Jak prawidłowo używać klimatyzacji?

W upalne lato kluczowym wyposażeniem każdego samochodu jest klimatyzacja. Zwłaszcza teraz powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy działa prawidłowo. I czy używamy jej w odpowiedni sposób.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, żeby nie używać tylko i wyłącznie zamkniętego obiegu powietrza – to zdecydowanie rozwiązanie tymczasowe, np. przejeżdżając przez najbardziej zanieczyszczone części Krakowa czy Nowej Huty. Pobieranie powietrza z zewnątrz to jedynie rozwiązanie na dostarczenie do środka auta niezbędnego tlenu. Jego brak może wpłynąć m.in. na senność pasażerów i osłabioną koncentrację kierowców.

Na komfort jaki daje nam klimatyzacja wpływa między innymi filtr powietrza. Jego zapchanie może przyczynić się także do utraty mocy naszego samochodu. Podobna sytuacja jest w przypadku filtra kabinowego. On odpowiedzialny jest między innymi za to, żeby uniemożliwić nieczystościom dostanie się do wnętrza auta. Jeżeli zgromadzi ich zbyt dużo nadmuch staje się zbyt słaby i mniej skuteczny. Kluczową sprawą dla jakości wentylacji jest też moc nadmuchu podczas jazdy. Jeżeli jest maksymalna, to siłą rzeczy wykorzystujemy więcej powietrza i filtry szybciej się zanieczyszczają. Na jakość wentylacji wpływa oczywiście również wilgoć. Zdarza się, że do niektórych filtrów dostaje się woda, co też negatywnie tak na komfort i zdrowie pasażerów, jak i na trwałość sprzętu.

Trzeba pamiętać o tym, aby absolutnie nie przestać korzystać z samochodowej klimatyzacji, gdy w czasie jazdy zacznie padać deszcz. Bo po prostu momentalnie zaparują nam szyby, a czym to grozi na śliskiej drodze przypominać nie trzeba. Nie wyłączajmy jej także zaraz po tym, gdy opady ustaną, bo po deszczu powietrze jest nadal wilgotne.

Klimatyzacja to element bardzo istotny w lecie, więc korzystajmy z niej w sposób świadomy. To dzięki niej mamy lepszą świadomość orientację i niwelujemy zmęczenie jazdą w upale. O zniwelowaniu trudów wielogodzinnej jazdy w świat nie wspominając. Dlatego jeżeli zauważymy jakiekolwiek objawy, że nam szwankuje, nie chłodzi tak jak powinna lub sprawia, że jazda jest niekomfortowa – udajmy się do mechanika samochodowego ją skontrolować i ewentualnie przeprowadzić jej serwis (ozonowanie etc.).

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...