Jakie są oznaczenia opon całorocznych?

jakie-sa-oznaczenia-opon-calorocznych

Opony wielosezonowe to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej kierowców. Ten rodzaj opon ma zwolenników, albowiem dzięki nim można naprawdę zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy, których nie trzeba wydawać na sezonowe wymiany opon. Jak wygląda oznakowanie opon wielosezonowych? Jakie oznaczenia opon wielosezonowych powinien znać typowy kierowca, aby móc wybrać dobre ogumienie do swojego auta?

Opony wielosezonowe to ogumienie samochodowe, które ma cechy opon letnich i zimowych. Dotyczy to materiału, z którego są wykonane, a także kształtu bieżnika. Przed laty opony wielosezonowe (opony całoroczne) nie były zbytnio cenione. Jednak kilka lat temu to się zmieniło. Zmiana nastąpiła z dwóch powodów. Pierwszy, to znacznie łagodniejsze zimy. Drugi, to nowoczesne technologie, które pozwoliły producentów stworzyć zupełnie nowe ogumienie, mogące pracować na kołach przez cały rok.

Oznaczenie opon wielosezonowych – które warto znać przed zakupem ogumienia?

Jakie oznaczenia ma opona wielosezonowa? Które nabywca musi wziąć pod uwagę, aby móc właściwie dobrać ogumienie do swojego samochodu?

 • 3PMSF – tak zwany symbol alpejski – to oznaczenie, które potwierdza, że opona była testowana w warunkach zimowych i ma zimową homologację. To bardzo ważne oznaczenie w przypadku opon wielosezonowych, albowiem są modele, sprzedawane jako opony wielosezonowe, które go nie mają. Nie warto kupować opon wielosezonowych, które nie mają oznaczenia 3PMSF. Będą one niebezpieczne w trakcie zimy.
  3PMSF to symbol trzech szczytów z płatkiem śniegu. Jest to standardowy symbol, stosowany przez producentów opon na całym świecie.
 • M plus S albo M+S – oznaczenie, które informuje, że opona jest dostosowana do jazdy po błocie i po śniegu.
 • Nazwy opon, typu All Season, 4 Season, All Weather – określające, że mamy do czynienia z oponami wielosezonowymi.

Przeczytaj również: Wymiana opon – dlaczego warto to zrobić?

Jakie oznaczenia mają opony wielosezonowe? Oznaczenia, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie opon

Co kierowca musi brać pod uwagę, kiedy kupuje opony wielosezonowe w sklepie?

 • Przede wszystkim rozmiar opon, który musi być zgodny z zaleceniami producenta samochodu. Rozmiary opon, jakie mogą być stosowane w danym aucie, są wymienione w instrukcji obsługi pojazdu.
  Przykładowy rozmiar opon to 205 55 R16, gdzie dwa pierwsze oznaczenia dotyczą opony, a ostatnie średnicy felgi, na której opona ma być zamontowana.
 • Datę produkcji opon. Jest ona wybita w formie czterocyfrowego kodu. Dwie pierwsze cyfry to kolejny tydzień roku, a dwie ostatnie to oznaczenie samego roku. Przykładowo, oznaczenie 3023 mówi kierowcy o tym, że dana opona została wyprodukowana w 30 – tym tygodniu 2023 roku. To oznaczenie jest szczególnie ważne, albowiem nie powinno się montować opon, które mają więcej niż 10 lat.
 • Oznaczenia homologacyjne – Unii Europejskiej (oznaczenie E4) oraz pozostałych krajów europejskich (oznaczenia E plus cyfra, przypisana do każdego kraju).
 • Markę i model opon a także miejsce produkcji ogumienia.

Pozostałe oznakowanie opony wielosezonowej, na przykład dotyczące szczegółów montażu opon asymetrycznych albo kierunkowych, niczym nie różni się od innych opon. Podobnie jest w przypadku wzmocnień (oznaczenie XL) albo rozwiązań, pozwalających kontrolować stopień zużycia bieżnika. Oznakowanie opon całorocznych jest tu standardowe.

Pamiętaj o serwisowaniu opon całorocznych

Opony całoroczne także należy serwisować. Po ich zamontowaniu warto pamiętać o wyważaniu kół (przynajmniej raz w roku), wymianie wentyli (raz w roku albo raz na dwa lata), rotowaniu kół (w celu zapewnienia równomiernego zużycia ogumienia), konserwacji ściany bocznej, utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia, jak również dbaniu o właściwe ustawienie geometrii zawieszenia.

Zamontuj opony wielosezonowe w Irmar w Krakowie

Irmar to nowoczesna wulkanizacja i wymiana opon w Krakowie, prowadzona przez doświadczony personel, działający na bardzo nowoczesnym sprzęcie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą sprawnie i szybko zamontować nowe opony (wielosezonowe, letnie i zimowe), naprawić przebite ogumienie, wyprostować felgi itd.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...