Pęknięta szyba. Czy to aż takie straszne?

Przednia szyba samochodu to okno na świat kierowcy. Czy gdy nam pęknie musimy zrezygnować z dalszej jazdy?

Szyby to jedne z najdelikatniejszych części samochodu. Na szczególne niebezpieczeństwo narażona jest zwłaszcza ta przednia. Gdy zauważymy pęknięcie natychmiast musimy zatrzymać pojazd by ocenić usterkę. Gdy pęknięcie jest niewielkie – możemy kontynuować jazdę. Nie ma co jednak bagatelizować nawet tych najmniejszych pęknięć. Z bardzo prostej przyczyny – usterki w szybach bardzo lubią się rozszerzać. Niby niegroźne uszczerbki zwane „pajączkami” czy „oczkami” mogą przerodzić się koszmar. Gdy ich w porę nie zniwelujemy możemy się spodziewać konieczności wymiany całej szyby w przyszłości. Już nie wspominając o tym, ze widok szpary w szybie zmniejsza komfort jazdy, ogranicza widoczność. Jest to uciążliwe szczególnie gdy podróżujemy w nocy lub w słoneczny dzień. a dla policji może być powodem do odebrania dowodu rejestracyjnego, lub co najmniej ukarania mandatem. Szyba nadaje się do naprawy, gdy uszczerbek na szybie zlokalizowany jest co najmniej 10 cm. Od jej krawędzi.

Duży uszczerbek w szybie całkowicie wyklucza kontynuowanie jazdy. Należy bowiem pamiętać o tym, że szyba to nie tylko ochrona dla kierowcy i pasażerów przed warunkami atmosferycznymi w czasie jazdy, ale także odpowiada za stabilność konstrukcji nadwozia samochodu. Wtedy konieczne może okazać się wezwanie całodobowej pomocy drogowej. Warto znać na nią numer w okolicy do której się wybieramy. Bo bezprzewodowy internet lubi gdzieniegdzie szwankować.

Jakie możemy wyróżnić przyczyny pęknięć szyb? Jedne z nich to lecące prosto w szybę kamienie spod kół. Czasami na naszą szybę mogą spaść elementy ładunku kierowcy jadącego przed nami, gdy ich należycie nie zabezpieczy. Warto w takim przypadku spisać protokół, tak jak w przypadku typowej kolizji, bo to może okazać się kluczowy podczas ubiegania się o odszkodowanie. O ile na taki wypadek odpowiednio się wcześniej zabezpieczyliśmy.

Warto także pamiętać, że wymiana szyby w samochodzie to zadanie dużo trudniejsze niż wymiana żarówek czy płynu do spryskiwacza. Wymaga sporej wiedzy, umiejętności i specjalistycznego sprzęty. Oddajmy więc to delikatne zadanie w sprawdzone ręce.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...