Co powinno znaleźć się w samochodowej apteczce?

W Polsce nie ma powszechnego obowiązku posiadania apteczki w samochodzie. Muszą ją wozić jedynie kierowcy przewożący większą ilość pasażerów np. busem lub autokarem. Niestety, wielu kierowców wychodzi z założenia, że to, co nie jest nakazane to jest niepotrzebne. Jeżeli już ktoś skusi się na zakup apteczki, to przeważnie czyni to w hipermarkecie, co, jak niemal zwykle w przypadku zakupów motoryzacyjnych w tego typu sklepach, jest niemal pewne z nabyciem kiepsko wyposażonego zestawu słabej jakości.

Mimo wszystko apteczkę warto ze sobą wozić. Bo o ile samo wożenie opatrunków i tym podobnych przyborów nie jest wymagane o tyle zgodnie z polskim prawem mamy obowiązek udzielenia pomocy, gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego. Mówi o tym jasno pierwszy paragraf 162 artykułu Kodeksu Karnego. Za nie udzielenie pomocy osobie, której grozi utrata życia, lub ciężki uszczerbek na zdrowiu możemy podlegać karze pozbawienia wolności nawet na 3 lata. A nie ma raczej możliwości sprawnie i skutecznie udzielić pomocy nie posiadając przy sobie odpowiednio wyposażonej apteczki.

Co powinna zawierać apteczka w naszym samochodzie? Przede wszystkim instrukcję udzielania pierwszej pomocy, w myśl tego, by „po pierwsze nie szkodzić”, jak mówi łacińskie przysłowie dotyczące medycyny autorstwa Hipokratesa. W apteczce muszą znaleźć się także sterylne gazowe kompresy, plastry, zarówno z opatrunkiem, jak i bez. Powinny się też tam znaleźć bandaże oraz opaski elastyczne. Nie może zabraknąć środka dezynfekującego, np. jodyny. Warto mieć ze sobą rękawiczki ochronne, np. zrobione z lateksu, agrafki, nożyczki. Można się zaopatrzyć też w ustnik, za pomocą którego wykonamy oddychanie metodą tzw. „usta-usta”. Do tego w niektórych wypadkach niezbędny będzie koc wykonany z folii termoizolacyjnej oraz trójkątna chusta.

Zgodnie z hipokratejską zasadą „Primum non nocere” w apteczce nie powinniśmy wozić żadnych lekarstw. Z tej prostej przyczyny, że wszelkie farmaceutyki wymagają pewnych, ściśle określonych norm przechowywania pod względem np. wilgotności albo temperatury. A w warunkach samochodowych raczej nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować. Poza tym gdy udzielamy pierwszej pomocy absolutnie nie powinniśmy poszkodowanemu podawać doustnie żadnych lekarstw.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...