Czy warto wymieniać silnik w samochodzie na używany?

Do najpoważniejszych awarii samochodów z reguły należą wszelkie usterki silnika. Jednostki napędowe psują się z różnych powodów, nierzadko stawiając kierowcę przed dylematem: naprawiać, czy wymieniać na nowy? Oczywiście nowy tylko dla naszego pojazdu, bowiem w grę wchodzi jedynie montaż jednostki używanej. W większości przypadków taka inwestycja jest o wiele tańsza, aniżeli remont silnika. Wymiana jednostki napędowej na używaną nie wymaga zgłaszania tego faktu do wydziału komunikacji, czy wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego auta. O ile nowy-stary silnik ma taką samą moc i pojemność (kierowcy często decydują się na montaż mocniejszej jednostki, jednak nie zawsze będzie ona pasować do samochodu).

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo ofert związanych ze sprzedażą używanego silnika – zwłaszcza dla popularnych marek samochodów. W momencie, gdy już zdecydujemy się na jego zakup, najlepiej, gdy będzie to jednostka, która nie została jeszcze wymontowana ze starego pojazdu – dzięki temu na własne oczy będziemy mogli przekonać się, jak pracuje. Dobrym rozwiązaniem jest też nabycie motoru z samochodu po wypadku, albo też z tzw. „Anglika”, czyli samochodu brytyjskiego. Należy pamiętać o dodatkowym sprawdzeniu osprzętu jednostki – tj. m.in. alternatora, rozrusznika, itd. Przy zakupie silnika warto też zaopatrzyć się w nowe części, takie jak chociażby świece i przewody. Z reguły koszt tego typu jednostki to około 15 procent ceny nowego silnika – czyli mniej więcej kilka tysięcy złotych – oczywiście w zależności od modelu samochodu. Dodatkowe koszty związane z kupnem płynów eksploatacyjnych, części, itd. to z kolei wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Coraz częściej możemy spotkać się z kupnem używanego silnika przez Internet – głównie poprzez portale aukcyjne, typu np. allegro. Rzecz jasna nie powinno się zamawiać towaru „za wysyłką”, gdyż przy tego typu rzeczach konieczne jest ich uprzednie dokładne obejrzenie i sprawdzenie. Na szczęście próby oszustwa ze strony nieuczciwych „sprzedawców” zdarzają się stosunkowo rzadko, a silniki dostępne na rynku wtórnym przeważnie są w dobrym – a przynajmniej przyzwoitym stanie.

Osoby, które zrezygnują z zakupu silnika i zdecydują się na naprawę uszkodzonej jednostki, muszą koniecznie skorzystać z usług dobrego serwisu samochodowego. Generalna naprawa silnika z reguły kosztować będzie więcej jego niż wymiana, pozbawi nas też na ładnych parę dni dostępu do samochodu. W żadnym wypadku nie powinno się wykonywać remontu silnika samemu – o ile nie posiadamy fachowej wiedzy w tym zakresie i nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy zajmą się naszym autem w sposób rzetelny i profesjonalny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że usługa została wykonana w sposób prawidłowy.

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...