Jak jeździć samochodem zimą, aby uniknąć wypadku?

jak-jezdzic-samochodem-zima-aby-uniknac-wypadku

Wilgotne i zimne nawierzchnie, które mogą zamienić się w lód. Śnieg i pośniegowe błoto. Możliwość wpadnięcia w poślizg. Szybko zapadający zmrok. Zimno w samochodzie. Zamarznięte szyby. To typowe zagrożenia, z jakim kierowca może spotkać się zimą. Jak bezpiecznie jeździć zimą? Jazda samochodem zimą wcale nie musi być powodem do strachu i narzekań.

Jazda samochodem zimą – po pierwsze, odpowiednio przygotuj pojazd

Bezpieczna jazda autem w zimie jest zależna od stanu technicznego Twojego samochodu, a także od stopnia jego przygotowania do sezonu zimowego.
O czym trzeba pamiętać, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego?

 •  O zamontowaniu w samochodzie dobrych wycieraczek przedniej szyby. Będą one często używane.
 • O wyposażeniu auta w opony zimowe albo całoroczne z homologacją zimową (mające na ściance bocznej symbol 3PMSF). Ważne jest nie tylko dostosowanie do sezonu, ale również wysokość bieżnika (minimum 3,5 mm).
 • O wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy (albo stopniowym dolewaniu zimowego płynu do spryskiwaczy do zbiorniczka).
 • O zastosowaniu deprasatora – specjalnego dodatku do oleju napędowego w samochodach z silnikami diesla. Zapobiega on zamarzaniu paliwa (jeśli w zbiorniku jest jeszcze paliwo zatankowane przed sezonem zimowym, potem stacje same dolewają deprasator do paliwa).
 • O kontroli zawieszenia auta przed zimą – uszkodzone zawieszenie będzie powodem szeregu problemów, tak samo, jak źle ustawiona geometria, powodująca ściąganie pojazdu.
 • O kontroli poprawności pracy układu hamulcowego.

Pamiętaj też o pracach, które musisz wykonywać samodzielnie. Przygotuj kilka prostych akcesoriów, które pozwolą Ci wyjechać ze śliskiego miejsca – np. odrobinę piasku w torbie, ukrytej w bagażniku.
Przed jazdą, najpierw oczyść szyby w samochodzie z lodu, następnie włącz silnik, uruchom ogrzewanie i natychmiast ruszaj. Nie rób tego tylko wtedy, gdy masz w aucie ogrzewanie postojowe, które może nagrzać wnętrze pojazdu przed rozpoczęciem jazdy.
Korzystaj z odmrażaczy do szyb, które pozwolą Ci łatwo usunąć lód i uwolnić zamarznięte wycieraczki.
Staraj się chronić auto przed zamarznięciem – stosuj pokrowce, osłony na szyby, parkuj pod dachem.
Pamiętaj o tym, aby chronić akumulator przed rozładowaniem na skutek działania zimnego powietrza (powoduje utratę właściwości elektrolitu). Staraj się doładować akumulator prostownikiem, jeśli jeździsz rzadko.

Przeczytaj również: Napęd na tył w trakcie zimy – jak jeździć bezpiecznie autem RWD?

 Jak jeździć zimą, żeby jeździć bezpiecznie?

Czasami jazda autem w zimie może być wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonego kierowcy, mającego nowoczesne, świetnie wyposażone auto, z nowymi oponami. Warto o tym pamiętać.
Jeśli prognozy pogody ostrzegają o marznących opadach, marznących mgłach, albo bardzo silnych opadach śniegu – jeśli możesz, po prostu zrezygnuj z jazdy.

Jak powinna wyglądać jazda samochodem w zimie? Oto najważniejsze rzeczy, o których musisz zawsze pamiętać:

 • Unikaj jazdy z nadmierną prędkością;
 • Unikaj wykonywania gwałtownych manewrów (jeśli to możliwe);
 • Hamuj znacznie wcześniej, niż w trakcie lata – zostaw sobie margines co najmniej 20 metrów więcej, niż podczas jazdy latem. Na skutek poślizgu droga hamowania może być znacznie dłuższa;
 • Zachowuj większy odstęp pomiędzy poprzedzającym Cię autem niż w trakcie lata – co najmniej o kilkanaście metrów;
 • Wchodź w zakręty z niewielką prędkością – w razie wpadnięcia w poślizg uda Ci się wyprowadzić z niego auto (albo zadziała system ESP);
 • Staraj się przewidywać, co robią inni kierowcy.
 • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – pamiętaj, że w trakcie zimy już po godzinie 16 – tej robi się ciemno.

Bezpieczna jazda samochodem zimą polega przede wszystkim na unikaniu gwałtownych hamowań, przyspieszeń i manewrów.

Boję się jeździć samochodem zimą!

Jazda zimą autem dla młodego kierowcy może być wyzwaniem. Dlatego staraj się podchodzić do niej w sposób jak najbardziej bezpieczny.
Zacznij pierwsze jazdy w trakcie słonecznych popołudni, kiedy lód na drogach jest rozpuszczony, a większe drogi posypane piaskiem i solą. Staraj się kilka razy przejechać po bocznych drogach, które są pokryte lodem. Sprawdzisz, czy Twoje auto wpada w poślizg i czy możesz je łatwo wyprowadzić (przy małej prędkości, na pustej drodze).

I pamiętaj o oponach, amortyzatorach oraz zabezpieczeniu pojazdu przed korozją

W trakcie zimy samochody są zagrożone przez korozję. Dlatego zawsze pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć je przed solą drogową. Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne w Krakowie zlecisz w warsztacie Irmar. Jeśli chcesz zamontować w aucie nowe opony całoroczne albo zimowe – również odwiedź Irmar, bo to profesjonalna wulkanizacja w Krakowie! Nasi specjaliści sprawdzą też dla Ciebie zawieszenie i układ hamulcowy!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...