Jak przygotować samochód na wiosnę?

Dlaczego przygotowanie auta do wiosny jest ważne? Głównie dlatego, że w trakcie zimy wiele podzespołów auta mogło ulec zużyciu. A to może być powodem awarii i przyspieszonego zużycia auta. Jak przeprowadzić przegląd wiosenny samochodu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź w naszym poradniku.

Przygotowanie samochodu na wiosnę wymaga przeprowadzenia kilku czynności kontrolnych. Większość można wykonać samodzielnie. Można też to zlecić specjalistom. W ich przypadku zajmie to zaledwie pół godziny czas, a cała usługa zostanie wykonana w profesjonalny sposób.
Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic i chcesz przeprowadzić przegląd wiosenny samochodu, aby sprawdzić, czy nic się nie zepsuło po zimie – zapraszamy do warsztatu samochodowego Irmar w Krakowie.

Przygotowanie auta do wiosny – warto zacząć od zmiany opon albo serwisu opon

Kiedy średnia dobowa temperatura przekroczy 7 st. Celsjusza, należy zmienić opony zimowe na letnie.

  • Czynność należy przeprowadzić w odpowiednio wyposażonym warsztacie samochodowym.
  • Przed montażem należy sprawdzić stan opon, wysokość bieżnika i stan felg.
  • Zaleca się, aby wymienić wentyle na nowe.
  • Warto także zamienić opony miejscami (rotować), aby zapewnić im równomierne zużycie.
  • Zaleca się też wyważyć koła oraz sprawdzić ustawienie geometrii.

W przypadku posiadania opon całorocznych, warto sprawdzić ich wyważenie, skontrolować je pod kątem uszkodzeń i zamienić je miejscami (rotować). Raz na rok także warto wymienić w nich wentyle.

Wszystkie czynności można wykonać w warsztacie IRMAR. Profesjonalna wulkanizacja w Krakowie oraz geometria kół 3D pozwolą należycie zadbać o ogumienie w każdym aucie.

Przygotowanie samochodu do wiosny – co po kolei sprawdzić we wnętrzu auta?

Nie będzie można cieszyć się wiosenną aurą, kiedy auto będzie mieć uszkodzenia po zimie. Dlatego najważniejsza rzecz po zimie, to sprawdzenie wszystkich możliwych uszkodzeń.
Jakich?

Zacznijmy od stanu wycieraczek samochodowych. Po zimie mogą być mocno zużyte albo uszkodzone. Jeśli zostawiają niedoczyszczone miejsca, podskakują albo hałasują – trzeba je wymienić na nowe. Jeśli wycieraczki smużą – trzeba umyć ich pióra. Jeśli to nie pomogło – trzeba je wymienić na nowe.
Do zbiorniczka płynu do spryskiwaczy można już dolewać letni płyn. Nic się nie stanie, jeśli wymiesza się płyn zimowy z letnim. Za wyjątkiem stworzenia nowego zapachu.

We wnętrzu kabiny auta należy sprawdzić, czy nie ma śladów wilgoci na dywanikach i na podłodze. Jeśli są – trzeba poszukać źródła problemów, którym może być nieszczelność.
Nie warto spieszyć się z wymianą dywaników samochodowych na materiałowe. W zasadzie dywaniki gumowe mogą służyć przez cały rok.

W trakcie zimy kierowcy rzadko uruchamiają klimatyzację. Albo nie korzystają z niej wcale. W związku z tym należy uruchomić klimatyzację w ciepły dzień i sprawdzić jej wydajność. Należy też zwrócić uwagę na to, czy nie pojawia się niemiła woń z nawiewów.
Warto przeprowadzić serwis klimatyzacji (dezynfekcję) i wymianę filtra kabinowego. Dlaczego wiosną? Bo przed latem będą długie kolejki.

Przygotowanie samochodu do wiosny – co po kolei sprawdzić na zewnątrz samochodu?

Warto zacząć od uszczelek. To nieprawda, że uszczelki drzwi, maski i tylnej klapy myje się i smaruje tylko przed zimą. Warto to robić co kilka miesięcy, a zatem wiosna to dobry czas. Uszczelki nasmarowane smarem silikonowym są elastyczne (a przez to bardziej trwałe) i zachowują ładną, czarną barwę.

Kolejny krok, bardzo ważny, to sprawdzenie śladów korozji. Współczesne zimy wiążą się nie tylko z zagrożeniem powodowanym przez sól drogową. W ostatnich latach zimy są bardzo wilgotne. Jest też dużo błota i brudu. To wszystko sprzyja powstawaniu korozji.
Które miejsca należy sprawdzić? Całe podwozie, progi, nadkola, listwy ozdobne, okolice listew ozdobnych i ochronnych, dolną część drzwi, miejsca pod uszczelkami dachu i na łączeniach. W przypadku wykrycia śladów korozji należy jak najszybciej reagować, albowiem korozja będzie szybko postępować.
Warto także umyć podwozie, aby usunąć z niego resztki błota, soli drogowej i innych zanieczyszczeń, sprzyjających korozji.

Auto trzeba także dokładnie umyć (można skorzystać z ekologicznej i bardzo skutecznej myjni parowej w Irmar). Trzeba też sprawdzić stan lakieru pod kątem uszkodzeń. Następny krok to odbudowa warstwy ochronnej lakieru, jeśli była stosowana. Jeśli stosowana była ceramika, to warto ją wzmocnić poprzez zastosowanie specjalnego środka. Jeśli stosowany był wosk, warto auto nawoskować po umyciu. Jeśli kierowca zastosował wosk z ceramiką (trwały do kilku miesięcy), to do mycia auta trzeba użyć delikatnego szamponu, który nie zmywa warstwy wosku.

Przygotowanie samochodu do wiosny – co sprawdzić podczas jazdy?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w aucie nie doszło do uszkodzeń zawieszenia oraz układu kierowniczego. Jak to sprawdzić? Uszkodzone elementy zawieszenia i uszkodzone końcówki drążków kierowniczych hałasują w trakcie jazdy. Hałasy mogą pojawiać się podczas jazdy po nierównościach, ale czasami także po równej nawierzchni.
Po zimie uszkodzone mogą być także amortyzatory. Ich uszkodzenia również można łatwo wyczuć. Kiedy są zużyte, auto buja się i poddaje podmuchom wiatru. Poza tym włącza się ABS, nawet przy lekkim hamowaniu.

 

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...