Jak dobrać odpowiedni olej do silnika samochodu?

jak-dobrac-odpowiedni-olej-do-silnika-samochodu

Źle dobrany olej silnikowy to źródło szeregu problemów. Kierowcy czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele awarii silnika i osprzętu jest powodowanych przez źle dobrany olej silnikowy. Tymczasem dobór odpowiedniego oleju jest naprawdę, bardzo prosty. Wyjaśnimy – jak dobrać olej do silnika samochodu? Jak wybrać olej do samochodu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju?

Jak dobrać olej silnikowy do danego modelu samochodu? To pytanie pada w sieci bardzo często. Niestety, czasami kierowcy pytają nie tam, gdzie trzeba. Na przykład na forach. Tam nie brakuje anonimowych doradców, którzy rzekomo wiedzą, jak dobrać olej do silnika. To właśnie tam można znaleźć „porady”, z których wynika, że dobranie oleju do silnika nie jest ważne. Można stosować dowolny olej, olej „z beczki”, najtańszy olej mineralny, olej półsyntetyczny zamiast syntetycznego, olej „gęściejszy” niż stosowany obecnie, bo silnik jest starszy (lepkość oleju nie ma nic wspólnego z gęstością, ale tego forumowi eksperci nie wiedzą) i wiele innych.
Tymczasem dobranie oleju do samochodu jest naprawdę, banalnie proste. Nie trzeba nikogo prosić o pomoc.

Jak dobrać olej do auta? To naprawdę proste

Producent samochodu określa specyfikację oleju silnikowego, jaka powinna być stosowana w danym silniku.
Zasada jest prosta: przez całe życie samochodu należy stosować ten sam olej.

Jak dobrać olej do auta?

  • Zajrzyj do instrukcji samochodu. Kupując auto, otrzymujesz papierową instrukcję. Znajdują się w niej informacje o specyfikacji płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego.
  • Nie masz instrukcji papierowej? Poszukaj instrukcji online, w sieci. Można je często znaleźć w formie PDF.
  • Trzecia opcja – najwygodniejsza i najprostsza. Każdy szanujący się producent olejów silnikowych ma na swojej stronie internetowej wyszukiwarkę olejów do każdego modelu samochodu. Wystarczy wybrać markę, model, silnik (dane są w dowodzie rejestracyjnym) i po chwili otrzymuje się gotową specyfikację oleju silnikowego.
  • Sprzedawcy w sklepach motoryzacyjnych (internetowych i stacjonarnych) dysponujący dostępem do katalogów referencji (np. TecDoc, ProfiAuto) również mogą znaleźć specyfikację oleju w ciągu kilku chwil. Można podać im dane auta, albo nr VIN auta.
  • Najczęściej specyfikacja oleju ma formę określoną przez normy SAE: np. 5W30. Czasami producent ukrywa właściwą specyfikację pod kodem. Np. VW 505 00. Kody służą do tego, aby zachęcić klientów do kupowania olejów w ASO. Wystarczy jednak skorzystać z trzeciej opcji, aby otrzymać specyfikację oleju, zgodną z normą SAE.

Na co zwrócić uwagę? Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy olej silnikowy jest identyczny z normą SAE, zalecaną przez producenta auta (np. 5W30), a dodatkowo, na opakowaniu oleju znajdują się informacje, że olej spełnia normy producenta danego auta (czyli np. VW 504 00, BMW LL 04).

Źle dobrany olej silnikowy – objawy

Kierowca musi wiedzieć jak dobrać olej do samochodu, bo źle dobrany olej silnikowy powoduje szereg problemów, takich jak przyspieszone zużycie układu korbowo – tłokowego, awaria panewek, przyspieszone zużycie turbosprężarki. To nie wszystko. Niektóre problemy, powodowane przez źle dobrany olej, dają określone objawy.

  • Wyższa temperatura pracy silnika (delikatne przegrzewanie się, widoczne na wskaźniku temperatury płynu chłodzącego).
  • Hałaśliwa praca jednostki napędowej.
  • Dzwonienie, stuki i grzechotanie. Są powodowane przez źle smarowany łańcuch rozrządu, źle działający napinacz hydrauliczny łańcucha rozrządu, źle pracujące popychacze zaworowe itd.
  • Stukanie, spowodowane awarią panewek.
  • Przygasanie auta podczas dojeżdżania do świateł – jeden z problemów, powodowanych przez złą pracę układu zmiennych faz rozrządu, która jest zależna od ciśnienia oleju.

Dobierz olej i zmień go w IRMAR w Krakowie

Dobieranie oleju do samochodu nie jest trudne. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak dobrać olej do samochodu. Wymianą zajmiemy się my.
Jeśli planujesz przeprowadzić serwis olejowy – odwiedź warsztat IRMAR w Krakowie.
Nasi specjaliści sprawdzą szczelność, usuną stary olej, zamontują nowy filtr, nową uszczelkę korka i wleją nowy olej.
Pamiętaj o regularnej wymianie oleju silnikowego.
Ważne informacje o tym, co ile wymieniać olej, znajdziesz na naszym blogu.
Jak często wymieniać olej?
Co ile wymieniać olej w autach z LPG?

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...