Jazda w upale

upal-953ffe8172cf99e65bdc51427c9

Mimo, że połowa sierpnia za nami, to upały nie ustępują. I bardzo dobrze – od tego jest lato, żeby było ciepło, a wręcz upalnie. Nim się obejrzymy, nadejdzie smutna jesień, potem sroga zima i jeszcze zatęsknimy za letnią pogodą. Nim to nastąpi delektujmy się latem do oporu. Ładną pogodą, słońcem i wysoką temperaturą najlepiej cieszyć się poza miastem. Większość z nas wybierze się na przejażdżkę własnym samochodem. I słusznie – jest to rozwiązanie szybkie, wygodne, elastyczne i zwykle tańsze. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach wyjazdów w srogim upale.

Bardzo istotną kwestią jest korzystanie z klimatyzacji. Pamiętajmy o tym, że jest to układ, który powinien nam pomagać, a nie szkodzić. Dlatego bardzo istotną kwestią jest regularny serwis klimatyzacji. To bardzo ważne, aby układ działał sprawnie i był bezpieczny dla naszego zdrowia. Na ozonowanie i odgrzybianie „klimy” powinniśmy się wybierać do sprawdzonego mechanika co najmniej raz roku. Jednak ważna jest bieżąca obserwacja działania układu. Nasłuchujmy, czy po włączeniu „klimy” coś nie warczy, syczy, burczy – może to być znak, że z naszym układem coś nie tak. Podobnie jak w przypadku zbyt wolnego chłodzenia wnętrza klimatyzacji, lub całkowitym jego braku.

Załóżmy, że wszystko z naszą klimą w porządku i ruszamy w trasę. Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z chłodzeniem. Jeśli w cieniu mamy 30 stopni, to w słońcu może być nawet 40 stopni Celsjusza. Dlatego po wejściu do auta schładzajmy jego wnętrze bardzo stopniowo. Najlepiej na początku w ogóle nie włączać klimy tylko przewietrzmy dokładnie samochód otwierając maksymalnie szyby.

Ważna jest także czujność i pamięć, że upał działa na nas bardzo rozleniwiająco. Nasza koncentracja spada, a to może mieć opłakane skutki podczas jazdy samochodem. Dlatego pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania ruszając w trasę. Gdy jedziemy dalej, nie zapominajmy o konieczności robienia postojów!

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...