Jak zadbać o czarny samochód? Jak myć i pielęgnować czarny lakier?

StLS00MjA2NTgtYm13LmpwZw==

Wiele eleganckich limuzyn i SUV wyższych klas ma nadwozie pokryte czarnym lakierem. W większości przypadków jest to metalik, a zatem czerń, która dodatkowo mieni się w promieniach słońca. Jak myć czarne auto? Jak dbać o czarny lakier samochodowy i jak zamaskować albo usunąć rysy na czarnym lakierze?

W obecnych czasach producenci samochodów stosują setki kolorów, którymi upiększają sprzedawane auta. Jednak trzeba to przyznać z ręką na sercu. Klasyczny czarny kolor jest zawsze w modzie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie będzie pielęgnowany we właściwy sposób, lakier straci blask i głębię. Jeśli lakier nie będzie chroniony przed uszkodzeniami, pojawią się na nim również rysy i odpryski.

Jak umyć czarny samochód bez zacieków?

Posiadacze aut z czarnym lakierem zastanawiają się, jak umyć auto, aby nie było na nim widocznych zacieków. Na czarnym lakierze są widoczne plamy i inne tego typu problemy. Jak tego uniknąć?
Zacieki i plamy na lakierze powstają na skutek trzech rzeczy.

 • Po pierwsze, na aucie zostały niedomyte miejsca. Kierowca musi dokładnie myć całe nadwozie.
 • Po drugie, auto nie było myte w odpowiedniej kolejności. Należy zaczynać od dachu, potem przejść do maski i klapy. Następnie należy myć słupki i dopiero wtedy dolną część nadwozia.
 • Po trzecie, woda na aucie wyschła na skutek działania słońca. I w ten sposób powstały zacieki i plamy. Co trzeba zrobić? Po zakończonym myciu nie należy wystawiać auta na działanie silnego słońca. Można też po prostu usunąć krople wody za pomocą chłonnego ręcznika albo ściereczek z mikrofibry.

Przeczytaj również: Myjnia parowa, najlepsza dla auta i środowiska

H2 Jak myć czarny samochód?

W przypadku mycia auta przy własnym domu warto zastosować się do następującej sekwencji:

 • Mycie wstępne, z zastosowaniem wody, albo piany aktywnej dla usunięcia błota, kurzi i mikrokamieni z całego nadwozia;
 • Mycie właściwe, z zastosowaniem miękkiej gąbki i szamponu. Warto stosować metodę na dwa wiadra. W jednym wiadrze zawsze znajduje się czysta woda do częstego płukania gąbki. Dzięki temu unika się sytuacji, w której drobiny piasku i kamienie mogą porysować lakier auta. Czym myć czarny samochód? Szamponem zwykłym albo szamponem z woskiem. Jeśli kierowca zastosuje szampon z woskiem, na tym można zaprzestać.
 • Osuszanie nadwozia.
 • Zastosowanie zwykłego wosku, kolorowego wosku w kolorze czarnym, odświeżającego lakier, albo specjalnego preparatu nabłyszczającego i zapewniającego głębię czarnego koloru.
 • Stopniowe nakładanie wybranego środka i polerowanie.
 • Zastosowanie środka wykończeniowego, zapewniającego błysk. Tzw. quick detailera. Stopniowe nakładanie i polerowanie nadwozia.

Jak dobrze umyć czarny samochód i sprawić, aby był niepowtarzalny? W tym celu można zastosować produkty wysokiej jakości: szampony z dużym dodatkiem wosku, woski dobrych marek, albo środki nabłyszczające wysokiej klasy, z dodatkiem krzemionki.

Jak myć czarne auto na myjni bezdotykowej? W tym przypadku również należy pamiętać o takiej samej kolejności, jak w przypadku mycia standardowego. Na sam koniec nadwozie warto osuszyć za pomocą chłonnego ręcznika – a tego na pewno nie będzie w myjni. Trzeba też pamiętać o tym, aby trzymać lancę myjki wysokociśnieniowej z dala od nadwozia pojazdu. To wszystko po to, aby nie uszkodzić trwale lakieru.

Jak umyć czarny samochód skutecznie i bez użycia chemii?

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z oferty myjni parowej. To urządzenie, które wykorzystuje jedynie suchą parę pod odpowiednim ciśnieniem. Nie potrzeba żadnych środków chemicznych, aby skutecznie i szybko oczyścić nadwozie.

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej myjni parowej w Krakowie – zapraszamy do Irmar! Mycie czarnego samochodu w myjni parowej można potraktować jako wstęp do woskowania auta, albo położenia na nim ceramiki.

Jak odnowić czarny lakier w samochodzie?

Rysa na czarnym lakierze może być bardzo mocno widoczna. Jak ją usunąć? Dostępne są następujące rozwiązania:

 • Zamaskowanie rysy za pomocą kolorowego wosku (w kolorze czarnym). Uszkodzone miejsce należy pokryć woskiem i polerować. Dla lepszego efektu operację trzeba kilka razy powtórzyć.
 • Zamalowanie rysy za pomocą zestawu zaprawkowego w kolorze czarnym. Kolor trzeba dobrać po kodzie koloru, zapisanym w numerze VIN samochodu.
 • Zamalowanie rysy i jej okolic za pomocą lakieru kolorowego, a następnie lakieru bezbarwnego. W tym przypadku również trzeba dobrać lakier po numerze VIN auta, za pomocą kodu koloru.
 • Korekta czarnego lakieru z użyciem polerki i odpowiednio dobranej pasty polerskiej. Polerka czarnego lakieru, w przypadku małych rys, pozwoli je całkowicie usunąć. W przypadku głębszych rys można załagodzić ich krawędzie, aby dzięki temu były mniej widoczne.

W starszych samochodach polerka czarnego lakieru powinna objąć całe auto. Dzięki temu uda się przywrócić samochodowi pełen blask i głębię koloru. Po zakończonych pracach warto nałożyć na auto ceramikę, aby ochronić efekt pracy przy polerowaniu. Konserwacja czarnego lakieru samochodowego przy pomocy wosku także wystarczy, jednak trzeba pamiętać o regularnym nakładaniu go i stosowaniu szamponów, które są bezpieczne dla wosku.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...