Jak korzystnie zaprezentować nasz samochód, żeby sprzedać go za satysfakcjonującą kwotę?

Jak korzystnie zaprezentować nasz samochód, żeby sprzedać go za satysfakcjonującą kwotę?

Sprzedaż auta używanego wydaje się prosta w obecnych czasach, kiedy aut na rynku nie jest zbyt wiele, a do tego ich ceny znacząco wzrosły. Tak jednak nie jest. Sprzedaż używanego samochodu musi być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Gwarantuje to uzyskanie dobrej ceny a także bezpieczeństwo całej transakcji.

Jak sprzedać samochód używany? Przede wszystkim trzeba trafić do klientów. W jaki sposób można znaleźć klientów zainteresowanych zakupem pojazdu?

Jak najszybciej sprzedać auto?

Istnieje kilka metod szybkiej sprzedaży auta. Jednak sprawdzają się one tylko w kilku przypadkach.
– Jeśli kierowca posiada auto kupione w polskim salonie samochodowym i jest to pojazd w dobrym stanie oraz całkiem młody (do 7 lat) – może go szybko sprzedać u dealera.
– W przypadku starych i mocno zużytych aut można skorzystać z oferty skupu samochodów. Nie ma co liczyć na atrakcyjną cenę, ale starego samochodu można się łatwo i szybko pozbyć.
– W przypadku bardzo starych Toyot i niektórych innych modeli aut, można je sprzedać np. do firm, które oferują skup samochodów do Afryki.

Przeczytaj również: Autodetailing – jakie uszkodzenia lakieru pomoże usunąć?

Jak dobrze sprzedać samochód? Trzeba poinformować innych o sprzedaży

Gdzie najlepiej sprzedać samochód? Ludzie, chcący kupić auto z drugiej ręki najbardziej cenią oferty od klientów prywatnych. Dlatego warto podkreślić, że auto było w użytkowaniu prywatnym.
Jeśli samochód był używany jako auto firmowe albo taksówka – nie ma co tego ukrywać. Warto wtedy podkreślić, że auto było niezawodne, pakowne, dobrze się sprawdzało w pracy (jeśli oczywiście tak było). Jeśli ktoś szuka małego lub średniego samochodu dostawczego, albo małego vana, to doskonale wie, że auto było wykorzystywane do pracy, a nie przez rodzinę.

Jak poinformować innych o sprzedaży samochodu?

 • Zamieścić ogłoszenie na portalach, które specjalizują się w sprzedaży aut. Takie ogłoszenie jest płatne.
 • Zamieścić ogłoszenie na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych albo lokalnych. Takie ogłoszenie też może być płatne.
 • Zamieścić darmowe ogłoszenie na Facebook – można je umieścić w Marketplace, albo w różnych grupach, które są przeznaczone do sprzedaży aut.

Jak najlepiej sprzedać samochód oryginalny, specyficzny, w rzadko spotykanej wersji, klasyczny, kabriolet, coupe? Warto skorzystać ze specjalistycznych grup sprzedażowych na Facebooku. Trzeba jedynie pamiętać, że sprzedawca będzie często narażony na konieczność nie zawsze miłych rozmów z „komentatorami”, którzy auta i tak nie kupią, ale skomentują negatywnie jego wartość, wygląd itd.

Jak dobrze sprzedać auto? Trzeba je przygotować do sprzedaży

Jak sprzedać używany samochód za dobrą cenę? Na pewno nie uda się osiągnąć dobrej ceny, jeśli auto jest niesprawne, poobijane i brudne.

 • Usuń usterki samochodu w wybranym warsztacie. Poprawna praca auta (zawieszenia – silnika itd.). będzie zweryfikowana przez kupującego, albo przez wynajętych przez niego specjalistów.
 • Nie musisz montować nowych opon – zazwyczaj kupujący wyposaża pojazd w nowe, po zakupie.
 • Nie musisz wymieniać płynów i rozrządu – to wszystko zazwyczaj kupujący robi po zakupie.
 • Wypierz albo zleć pranie tapicerki w aucie. Wielu kupujących zwróci na to uwagę.
 • Zainwestuj kilkadziesiąt złotych w kosmetyki. Umyj samochód, nawoskuj go, zastosuj środek do nabłyszczania, który chroni też przed osadzaniem się kurzu. Wyczyść komorę silnika, oczywiście, nie stosuj do tego myjki, tylko środek do czyszczenia silnika.
 • Zrób ładne zdjęcia samochodu. Wybierz odpowiednie miejsce. Zrób zdjęcia auta z zewnątrz, w środku.
 • Przygotuj odpowiednią treść ogłoszenia. Przygotuj numer VIN. Wymień zalety swojego auta – to, za co je ceniłeś/aś. Na pewno jakieś ma. Niskie spalanie, wysoka moc, komfort, mała awaryjność, niezawodność, pakowność, łatwość manewrowania. Ktoś może także szukać takich zalet.
 • Nie wypisuj listy wykonanych czynności. Nie pisz, że w aucie wymieniłaś/eś rozrząd, olej, termostat czy żarówkę. To nie powód do chwalenia i nie zaleta, tylko Twój obowiązek, aby utrzymać pojazd w odpowiednim stanie technicznym.
 • Możesz samodzielnie odświeżyć lakier za pomocą delikatnej pasty polerskiej. Możesz to zlecić specjalistom, którzy spolerują lakier, jednak nie będzie to tanie. Opłacać się to będzie tylko w przypadku wartościowego auta.
 • Możesz wynająć fotografa do zrobienia atrakcyjnych zdjęć pojazdu. Nie musi być to drogi specjalista. Bez problemu znajdziesz freelancerów, czy studentów.

Przeczytaj również: Jak zadbać o felgi aluminiowe?

Jak bezpiecznie sprzedać samochód?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas oględzin i podczas transakcji zakupu samochodu.

 • Przygotuj wcześniej odpowiednie druki sprzedaży. Wpisz wcześniej dane swojego auta i swoje, poza ceną samochodu (ta może ulec zmianie).
 • Przygotuj komplet dokumentów samochodu.
 • Nie musisz podawać swojego prywatnego numeru telefonu ani swojego maila. Kup nowy numer prepaid, załóż inny mail.
 • Ustal zasady, na jakich odbędzie się jazda próbna. Ustal to, gdzie można się przejechać i czy kupujący może jechać autem. Możesz się nie zgodzić, ale np. możesz udostępnić auto mechanikowi w warsztacie wybranym przez klienta do sprawdzenia.
 • Pamiętaj o swoim bezpieczeństwo po dokonanej transakcji. Nie wracaj do domu na pieszo, albo komunikacją miejską, z pieniędzmi. Wybierz taksówkę. Jeśli sprzedasz auto w innym mieście, wejdź do placówki bankowej i wpłać pieniądze na swoje konto.

Przygotuj auto do sprzedaży w IRMAR

Nowoczesny warsztat samochodowy w Krakowie zaprasza! Nasi specjaliści przeprowadzą przegląd i usuną wszystkie awarie. Dysponujemy także myjnią parową, gdzie bez żadnych środków chemicznych (zwłaszcza agresywnych) dokładnie umyjemy Twój samochód.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...