jak również powodują blaknięcie tworzyw i materiałów tapicerek. Mogą też prowadzić do uszkodzenia baterii urządzeń elektronicznych, na przykład baterii nawigacji GPS, znajdującej się we wnętrzu pojazdu.

Jazda w upale – jedź ostrożnie. W lipcu i sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków drogowych!

Policyjne statystyki pokazują to każdego roku. W trakcie wakacyjnych miesięcy dochodzi do największej liczby wypadków. Najwięcej z nich zdarza się w lipcu i sierpniu.
Dlaczego? Na drogi wyjeżdża mnóstwo osób, także tych kierowców, którzy nie jeżdżą przez cały rok. Pojawiają się motocykliści i rowerzyści.
Dobra widoczność sprawia, że kierowcy częściej naciskają gaz.
A często wielu kierowców zapomina, że wiosną i latem też można wpaść w poślizg i spowodować wypadek. Na przykład podczas jazdy po mokrej nawierzchni, w deszczu i po deszczu.

Pamiętaj o tym, że w korku silnik może się przegrzać

Twoje auto musi mieć sprawny układ chłodzenia i sprawny wentylator chłodnicy. Jakiekolwiek problemy mogą doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do przegrzania silnika i do jego zatarcia.
W trakcie upalnych dni (i nie tylko) kontroluj stan płynu chłodniczego. W trakcie jazdy sprawdzaj temperaturę płynu chłodniczego na wskaźniku deski rozdzielczej. W razie zbyt wysokich wartości jak najszybciej odwiedź mechanika.

Pamiętaj też o akumulatorze i o oponach

W trakcie gorących dni tempo samorozładowania akumulatora samochodowego znacząco przyspiesza. Dlatego pamiętaj o tym, aby nie wystawiać auta na działanie silnych promieni słonecznych. Jeśli jeździsz rzadko i na krótkich trasach – doładuj akumulator za pomocą prostownika.

W trakcie ciepłych dni nie używaj też opon zimowych. Latem zawsze stosuj opony letnie albo opony całoroczne. Opony zimowe są miękkie i będą się bardzo szybko ścierać. Do tego będą znacząco wydłużać drogę hamowania. A Ty będziesz się czuć, jakbyś jeździł niestabilnym samochodem.

Zagrożenia podczas jazdy w trakcie upału

Przegrzanie organizmu – chłódź wnętrze auta i pij dużo płynów.
Przegrzanie samochodu – dbaj o sprawny układ chłodzenia, unikaj jazdy w korkach i jazdy z bardzo dużymi prędkościami.
Oślepianie promieniami słońca – stosuj okulary przeciwsłoneczne, jeśli Twój pojazd nie ma atermicznych szyb albo atermicznych nakładek.
Zbyt duża pewność siebie, spowodowana dobrą widocznością i ładną pogodą – zawsze pamiętaj o ostrożności podczas jazdy.

Przygotuj auto do sezonu letniego – w Irmar!

Jeśli chcesz zamontować w samochodzie nowe opony letnie albo całoroczne – serwis wulkanizacyjny w Krakowie, w warsztacie Irmar, czeka na Ciebie. Jeśli chcesz skontrolować stan płynu chłodniczego, sprawdzić dokładnie działanie układu chłodzenia, wymienić płyn chłodniczy w Krakowie, albo skontrolować stan akumulatora – zapraszamy do Irmar! Nasza firma prowadzi również serwis klimatyzacji w Krakowie – umów się na czyszczenie klimatyzacji, sprawdzenie jej działania i uzupełnienie czynnika.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...