Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy?

mihai-surdu-Y0eOBPAKIaY-unsplash (1)

Lakier na karoserii samochodu pełni zarówno funkcje ozdobne, jak też chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Specjalna technologia lakieru i malowania sprawia, że jest to warstwa wytrzymała, jednak nie niezniszczalna. Potencjalnych zagrożeń dla powłoki lakierniczej auta jest naprawdę dużo, dlatego aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, stosujmy dodatkowe zabezpieczenia oraz odpowiednią pielęgnację. Uszkodzenie wierzchniej warstwy, oprócz pogorszenia się stanu wizualnego samochodu, jest zazwyczaj początkiem całej gamy dalszych problemów, włącznie z procesem korozji blachy. Najistotniejsza jest świadomość szeregu licznych zagrożeń i czynników, które destrukcyjnie wpływają na jakość lakieru samochodowego.

Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy? 

Jedną z podstawowych przyczyn, jakie negatywnie oddziałują na stan powłoki lakieru, jest z całą pewnością promieniowanie UV. Nie da się oczywiście całkowicie go uniknąć, bo dociera do nas “w pakiecie” z promieniami słońca. W czasie poszukiwania miejsc parkingowych, zdecydowanie warto jest jednak wybierać lokalizacje zacienione. Ten rodzaj promieniowania powoduje odbarwienia na lakierze oraz wzmaga proces jego płowienia.

Bezpośrednio niekorzystny wpływ na lakier auta ma również sól drogowa, która najczęściej dostaje się na powierzchnię karoserii wraz z rozbryzgującym błotem pośniegowym. Lepkie i tłuste plamy, będące m.in. pozostałością po paliwie lub różnych substancjach wydzielanych przez drzewa, to także zmora dla samochodowego lakieru. Wrogiem malowanej powłoki karoserii jest też piasek i inne mineralne drobiny. Nigdy nie przecierajmy auta suchą szmatką, ponieważ niezauważalne gołym okiem twarde ziarna kwarcowego piasku zniszczą lakier, pozostawiając na jego powierzchni płytkie, ale trwałe ryski.

Profesjonalne mycie auta, czyli w rękach specjalistów

Pamiętajmy, że odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w zakresie właściwej pielęgnacji powłok lakierniczych dysponują odpowiednio przeszkoleni pracownicy myjni samochodowych. Mycie auta we własnym zakresie i stosowanie do tego celu chemii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak i korzystanie z automatycznej myjni, gdzie jakakolwiek awaria czy zwyczajnie zła kalibracja systemu – może doprowadzić do uszkodzenia lakieru na samochodzie.

Biorąc pod uwagę kompleksowość usługi, najlepszą opcją wydaje się być myjnia ręczna. Kluczowy jest tutaj czynnik ludzki, który racjonalizuje wszystkie procesy, dodatkowo stosując specjalistyczne środki, dedykowane do mycia i pielęgnacji karoserii auta. Usługa mycia samochodu powinna zakładać także woskowanie, dzięki któremu nadwozie powlekane jest specjalną substancją poprawiającą wygląd karoserii, a przede wszystkim zabezpiecza przed wieloma niepożądanymi czynnikami, o jakich wspomnieliśmy wcześniej.

Najnowsze wpisy

Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje ...

Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ...

Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Każdy rodzaj materiału wymagać będzie właściwej techniki łączenia, jak i użycia różnorodnych gazów osłonowych, ażeby móc uniknąć nieprawidłowości ...