Jaka jest żywotność opon w samochodzie osobowym?

kraweznikOstryOpona

Opony samochodowe to części eksploatacyjne. A zatem ulegające zużyciu i podlegające wymianie. Jak długo opona zachowuje swoje właściwości? Jaka jest żywotność opon letnich? Jaka jest trwałość opon całorocznych? Odpowiemy na wszystkie pytania.

Opony samochodowe to jedyna część samochodu, która styka się z nawierzchnią drogi. Od stanu opon zależy mnóstwo czynników: droga hamowania, sprawne działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa, przenoszenie siły napędowej, pośrednio komfort jazdy, reakcja na ruchy kierownicą i utrzymanie toru jazdy.
Niestety, opony nie należą do części tanich. Dlatego kierowcy chcieliby, aby komplet opon służył im jak najdłużej.

Przeczytaj również: Opony zimowe czy całoroczne? Zalety, wady, koszty

Opony – jak długo użytkować?

Jest wiele parametrów, które opisują żywotność opony.

 • Wiek opon. Nie powinno się używać opon starszych niż 10 lat, liczonych od daty produkcji (a nie od daty montażu na kołach). Data produkcji opon jest wybita na ściance bocznej każdej opony, w formie czterocyfrowego kodu.
 • Wysokość bieżnika. Nie powinno się stosować opon letnich, których bieżnik jest niższy niż 1,6 mm, a także opon zimowych i całorocznych, których bieżnik jest niższy niż 3 mm.
 • Ilość napraw. Nie powinno się stosować opon, które były naprawiane więcej niż trzy razy.
 • Jeżeli drugie uszkodzenie nastąpiło w pobliżu wcześniejszego, powinno się taką oponę wycofać z używania.
 • Poważne uszkodzenia. Przecięcie opony albo uszkodzenie w strefie bocznej kwalifikuje oponę do wymiany.
 • Technologia. Opony typu run flat po przebiciu zazwyczaj nie nadają się do naprawy, tylko do wymiany na nowe.

Żywotność opony – ile lat?

Po ilu latach opony do wymiany w samochodzie osobowym? Załóżmy, że opony w naszym aucie eksploatowane są w idealnych warunkach.

 • Żywotność opon letnich to zazwyczaj 5 lat. Żywotność opony letniej jest najwyższa wśród wszystkich rodzajów opon.
 • Trwałość opony zimowej w optymalnych warunkach to także około 5 lat. Żywotność opony zimowej kierowca może bardzo skrócić, jeśli będzie poruszał się na oponach zimowych w trakcie ciepłej wiosny i lata. Bieżnik zimowej opony samochodowej wówczas bardzo szybko się ściera.
 • Żywotność opon wielosezonowych wynosi zazwyczaj od 3 do 3,5 roku. Dlaczego żywotność opon całorocznych jest tak niska? Opony wielosezonowe mają cechy opon zimowych i letnich.

Mieszanka gumowa, użyta do ich produkcji, stanowi kompromis pomiędzy mieszanką zimową i letnią. Dlatego trwałość opon wielosezonowych jest najniższa, bo bieżnik ściera się znacznie szybciej, niż w przypadku opon letnich i zimowych.

Co wpływa na żywotność opon samochodowych?

W poprzednim akapicie opisaliśmy, jak długo można używać opony samochodowe w idealnych warunkach. Ale w praktycznym życiu ciężko utrzymać idealne warunki pracy samochodu. Co skraca żywotność opony samochodowej?

 • Nieodpowiednie ciśnienie w oponach samochodu. Która opona zużywa się najszybciej? Ta, w której ciśnienie jest najniższe. Może dojść nawet do przecięcia opony przez felgę.
 • Źle ustawiona geometria zawieszenia. Powoduje ona nierównomierne ścieranie bieżnika, tak zwane przycinanie.
 • Zużyte albo uszkodzone zawieszenie samochodu.
 • Agresywna jazda samochodem, z częstym ostrym przyspieszaniem i hamowaniem.
 • Częsta jazda po mieście, w trakcie której kierowca musi często hamować i ruszać z miejsca.

Kiedy opony są zużyte…

Kiedy opony są zużyte, znacząco zmniejsza się bezpieczeństwo jazdy. Wydłuża się droga hamowania. Aktywne systemy bezpieczeństwa (ASR, ABS, ESP, system przeciwzderzeniowy) nie są w stanie odpowiednio chronić przed poślizgiem. W trakcie wykonywania nagłego manewru auto może zachować się w nieodpowiedni sposób i wpaść w poślizg albo nie utrzymać zadanego toru jazdy. Stara opona może wystrzelić.

Kiedy opony do wymiany? Kiedy ich bieżnik obniży się do wartości granicznych (wymieniliśmy je wcześniej) i kiedy opony będą mieć 10 lat od daty produkcji.
Po ilu latach opony do wymiany? Trudno to wyliczyć. Zależy to od stylu jazdy, a także ilości pokonywanych kilometrów i stanu technicznego pojazdu. Można przyjąć, że żywotność – długość życia opony letniej w optymalnych warunkach wynosi 5 lat, zimowej od 4 do 5 lat, a całorocznej od 3 do 3,5 roku.

Wymiana opon i naprawa opon w Krakowie – w IRMAR

W nowoczesnym warsztacie IRMAR znajdziesz także specjalistów od ogumienia.
W naszej firmie możesz zamontować nowe opony, rotować opony, aby zapewnić ich optymalne – równomierne zużycie, a także ustawić geometrię kół, na profesjonalnym sprzęcie.
Profesjonalna wulkanizacja w Krakowie – zapraszamy do Irmar!

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...