Odpowiednie zarządzanie flotą samochodową

Dbanie o flotę samochodową w firmie powinno polegać nie tylko na regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdów, ale także na odpowiednim przeszkoleniu pracowników – kierowców – w celu minimalizacji kosztów związanych z eksploatacją służbowych aut. Mimo, że nie istnieją uniwersalne zasady dotyczące wykorzystywania firmowych pojazdów, rozsądne użytkowanie floty może pomóc zaoszczędzić sporo grosza i poprawić stan finansów przedsiębiorstwa.

Po pierwsze – budowa floty samochodowej polega na właściwym dobraniu aut. Należy zastanowić się do czego tak naprawdę będziemy potrzebować konkretnych pojazdów i nabyć je właśnie pod tym kątem. Oczywiście musimy zachować przy tym odpowiednie granice – np. ustalonej wcześniej kwoty, jaką maksymalnie możemy przeznaczyć na zakup samochodów. Warto również ustalić tzw. wartość rezydualną, czyli przewidywaną kwotę, za jaką po pewnym czasie będzie można odsprzedać auto.

Kiedy już dysponujemy odpowiednią liczbą samochodów przypisanych do konkretnych zadań, należy odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim dany pracownik powinien być asygnowany pod konkretny samochód, gdyż różne style jazdy mają duży wpływ na żywotność auta. Jeśli nie jesteśmy w stanie przyporządkować kierowców do samochodów, powinniśmy przynajmniej zatroszczyć się o przeszkolenie kierowców w zakresie poprawnej jazdy. Wystarczy, aby każdy pracownik stosował się do zasad tzw. eko-drivingu, czyli poruszania się z raczej stałą prędkością jazdy przy stałej wartości obrotów silnika. Ważne jest tutaj także unikanie agresywnego stylu jazdy, bowiem większe prędkości skutkują większym zużyciem paliwa, a także powodują, że np. klocki hamulcowe, czy tarcze będą się szybciej zużywać. W każdej chwili przedsiębiorca może skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych systemów monitorowania pojazdów, dzięki którym będzie miał nieustanny wgląd do takich informacji, jak chociażby prędkość danego pojazdu, czy spalanie benzyny. Może też dowiedzieć się m.in., czy kierowca ma właśnie zapięte pasy, a światła w pojeździe są włączone. Właściciele firm mogą – i powinni – zwracać kierowcom uwagę na takie rzeczy, jak palenie papierosów, czy rozmawianie przez telefon za kółkiem, gdyż tego typu nawyki nierzadko bywają zgubne w skutkach. Kierowcy muszą mieć też świadomość zagrożeń na drodze, pamiętając, że to nie oni są właścicielami pojazdu. Pracownicy niektórych firm czują wręcz się bezkarnie prowadząc służbowe auto, dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej obciążają ich kosztem mandatów, jeśli dopuścili się przewinienia na drodze.

Oczywiście każdy samochód w firmie musi być sprawny i przystosowany do jazdy. Systematyczna kontrola stanu technicznego pojazdów jest o tyle ważna, że w przypadku ewentualnej kolizji, itp. kierowca może wykazać, że auto było niesprawne i całą winą – oraz naturalnie kosztami naprawy – obarczyć właściciela firmy. Przedsiębiorstwa powinny regularnie doglądać swoich samochodów, dokonując przeglądów w dobrych serwisach samochodowych.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...