Jazda w upale – jak jeździć samochodem, kiedy jest upał?

upal-953ffe8172cf99e65bdc51427c9

Jazda w upale jest męcząca – i przez to może być bardzo niebezpieczna dla kierowcy. Zmęczenie spowodowane zbyt wysoką temperaturą może doprowadzić do wypadku. Jak jeździć samochodem w upał? Jak przygotować auto do jazdy w upale?

Upał jest zdecydowanie mniej uciążliwy od silnego mrozu. Z wielu powodów. Jednym z nich jest chociażby to, że nie musimy nosić bardzo grubych ubrań, które utrudniają ruch. Równocześnie, upał powoduje silne zmęczenie. Jest też bardzo szkodliwy dla osób, które mają problemy z sercem. Takie osoby mogą mieć problemy z oddychaniem w trakcie upalnych dni. Od czego warto zacząć? Od odpowiedniego przygotowania auta do drogi.

Jazda samochodem w upale – jak przygotować auto do drogi?

Przed rozpoczęciem jazdy należy schłodzić wnętrze auta. Pojazd wystawiony na działanie promieni słonecznych może się wyjątkowo mocno nagrzać w środku. Temperatura we wnętrzu kabiny i pod maską może osiągnąć nawet powyżej 60 st. Celsjusza. W takiej temperaturze można od razu zemdleć.
Jak schłodzić wnętrze samochodu? Trzeba otworzyć wszystkie drzwi i poczekać minutę, aż temperatura we wnętrzu samochodu wyrówna się z tą na zewnątrz.
Można też schłodzić wnętrze auta jeszcze szybciej. Otworzyć wszystkie okna i ruszyć. W trakcie jazdy pęd powietrza schłodzi wnętrze samochodu i wyrówna jego temperaturę z powietrzem na zewnątrz.
Po wyrównaniu temperatury z tą na zewnątrz, można uruchomić klimatyzację samochodową. O czym warto pamiętać? Temperatura wewnątrz auta może być niższa maksymalnie o 7 st. Celsjusza od temperatury na zewnątrz. Jeśli różnica temperatur przekroczy 7 st. Celsjusza, kierowca i pasażerowie mogą dostać szoku termicznego. I będą chorować – zacznie się od przeziębienia.
W autach nie mających klimatyzacji kierowca może otworzyć okna, opuszczając je o kilka centymetrów. Dzięki temu we wnętrzu auta pojawi się nieco chłodniejsze powietrze, choć nie będzie można go porównać z tym, generowanym przez klimatyzację. Niestety, będzie też skutek uboczny jazdy z otwartymi oknami – szum. Podczas jazdy z większymi prędkościami może on być bardzo uciążliwy.

O czym jeszcze powinien pamiętać kierowca? Warto zabrać ze sobą coś do picia. Najlepsza jest zimna woda mineralna. Ale są też osoby, które w trakcie upałów lubią pić ciepłą herbatę. Doskonale gasi ona pragnienie.

W trakcie dłuższej jazdy warto robić sobie kilkunastominutowe przerwy, aby odpocząć na przykład w cieniu drzew. Dotyczy to zwłaszcza tych kierowców, których auta nie są wyposażone w układ klimatyzacji.

Pamiętaj o tym, aby chronić pojazd przed bezpośrednim wpływem silnych promieni słonecznych. Będą one powodować nagrzewanie wnętrza, w tym kierownicy i foteli. Promienie słoneczne przyspieszają uszkodzenia elementów gumowych (w tym uszczelek i piór wycieraczek), jak również powodują blaknięcie tworzyw i materiałów tapicerek. Mogą też prowadzić do uszkodzenia baterii urządzeń elektronicznych, na przykład baterii nawigacji GPS, znajdującej się we wnętrzu pojazdu.

Jazda w upale – jedź ostrożnie. W lipcu i sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków drogowych!

Policyjne statystyki pokazują to każdego roku. W trakcie wakacyjnych miesięcy dochodzi do największej liczby wypadków. Najwięcej z nich zdarza się w lipcu i sierpniu.
Dlaczego? Na drogi wyjeżdża mnóstwo osób, także tych kierowców, którzy nie jeżdżą przez cały rok. Pojawiają się motocykliści i rowerzyści.
Dobra widoczność sprawia, że kierowcy częściej naciskają gaz.
A często wielu kierowców zapomina, że wiosną i latem też można wpaść w poślizg i spowodować wypadek. Na przykład podczas jazdy po mokrej nawierzchni, w deszczu i po deszczu.

Pamiętaj o tym, że w korku silnik może się przegrzać

Twoje auto musi mieć sprawny układ chłodzenia i sprawny wentylator chłodnicy. Jakiekolwiek problemy mogą doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do przegrzania silnika i do jego zatarcia.
W trakcie upalnych dni (i nie tylko) kontroluj stan płynu chłodniczego. W trakcie jazdy sprawdzaj temperaturę płynu chłodniczego na wskaźniku deski rozdzielczej. W razie zbyt wysokich wartości jak najszybciej odwiedź mechanika.

Pamiętaj też o akumulatorze i o oponach

W trakcie gorących dni tempo samorozładowania akumulatora samochodowego znacząco przyspiesza. Dlatego pamiętaj o tym, aby nie wystawiać auta na działanie silnych promieni słonecznych. Jeśli jeździsz rzadko i na krótkich trasach – doładuj akumulator za pomocą prostownika.

W trakcie ciepłych dni nie używaj też opon zimowych. Latem zawsze stosuj opony letnie albo opony całoroczne. Opony zimowe są miękkie i będą się bardzo szybko ścierać. Do tego będą znacząco wydłużać drogę hamowania. A Ty będziesz się czuć, jakbyś jeździł niestabilnym samochodem.

Zagrożenia podczas jazdy w trakcie upału

Przegrzanie organizmu – chłódź wnętrze auta i pij dużo płynów.
Przegrzanie samochodu – dbaj o sprawny układ chłodzenia, unikaj jazdy w korkach i jazdy z bardzo dużymi prędkościami.
Oślepianie promieniami słońca – stosuj okulary przeciwsłoneczne, jeśli Twój pojazd nie ma atermicznych szyb albo atermicznych nakładek.
Zbyt duża pewność siebie, spowodowana dobrą widocznością i ładną pogodą – zawsze pamiętaj o ostrożności podczas jazdy.

Przygotuj auto do sezonu letniego – w Irmar!

Jeśli chcesz zamontować w samochodzie nowe opony letnie albo całoroczne – serwis wulkanizacyjny w Krakowie, w warsztacie Irmar, czeka na Ciebie. Jeśli chcesz skontrolować stan płynu chłodniczego, sprawdzić dokładnie działanie układu chłodzenia, wymienić płyn chłodniczy w Krakowie, albo skontrolować stan akumulatora – zapraszamy do Irmar! Nasza firma prowadzi również serwis klimatyzacji w Krakowie – umów się na czyszczenie klimatyzacji, sprawdzenie jej działania i uzupełnienie czynnika.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...