Jak się zabrać do sprzedaży auta?

W końcu przyszedł na to czas: wymieniamy samochód. A że nie każdego jest stać na to by nabyć nowy bez spieniężenia poprzedniego pora się zmierzyć ze sprzedażą auta. Przybranie roli handlarza samochodami spędza niejednemu kierowcy sen z powiek. Jednak czy sprzedaż auta to aż takie trudne zadanie?

Gdy ktoś nie chce wykonać nawet najprostszej naprawy samochodu oddaje wykonanie zadania do warsztatu samochodowego, gdzie wykona to mechanik. Podobnie jest ze sprzedażą auta. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach zleca to komisowi. Jednak wówczas możemy być niemal pewni, że jak w przypadku mechanika, stracimy na tym finansowo. Dlatego może na początku warto spróbować pohandlować na własną rękę?

Pierwszym zadaniem jest wycena auta. Nie kierujmy się wówczas emocjami, bo zapewne wielu kierowców chętnie swoje auto po prostu przecenia. Jednak gdy liczymy na to, żeby nie sprzedawać auto sezonami musimy być obiektywni. Warto zatem rozeznać się ile takie jak nasze auta “stoją”, np. w internecie lub wspomnianym komisie samochodowym. Nie zawsze będzie korzystne skorzystanie z taryfikatora ubezpieczycieli bo ci często przeceniają lub zaniżają cenę aut.

Gdy już wycenimy auto musimy jeszcze co nieco dołożyć i odwiedzić warsztat lub co najmniej skonsultować się z mechanikiem. Rzadko się zdarza, że sprzedawany samochód jest w pełni gotowy do jazdy. Może niektóre drobne usterki lub defekty nie przeszkadzają nam aż tak bardzo, jednak dla potencjalnego nabywcy mogą mieć kluczowe znaczenie, żeby powiedział nie. Dlatego jeśli coś tam stuka w kole to warto udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego. I nie sugerujmy raczej mechanikowi, żeby wykonał naprawę powierzchownie. Warto też u mechanika wykonać podstawowy przegląd naszego samochodu, żeby wykryć poważniejsze uchybienia np. hamulców lub zawieszenia. Oczywiście nie wszystkie usterki musimy zrobić przed sprzedażą. Ale przy sprzedaży koniecznie przekażmy nabywcy co musi w pierwszej kolejności zrobić przy pierwszej wizycie w swoim warsztacie samochodowym.

Bardzo istotną sprawą jest zadbanie o auto przed pokazaniem go kupcom. Umówmy się, nawet najsprawniejszy samochód gdy jest upaćkany z zewnątrz nie zrobi wrażenia. Podobnie zadbajmy o wnętrze, np. o odpowiedni zapach w kabinie.

W dzisiejszych czasach większość transakcji rozpoczynana jest przez internet. Dlatego gdy wystawiamy auto np. na Allegro to postarajmy się o dobrze wykonane zdjęcie (jakość, światło, rozdzielczość) oraz rzetelnie napisane ogłoszenie (konkrety, plusy i minusy, bez przesadnego koloryzowania).

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...