Nowe przepisy dla najmłodszych pasażerów

W maju zmienią się przepisy ruchu drogowego dotyczące m.in. przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. To czy naszą pociechę będziemy musieli ulokować na samochodowym tronie zależeć będzie od jego wzrostu. Tym samym zniknie zapis mówiący o tym, że w foteliku jechać muszą dzieci poniżej 12 roku życia.
Zmiany wymusiły dyrektywy Unii Europejskiej dotyczących stosowania w samochodach fotelików dla dzieci i pasów bezpieczeństwa. Polskie praco zostanie dostosowane do unijnego, gdzie jest zapis, iż dziecko o wzroście co najmniej 150 cm, niezależnie od tego ile ma lat, może podróżować  bez fotelika. Prawo zakłada także, że nie można będzie przewozić dzieci poniżej trzeciego roku życia samochodami bez pasów bezpieczeństwa. Na tylnym siedzeniu będzie można przewozić dziecko bez fotelika, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i będzie zapięte pasami. Zakazane będzie natomiast przewożenie dziecka poniżej 150 cm bez fotelika na przednim siedzeniu. Trzecie dziecko z tyłu może jechać bez fotelika tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy montaż uniemożliwia konstrukcja samochodu.
Za przewożenie dzieci niezgodne z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Nowe prawo definiuje także, kto jest zwolniony z obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Są to: kierowcy taksówek, kobiety w zaawansowanej, widocznej ciąży, egzaminatorzy lub instruktorzy nauki jazdy, zespoły medyczne, funkcjonariusze żandarmerii oraz przedstawiciele Biura Ochrony Rządu. Będzie także możliwość, aby kierowca był zwolniony z obowiązku zakładania pasów bezpieczeństwa jeśli otrzyma stosowne zaświadczenie lekarskie.

Każdy kierowca będzie miał teraz także obowiązek informowania wszystkich pasażerów o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...