Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu samochodem?

Turystyczna podróż własnym samochodem do któregoś z krajów europejskich należy wśród polskich kierowców raczej do rzadkości. Zazwyczaj wyjeżdżając na urlop decydujemy się na samolot, czasem jest to autokar, natomiast rzadziej pociąg. Daleka wycieczka własnym środkiem transportu ma swoje plusy i minusy. Do głównych jej zalet zaliczyć możemy przede wszystkim komfort, jaki daje nam samochód, możliwość zabrania sporego bagażu, a także zaoszczędzenie na innych środkach transportu. Wadami będą z kolei pewne obowiązki, którymi obarczony zostaje kierowca.

Najważniejsza rzecz związana z dalekim wyjazdem to z pewnością dobre, solidne przygotowanie się do podróży. W celu zminimalizowania wszelakich incydentów w trakcie wycieczki, należy oddać auto w ręce dobrego mechanika samochodowego, który przeprowadzi jego gruntowny przegląd, dokonując ewentualnych napraw. Dobry stan pojazdu to podstawa, dlatego przed wyjazdem trzeba pamiętać też o sprawdzeniu takich rzeczy, jak ciśnienie w oponach, światła oraz poziom płynów w samochodzie. Kiedy mamy pewność, że auto jest w stu procentach sprawne, możemy ruszać w drogę. Najlepszym rozwiązaniem jest ówczesne zaplanowanie dokładnej trasy i określenie miejsc, które mamy zamiar odwiedzić. Dobrym – stosowanym już powszechnie – wyjściem jest korzystanie z nawigacji GPS. Oczywiście robiąc to ostrożnie, z głową.

Kolejnym „problemem”, z jakim borykają się kierowcy wybierający się w zagraniczną podróż jest dobór odpowiedniego wyposażenia pojazdu. Polskie przepisy zakładają, że w samochodzie muszą znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Natomiast w niektórych krajach obowiązkowe wyposażenie auta obejmuje również elementy takie, jak apteczka, zapasowe żarówki, gumowe rękawice, czy nawet alkomat. Z reguły policja w innym państwie nie może nałożyć kary na kierowcę tylko dlatego, że w jego samochodzie nie ma rzeczy, które być powinny właśnie w kraju, w którym obecnie się znajduje. Mimo to, lepiej jednak zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne elementy wyposażenia auta, wcześniej sprawdzając, co, gdzie i kiedy jest wymagane. Oczywiście będąc w innym kraju nie możemy czuć się zupełnie bezkarnie, mając na uwadze to, że policja może nam wlepić mandat za naruszenie przepisów, tj. chociażby za przekroczenie limitu prędkości. Przed ruszeniem w drogę, trzeba koniecznie zaznajomić się z maksymalną dopuszczalną prędkością, z jaką możemy poruszać się na drogach różnych państw. Szczególnie ważne jest ustalenie największej prędkości na autostradach, gdyż to prawdopodobnie po nich będziemy poruszać się najczęściej. Z reguły prędkości te nie różnią się zbytnio od siebie – jest to mniej więcej 10-20 kilometrów, w zależności od przepisów konkretnego kraju, czy regionu. Co ciekawe – Polska posiada jeden z najwyższych współczynników maksymalnej dopuszczalnej prędkości na autostradzie w całej Europie – wynosi ona 140 km/h. Natomiast jedynym krajem bez limitu prędkości są Niemcy – choć przyjmuje się, że wynosi on 130 km/h.

Najnowsze wpisy

Wiosenne porządki. Renowacja plastików w samochodzie

We wnętrzu Twojego auta znajduje się całe mnóstwo plastików. Czasami pojawiają się ich uszkodzenia. Pęknięcia, otarcia, utrata koloru. ...

Mycie podsufitki w samochodzie. Czym wyczyścić podsufitkę w samochodzie?

Wiosenne porządki we wnętrzu auta muszą obejmować również podsufitkę samochodu. Na niej również osadzają się zanieczyszczenia. Poza tym ...

Wiosenne porządki. Mycie kokpitu w samochodzie. Czyszczenie miejsca pracy kierowcy

Mycie kokpitu we współczesnym aucie to pewne wyzwanie. Nowoczesny kokpit składa się z wielu elementów, w tym bardzo ...