Dziury w drodze – gdzie zgłosić dziurę w jezdni?

589a5543876e1_o,size,1068x623,q,71,h,a16ccf

Dziury w drodze (przełomy na drodze) mogą pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu.  Najechanie na dziurę w drodze może doprowadzić do uszkodzenia opony, albo elementów zawieszenia w samochodzie. Uszkodzone auto przez dziurę w drodze może wymagać kosztownej naprawy. Jak zgłosić dziury w drogach do zarządcy drogi? Czy możliwe jest odszkodowanie za dziurę w drodze, jeśli kierowca uszkodzi oponę albo zawieszenie?

Dziury w jezdni – dlaczego są tak groźne? Jak powstaje dziura w jezdni?

Nierówności na drodze powstają na skutek mechanicznego uszkodzenia asfaltu. W szczeliny w asfalcie, w trakcie zimy dostaje się woda, które zamarza, pęcznieje i powoduje powstawanie pęknięć. Asfalt może również zostać uszkodzony przez zbyt ciężkie pojazdy (koleiny), podmywanie gruntu pod asfaltem i na skutek standardowego zmęczenia materiału.

Wjechanie w dziurę samochodem może doprowadzić do uszkodzenia (pęknięcia) opony, a zwłaszcza uszkodzenia jej ścianki bocznej, co kwalifikuje oponę do natychmiastowej wymiany. Głęboka dziura może także uszkodzić zawieszenie auta – doprowadzić do uszkodzenia sworznia wahacza, albo amortyzatora.

Przeczytaj również: Co powoduje skrzypienie zawieszenia?

Uwaga! Dziury na drodze! Jaki znak ostrzega przed dziurami?

Czy jest znak „nierówności na drodze”?  Tak, to znak A11, który ostrzega przed nierównościami na drogach, zapadnięciami, garbami, wybojami, uskokami itd. Znak „nierówna droga” może również zawierać dodatkowe informacje – na tabliczce pod nim może znajdować się odległość do niebezpiecznego miejsca.  W przypadku zauważenia takiego znaku kierowca musi zwolnić i jechać ostrożnie, a także starać się (w miarę możliwości) omijać nierówności.

Znak „dziury na drodze” to nie jedyne ostrzeżenie dla kierowców. Na naszych drogach stosuje się również znak T11 – żółty znak prostokątny, ostrzegający o koleinach. Wjechanie w koleiny (najczęściej wyżłobione przez ciężkie pojazdy, jak TIR-y) także może spowodować uszkodzenia opon i problemy z manewrowaniem autem, w razie potrzeby.

Dziura w drodze – gdzie zgłosić?

Uszkodzenia po wjechaniu w dziurę mogą być kosztowne. Nic zatem dziwnego, że kierowcy szukają winnego. W sieci można znaleźć tysiące zapytań: „wjechałem w dziurę – co dalej?”, „była dziura w drodze – przebita opona”, „dziura w drodze uszkodzone auto”, „co robić po wjechaniu w dziurę i uszkodzeniu auta”? Gdzie zgłosić dziury w drodze?

Cóż, przede wszystkim trzeba znaleźć właściciela drogi, który zgodnie z prawem, jest odpowiedzialny za utrzymywanie jej we właściwym stanie.

  • droga osiedlowa lub prywatna – odpowiada za nią zarządca lub właściciel prywatny;
  • droga gminna – odpowiada za nią prezydent miasta, burmistrz, albo wójt;
  • droga powiatowa – odpowiada za nią starostwo powiatowe;
  • droga wojewódzka – odpowiada za nią zarząd województwa;
  • droga krajowa – odpowiada za nią generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad.

Jak rozpoznać, kto jest właścicielem drogi?

  • Po oznaczeniach – droga wojewódzka oznaczona jest trzycyfrowym symbolem, autostrada literą A i numerem, droga szybkiego ruchu literą S i numerem, droga krajowa cyframi, droga gminna sześcioma cyframi i oznaczeniem województwa, itd.
  • Po wizycie albo kontakcie telefonicznym w Starostwie Powiatowym, w Wydziale Drogownictwa, gdzie urzędnicy udzielą informacji, kto jest właścicielem danej drogi.

Przeczytaj również: Budowa zawieszenia samochodu

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...