Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy?

liście jesienne na przedniej szybie samochodu

Uszkodzenia lakieru samochodowego to w obecnych czasach często spotykany problem. Dlaczego? Wszystko wyjaśnimy w naszym tekście. Odpowiemy na szereg pytań: co niszczy lakier samochodowy, jak można uszkodzić lakier samochodowy i jak uszkodzenie lakieru na samochodzie wpływa na stopień ochrony przed korozją.

Lakier samochodowy pełni dwie podstawowe funkcje. Pierwsza, którą zna każdy kierowca, to funkcja dekoracyjna. Auto z ładnym lakierem zawsze prezentuje się atrakcyjnie, niezależnie od wielu. Samochód z porysowanym, pełnym odprysków, zmatowiałym lakierem, zawsze wygląda fatalnie.
Druga funkcja lakieru to ochrona antykorozyjna. Kierowcy części zastanawiają się: dlaczego na karoserii danego auta pojawiła się korozja? Odpowiedź może być bardzo prosta: bo właściciel samochodu nie dbał o odpowiednią ochronę lakieru.

Uszkodzony lakier na samochodzie – czy wina leży po stronie producenta auta?

Kiedy pojawia się uszkodzenie lakieru na samochodzie, właściciel auta w pierwszej chwili oskarża o nie producenta samochodu. Często porównuje się lakier w samochodach np. 8 – letnich i 25 – letnich. W tych ostatnich, przy odpowiedniej dbałości, lakier może mieć nadal ładny wygląd.
Gdzie leży prawda? Czy faktycznie, producent samochodu może być odpowiedzialny za to, że lakier w wyprodukowanym przez niego aucie jest podatny na uszkodzenia?

Częściowo tak. Dlaczego?
Po pierwsze, ze względu na przepisy, które nakazały wyeliminowanie ze składu lakierów wielu szkodliwych dla zdrowia składników, takich jak ołów. Przez to lakiery stały się mniej szkodliwe dla zdrowia. Lecz równocześnie – stały się mniej odporne na uszkodzenia.
Po drugie, ze względu na oszczędności. Uszkodzenie lakieru na samochodzie jest w dzisiejszych czasach łatwiejsze, albowiem warstwa lakieru, pokrywającego karoserię auta, jest dużo cieńsza, niż w starszych samochodach. Dlaczego? Bo producenci aut oszczędzają.

Podsumowując: uszkodzenie lakieru samochodu jest dziś o wiele łatwiejsze, niż w starszych autach. Dlatego trzeba o wiele bardziej dbać o samochody i skuteczniej zabezpieczać je przed uszkodzeniami.

Przeczytaj również: Myć albo nie myć, czyli jak pielęgnować nasze auta zimą?

Co niszczy lakier samochodu?

Jeśli zastanawiasz się, co niszczy lakier auta, tutaj znajdziesz odpowiedź.

 • Ptasie odchody. Zwłaszcza te, które zalegają na lakierze samochodu przez długi czas. Powodują odparzenia lakieru – charakterystyczne bielsze plamy.
 • Kwasy z owadów, które „rozbijają” się o karoserię auta, a potem z ich ciał wydziela się minimalna ilość kwasu. Jest on na tyle silny, że potrafi uszkodzić lakier. Często jest to widoczne na jasnych lakierach – w formie czarnych kropek.
 • Piasek i mikrokamienie, wyrzucane przez koła innych aut. Powodują odpryski na karoserii.
 • Uszkodzenia mechaniczne, powodowane przez krzaki, kamienie, albo nieostrożne przewożenie materiałów przez kierowcę. Często widoczne są ryski i otarcia w okolicy klamek czy w zamków. A także w okolicy tylnej klapy i zderzaka, na skutek nieostrożnego ładowania bagaży.
 • Zalegające, zaschnięte błoto, brud itd., które powodują korozję.
 • Płyn AdBlue, który jest silnie korozyjny. Dlatego należy go bardzo ostrożnie nalewać. Po to ma on specjalny lejek.
 • Zaschnięte zanieczyszczenia, które trudno później usunąć.
 • Nieostrożne mycie samochodu. Stosowanie bardzo silnych myjek, które na skutek wysokiego ciśnienia mogą uszkodzić lakier.
 • Stosowanie szczotek do mycia auta, albo korzystanie z myjni automatycznej, gdzie pojazd jest myty szczotkami.
 • Zbyt agresywne środki czyszczące, które mogą uszkodzić starszy lakier pojazdu.
 • Nieostrożne mycie auta gąbką, które powoduje powstawanie hologramów. Gąbkę należy często płukać we wiadrze z czystą wodą (metoda mycia na dwa wiadra), aby nie robić hologramów.
 • Silne promieniowanie słońca, które powoduje blaknięcie lakieru.
 • Uszkodzenia w trakcie kolizji, albo otarcia parkingowe.

Teraz już wiesz, co szkodzi lakierowi samochodowemu. Jak temu zapobiec? Staraj się chronić auto przed warunkami atmosferycznymi. Garaż, wiata, parking podziemny albo pokrowiec na całe auto – to rozwiązania, które chronią lakier. Przede wszystkim jednak auto trzeba regularnie myć (w odpowiedni sposób) i zabezpieczać je przed warunkami pogodowymi. Można stosować wosk, ceramikę, albo wosk hybrydowy. Najdroższym rozwiązaniem jest też oklejanie folią.

Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic i chcesz umyć pojazd w bezpieczny sposób, skorzystaj z nowoczesnej myjni parowej w warsztacie IRMAR. To najbezpieczniejszy sposób mycia auta, bez konieczności stosowania agresywnych środków myjących.

Profesjonalna myjnia parowa w Krakowie – zapraszamy do IRMAR!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...