Drogi ekspresowe – co warto wiedzieć?

Zbliża się długo wyczekiwany weekend majowy, co dla wielu kierowców oznacza wypad poza miasto. Niektórzy nie poprzestają na wyjeździe tuż za Kraków i jadą na kilka dni na drugi koniec Polski, albo co najmniej kilka województw dalej od miejsca zamieszkania. Wielu kierowców wybierze drogi ekspresowe. Przypominamy najważniejsze zasady poruszania się po tego typu trasach.

Topornie i zrywami, ale jednak w naszym kraju z roku na rok przybywa coraz nowocześniejszych tras, takich jak autostrady czy drogi ekspresowe. Z jednej strony jest to dobra informacja dla podróżujących. Z drugiej trasy szybkiego ruchu poza korzyściami są dla korzystających z nich wyzwaniem i potrzebą odpowiedniego zachowania w trakcie jazdy ze względów bezpieczeństwa.

Drogi ekspresowe oznaczone są literą S na początku. Przeznaczone są jedynie dla ruchu samochodów, co wyłącza poruszanie się po nich pieszych, rowerów, pojazdów zaprzęgowych czy motorowerów. Ekspresówki  posiadają jedną bądź dwie jezdnie, a także wielopoziomowe skrzyżowania z trasami publicznymi.

 

Aspekty dróg ekspresowych określa ustawa z 1985 roku. Są bezpłatne (póki co…) co odróżnia je od autostrad. Aktualnie kierowcy w Polsce mogą korzystać z dwudziestu dróg ekspresowych. Wszystkie liczą łącznie ok. 1200 km.

 

Jakie są główne zasady poruszania się po ekspresówkach? Przede wszystkim ograniczenie prędkości: do 120 m/h (trasy dwujezdniowe) oraz do 100 km/h (drogi z jedną jezdnią).  Pojazdy wyposażone w przyczepę obowiązuje ograniczenie do 80 km/h. Należy pamiętać o tym, że na drodze ekspresowej nie można cofać. Zawracanie dozwolone jest jedynie w specjalnych miejscach do tego wyznaczonych. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatami na kwoty kilkuset złotych.

 

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...